şükela:  tümü | bugün
  • edit: amerika ve kanada da ciddi bir kast sistemi vardır. bu kast sistemi sizi ten renginiz, dininiz ve ırkınıza göre önce bir başlatır. kast sistemleri arasında geçiş yok denecek kadar azdır. sistem sonra ne kadar kazandığınıza göre sınıflandırır. zaten amerikalı olmayan birisi iseniz 1-0 geriden başlar sonra eğer beyaz değilseniz 3-0 olursunuz. paranız yoksa 5-0 olarak sistemden elenirsiniz. babam fabrikatör ve hiç para sıkıntısı çekmedim kanadada ama şunu gördüm ki sokak ortasında bayılsanız bir saat boyunca insanlar sizi yanınızdan geçer kimse merak bile etmez çünkü amerikan sistemi budur. avrupa böyle değildir. amerika ve kanada da herkesin sadece bir tane çok samimi olduğu arkadaşı vardır ve herkes birbirinden aşırı derece korkar.

ülkede ekonomik krizden dolayı insanları yalan yanlış bilgilendiren yurt dışını cennet olarak gösteren insanlara cevap olarak yazmak istediğim bir yazıdır.

öncelik avrupa her zaman amerika'ya (kuzey amerika ve kanada) göre daha kolaydır. amerika bize tamamen zıt bir kültürdür. kanada'da zannedildiği gibi amerikadan çok farklı bir ülke değildir.

öncelikl ırkçılık vardır. bilgiğimiz tarz ırkçılık değildir kimse pis türk diye kafanıza taş atmaz ama insanların sizi farklı gördüğünü her zaman hisedersiniz. hele beyaz tenli olmayan avrupalıya benzemeyen biriyseniz o zaman size ırkçılık had safadadır. ırkçılık daha pasif olarak ilerler. eğer beyaz tenli değilseniz bunu kesinlikle hissetirirler. türküm deyince olsun sen iyi bir insana benziyorsun gibi aptalca laflar ederler. bizim için ırk veya ten rengi kavramı önemli kavramlar değilken avrupa ve amerikada ten renginize göre bir sınıfa ait olursunuz. beyazlar (whites, caucasuians), kahverengi (brown people), sarı ırk ve zenci ırk.

aşırı kapitalisttir insanlar aynı komşusu amerika gibi. herşey maddiyat ve paradır. ne kadar paranız varsa o kadar adamsınızdır. bunu ne kadar anlatırsam anlatayim anlamayacaksınız ama kanada ve amerikada yaşamış olan bizzat tecrübe etmişlerdir. hava çok ama çok soğuktur kışın -5 derece ile 0 derece arası havanın iyi olduğu olarak görülür. insanları sıcak ve kibar görünselerde arkadaş olmak gerçekten çok zordur. çünkü herkes aşırı bireyseldir. sıkıcı bir şehirdir çok fazla clublar olmasına rağmen bir süre sonra sıkar.

kültürü yoktur. etrafta ülkeye entegre olamamış çinliler, hispanikler, ortadoğulular doludur. 20 yıl kalıp da ingilizce öğrenememiş çinli veya türkler vardır çünkü farklı ırklar birbiriyle entegre değildir.

amerika gibi aşırı kapitalist ve yalnız insanlar yaşar. paranız yoksa çoğunlukla adam yerine konmazsınız. ikinci sınıf olduğunuzu sonuna kadar hissettirirler.

yaşaması biz türkler için oldukça zordur, gidipte mutlu olan bir türk tanımıyorum. 2015-2017 yılları arasında yaşadım ve döndüm. hiç ama hiç sevemedim burayı.
  • (bkz: başaramadım) dememek için millete b*k atan bir yazar.
    iyi ya (bkz: ileri demokrasi) içinde yaşa bu ülkede.
  • çok yakın bir arkadaşımın abisi 2002 yılında kanada'ya yerleşti ve bir daha tatile ailesini görmeye gelmedi (ailesi onun yanına gidip geliyordu) demek ki sanıldığı kadar güzel değilmiş baya baya yaşanacak bir ülke olduğunu anlıyorum ben
  • her gün tavuk döner yiyen adama antrikot yapıyorsun da yalnız ben medium rare severim bu fazla pişmiş diyor gibi bir durum.
  • istediğiniz kadar eleştirin. kendim gidip yaşamadan kimse beni ikna edemez kanada’nın güzel olmadığuna.
  • ırkçılık ve adaptasyon konusunda yazılanlara bakarak "türkiye çok da farklı değil" dedirtmiştir.
  • yazar demiş ki paran yoksa adam yerine konmazsın... inanır mısınız bilmem ancak sesli güldüm. türkiye' de paran yoksa insanlar sana tapıyor tabi... ha diyorsan ki kanada'da duygu sömürüsü işe yaramıyor... bak o konuda haklısın. ki bu mükemmel bir şey.