şükela:  tümü | bugün
 • yakında ne kadar siyasal islamcı varsa iltica edip orada da mağdur edebiyatı yapmaya başlarlar, adam gibi adamlara turkiye'deki buyukelciliklerinden güzel güzel oturum vereceklerine ne kadar çöp adam varsa onlara yol göstermişler. bu isveçlilerde, ingilizlerde, kanadalilarda sike sürülecek akıl yok, adam gibi vize istesen vermez nerede çomar var onları kabul ederler. nasıl refah ülkesi olmuşlar hayreti mucip
 • 2017'nin ilk 9 ayinda abd sinirindan gecip multeci olarak basuvuran 600 kusur turk var.

  ulke olarak 3. siradayiz. haiti 1., nijerya da 2. sirada.

  http://www.cbc.ca/…force-border-crossings-1.4415958
 • feto icin cikartilmistir diyen var. azicik beyin, birazcik beyin.

  ne fetoymus arkadas, abd adalet sistemiyle, kanada gocmenlik sistemini de ele gecirmisler. inigiliz kraliyet sarayi imami kim onu da soyleyin bari.

  edit: sumuklu bir pezevengi bu kadar abartmayin. her boku buna baglayip hukumetin elestirilerden hatalardan siyrilmasina izin veriyorsunuz.

  zannediyorsunuz ki disardan demokratik, laik modern bir ulke gibi gorunuyoruz? turkiye denince akla ılk gelen ozgurlugun olmadigi, gazetecilerinden iceede oldugu, medyanin baski altinda kaldigi, erdogan'in elestirilemedigi, otokrasiyle yonetilen bir yer oldugu. imajimiz yerle bir cok zamandir. dustugumuz sinifa gel.
 • iltica edip bizi rezil etmeyin, devlet eski kafatasçı devlet değil diyenler var. arkadaşım, siz artık itilip kakılmayı kanıksamışsınız, hala rezil olmamanın hesabını yapıyorsunuz. bu tam olarak tecavüz kurbanının rezil olurum korkusuyla şikayetçi olmamasına benziyor. anlayın artık, devletin görevi vatandaşının mutluluğunu sağlamaktır. aslolan devletin bekası değil vatandaşların refahıdır. türk hükümetleri sizin dininizi veya dinsizliğinizi, etnik kökeninizi, cinsiyetinizi, cinsel eğiliminizi, en temel insan haklarınızı tanımıyorsa bu sizin değil, doğduğunuz ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır. sizin ayıbınız ancak bu hükümete verdiğiniz oyda veya muhalifseniz, aman rezil olmayalım diye içine düştüğünüz kabullenmişlikte ortaya çıkar.

  gelelim diğer konulara. iltica için gerekçeleriniz neler olabilir? aleviyseniz türkiye’de ezildiğinizi anlatın. sizin vergilerinizle sünnilere cami yapıldığını, okullarda çocuklarınıza zorla sünni dininin öğretildiğini söyleyin. eşcinselseniz, evlenme hakkını bırak, senede bir kez yürüyüşünüzün bile engellendiğini anlatın. kadınsanız mini etek giydiği için dayak yiyen, tecavüze uğrayan kurbanları, suçluların salıverilmesini, ülkeyi yönetenlerin zanlıyı değil kurbanı suçlayan açıklamalarını dosyanıza koyun. kürt, ermeni, yahudi, rum iseniz zaten anlatacak şeyiniz boldur. bunların hiç biri değilseniz ülkenin polisine güvenmediğinizi, ohal nedeniyle ortada hukuk diye bir şey olmadığını, eğitim sisteminin çocuklarınızın beynini yıkadığını, onlara evrim yerine hurafelerin öğretildiğini söyleyin. hükümetin ışid militanlarını ülkeye doldurması yüzünden hayatınızdan endişe ettiğinizi anlatın. hiç bir şey bulamazsanız ekşisözlüğü açıp rastgele beş başlık seçin. bunlardan üçü siyasi sığınma almanıza yetecektir.

  avukatsanız işiniz zor olacak ama diğer mesleklerin çoğu kariyerlerine kanada’da devam edebilirler. zaten kanada’ya vardığınızda göreceksiniz ki o memlekette oduncu olmak türkiye’de doktor olmaya yeğdir. iyi bir mesleğin size refah, mutluluk, sosyal güvenlik, çocuklarınıza iyi bir gelecek sağlaması gerekir. türkiye’de hangi meslekten olursa oldun bunlara ulaşma şansınız neredeyse sıfırdır. en fazla mutsuz ve fakir bir halkın içinde daha az mutsuz ve daha az fakir halinize şükreder, senede birkaç kez tatil için yurtdışına kaçar, çocuğunuzu bok çukurundan kurtarmanın yollarını arayarak kendinizi kandırırsınız. emin olun kanada’nın oduncuları sizin peşinde olduklarınızın hepsine çoktan ulaşmış durumdalar.
 • bazı tiplemelerin iyimserliğine hastayım abi.

