• fazla söze ne hacet dedirten yazıdır. kim olduğunuzu bilmiyorum ama umarım aradığınız, istediğiniz hayatı bulursunuz. azınlık da olsa ne hissettiğinizi anlayan insanlar var bu ülkede. yolunuz açık olsun güzel insanlar. yazı aşağıdaki gibidir;

biz eski türkiye’nin insanları, yeni türkiye’yi terk ediyoruz.

biz gidiyoruz. artık tanınmaz halde olan, doğduğumuz bu topraklardan, doyacağımız topraklara göç ediyoruz. gezi zamanı içimizde alevlenen minicik umut kıvılcımı maalesef artık tamamen söndü.

asıl sorunun bizi yöneten ayak takımı değil, böyle olması gerektiğine inanan, bundan son derece memnun olan, senden benden sırf onun gibi olmadığımız için nefret eden halk olduğunu anladık artık.

böyle nefret dolu bir çevrede barınamıyoruz.

azınlığız. mutsuzuz.

her gün ayrı bir katliamın yaşandığı, insan hayatının 5 para etmediği, üstüne bir de ülkenin yarısının inancınıza, doğduğunuz yere, ideolojinize, düşüncenize göre “oh olsun, iyi ki geberdi” dediği bir yerde daha fazla yaşayamıyoruz.

belki tesadüfen o gün denk gelmeyip, patlayan bir bomba ile ölmüyoruz ama bu da pek yaşamaya benzemiyor doğrusu.

biz artık insan yerine konmak istiyoruz.

iyilik yaptığımızda “enayi”, saygısızlık yapmadığımızda “ödlek”, eğitimliysek “entel”, görgülüysek “elit”, dürüst isek “saftirik”, oruç tutmuyorsak “kâfir” diye yaftalamadığımız bir hayatımız olsun istiyoruz.

öyle ya, başka hangi dilde “entel” diye hakaret var? ne acıklı değil mi? daha basit bir hayat istiyoruz. daha güzel bir hayat istiyoruz. ayıp mı?

her şeyden önemlisi, koca bir hayatın henüz en başında olan uzay’ın sorumluluğu var artık üzerimizde. sadece kendimiz için değil, onun için gidiyoruz en çok.

bu ülkede her şey çok zor. çalışmak, kazanmak, okumak, eğlenmek, dinlenmek, seyahat etmek, çocuk büyütmek…

maalesef istediğiniz kadar çok para kazanın, bazı şeyleri satın alamıyorsunuz.

kendi fanusunuzda belki huzur bulabilirsiniz ama burnunuzu kapıdan dışarı çıkardığınız an bu kötü insanlarla muhatapsınız. sokakta, trafikte, okulda, iş yerinde…

belki çocuğunuzu yılda 40.000 tl vererek en iyi okula gönderiyorsunuz ama canını eğitimsiz, saygısız, hatta kuvvetle muhtemel daha önce içeri girip çıkmış eski bir dolmuş şoförünün kullandığı servise emanet ediyorsunuz… siz gece gündüz çalışıp didinip tüm servetinizi yıllarca bu okullara, kurslara yatırıyorsunuz ki çocuğunuz mezun olduğunda 1500 tl maaşla, dayısının torpiliyle yönetici olmuş bir hanzonun altında çalışabilsin…

bu ülkede artık gerçekten, taraf olmayan bertaraf oldu.

göz göre göre hem de.

ramazan’da sigara içene verdikleri tepkinin yarısını 45 çocuğa tecavüz edildiğinde vermeyen insanlarla nasıl yaşanır?

yaşayamıyoruz.

niye terk edip bu ülkeyi onlara bırakıyoruz? niye hep biz gidiyoruz?
    çünkü gitmezsek hep biz ölüyoruz.

eğer başımıza bir iş gelmeden, hayatta kalmayı başarırsak, bu ay sonunda, binip uçağımıza yeni hayatımıza başlıyoruz.