  adam uçağa atlayıp kanada'ya gidip "ben türkiye'de baskı gören bir ateistim" deyince vatandaşlık alacağını sanıyor. öyle olsa arabistan'da, iran'da filan insan kalmazdı. adamlar geçen sene afganistan'da taliban'ın açık açık tehdit ettiği birini "hayati tehliken olduğuna dair yeterince kanıt yok" diye geri yolladılar, sonra taliban adamı ve ailesini kıtır kıtır kesti. adamlar gerçekten ihtiyacı olan mültecileri bile almamak için kırk dereden su getiriyor, seni ne yapsınlar?

  toronto star'da çıkan bir habere göre geçen sene kanada'da mülteciliğe 17 bin kişi başvurmuş ve bunlardan 1100 kadarına yani %8'ine (edit: %6,5 olacak) onay çıkmış. üstelik bunların içinde gerçekten savaş olan ülkelerden gelen insanlar ve abd haiti'den gelen mültecilerin vizesini iptal ettiği için oradan başvuranlar da varmış. adamlar suriye'den giden mülteciye bile "hayatının tehlikede olduğunu kanıtla" diye soruyorlar. mesela suriyeli biri ailesinin 4-5 üyesinin ışid tarafından katledildiğini gösteren bir gazete kupürünü kaynak göstererek zar zor mülteci vizesi almış. birçoğunun elinde somut kanıt olmadığı için elleri boş dönmüşler.

  müslüman olmasıyla bilinen kanada göçmen bakanı ahmed hussen 2 gün önce ne demiş: “canada’s refugee system isn’t for those seeking a better economic life; ıt provides protection to refugees who have a well-founded fear of persecution”. türkçe'ye çevirelim: "kanada'nın mülteci sistemi daha iyi (ekonomik) yaşam şartları arayanlar için değil, gerçekten tehlikede olanları korumak için var" demiş. adamların önceliği suriye'den, ırak'tan, savaş ve katliam yaşanan ülkelerden göçen ve gerçekten hayati tehlikesi olan insanlar. yoksa "türkiye'den bıktım yaa, siktir olup gidecem" diyenler değil. ılık götlü kardeşim, sen mülteci kapsamına girmiyorsun. ben de ateistim (allah yok, dinler yalan) ama her "ateist olduğum için baskı görüyorum" diyene mültecilik verseler arap ülkelerinde kimse kalmaz. adamlar bu şekilde mültecilik verseler en dinci tipler bile ateist olduğunu iddia ederek kapağı oralara atmaya çalışır.

  adamlar yılda 1000-1500 mülteci alıyorken ve dünyada bu kadar savaş ve katliamların olduğu yerler varken mülteci kotasını oturduğu yerden rahat batan tiplemelere harcamazlar. sen olduğunu zannettiğin kadar donanımlı, eğitimli ve zekiysen zaten normal yolla başvur ve çalışma izni verirler. madem ülke ortalamasının çok üzerindesin ve çomarlarla yaşamaktan bıktın, o zaman ülkeden kaçmak için neden mümkün olan en çomarca yöntemi kullanmaya çalışıyorsun ki?

  söylediğin kadar donanımlıysan iş bul, burs bul, sponsor bul, bir şekilde işi hallet. yoksa binbir üçkağıtla yurtdışına kapağı atmaya çalışacaksan bok attığın ve onlarla yaşamaktan bıktım dediğin çomarlardan ne farkın kalıyor?
 • beni mutlu etti. gelişmiş bir ülke tarafından iltica listesine alınmış ülkeni görmek mi daha aşağılayıcı yoksa yarınından korktuğun ülkende yaşadığın koşullar mı?
 • ülke buz gibi, 6 ayda geri dönerler. kanada da buna güveniyor heralde.
 • sorular gelmiş...

  “2 sorunun cevabını merak ettirendir.
  1 - fetöcüler için mi pkk'lılar için mi?
  2 - neden şimdi?”

  1 - hepsi artı geriye kalan, kendisini türkiye’de tehdit altında hisseden herkes. örneğin eşcinseller, ateistler, aleviler, türk yahudileri, türk hıristiyanları, hükümet tarafından işinden edilen gazeteciler, akademisyenler, hükümetin ümmet kavramı kapsamına girmediği için hedef alınan %50’nin büyük kısmı.

  2 - neden mi şimdi? içinde bulunduğunuz kazanı yavaş yavaş ısıttıkları için haşlanmakta olduğunuzu farketmiyorsunuz ama dünyanın öbür ucundan bile suyun fokurdadığı görülebiliyor. büyük ihtimalle türklerden gelen iltica talepleri tavana vurduğu, ve kanada mahkemelerinin de ekseriyetle talebi kabul etmeleri nedeniyle mahkemeleri meşgul, mültecileri de mağdur etmeyelim diye bu kararı almış olmalılar.
 • hepinizin tahmin ettiği belli bazı özelliklere sahip kişler iltica edeceği için, türkiyeden gelenlere karşı "yobaz, pis, tacizci, potansiyel tecavüzcü" benzeri bir stereotipin oluşmasına sebep olacak uygulamadır.
 • son donemde vize basvurularina seri bir sekilde red vermelerinin sebebi olabilecek bir uygulama.
hesabın var mı? giriş yap