çokça buruk, bir o kadar heyecanlı, oldukça da öfkeliyim aslında. tam bir duygudurum bozukluğu. bakalım nasıl olacak…

biz eski türkiye’nin insanları, yeni türkiye’yi terk ediyoruz.

kaynak

edit: imla
    debe editi:
    1- yazı daha önce (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek) başlığında #61738296 entry olarak sözlüğe eklenmiş. yazarın emeğinin hakkı verilsin ve kusura bakmasın.
    2-bu yazıyı burada paylaştıktan hemen sonra yazıyı okuduğum sevdiceğimin verdiği siktirolup gitsinler tepkisi fazlasıyla manidardı. siktirolup gitsinlerci arkadaşlara rağmen bu ülkeyi çok seviyoruz sevdiceğim, seni çok sevdiğim gibi.
  • boşa (bkz: çaba) dır bu güzel insanların neden gittiklerini anlatma çabası.

birazdan damlar siktir olun gidinciler .

onlar mutlu bombaların patladığı , , güvenliğinin olmadığı , hukukun guguk olduğu , çocuk tecavüzleri nin ve kadın cinayetleri nin artık sıradan olduğu bu ülkede yaşamaktan.

yeter ki tezgahlarına taş koyan olmasın .

edit: imla
  • imkanları olsa dakika durmayacak kişilerce linç edilen, imkanı olan ciftin göç etme faaliyetine ilişkin yazı.
  • s.ktir gitçiler bi s.ktirip gitse de kendi yuvamızda insanca yaşasak dedirtmiştir.
  • bazı ibnalar tutmuş çekin gidin kasaba keçileri demiş. yavşak, sen siktirip gitsen şöyle katar'a biz rahat etsek? herifçioğlu bir boka yarayacak olsa ve kanada kendilerine oturma izni verse gider orda dönercilik yapar
  • bana biraz erken yazılmış gibi gelen yazıdır. bir git, yerleş, kendini kanıtla öyle yaz bence bu lafları. yurtdışında yaşamak başlı başına büyük bir olaydır hacılar, öyle sitemli veda mektubunu biraz aşar. 3 ay sonra götüm götüm dönmek zorunda kalmayın da.
  • sözlük yazarlarının ne kadar kıskanç olduğunu gözler önüne seren başlıktır aynı zamanda. bu yazıyı yazan çiftin haklılığını gösteriyor bu tepkiler, kendinden olmayana nefret duymak da bunlardan bir tanesi. biri de çıkmış diyor ki batılı ile göz hizasından konuşacak seviyesi yokmuş, batılı diyince heralde kafasında beliren herkesin cern'de atom çarpıştırdığı bir yer geliyor.

pasaportu geçtim, size 5 yıllık göçmen kartı verseler 1 dakika durmayacağınız boklu memleketiniz birden kıymete binmiş, klasik türk kazanında zebaniye gerek yok durumu işte. şahsen kime söylesem eşim şuralı ama türkiye'de yaşıyoruz diye, manyak mısın neden burda yaşıyorsun, gitsene oraya "açarsın bi kebapçı" gibi tepkiler alıyorum, daha bir kişi bile görmedim ki kardeşim iyi yapıyorsun memleket terk edilmez desin, iki yüzlülük böyle bir şey işte, dostlar alışverişte görsün bugün de vatanı kurtardınız şu insanlara söverek. ha sen bombalar patlasın, hergün ayrı bir macera yaşayalım diyorsan evet tam olman gereken yerdesin. evet uçlarda bir yazı olmuş bazı kısımlarda ama hiç kimse yalan diyemez burada yazılanlara.

nefret kustuğunuz bu insanların kime ne zararı var? bu insanlar insan gibi yaşamak istiyor fakat buna müsade etmiyorsunuz, bu yüzden gidiyorlar. korkakça mı? olabilir, kaybedecek şeylerin varsa korkarsın ama sizin yaklaşımınız gibi gaddarca olmasından daha iyidir. amına koduklarım.
  • lan benim anlamadigim eksisozluk ne ara bu kadar bagcilar yarrosu doldu? simdi buna da alinir ha yigidolar, kiyamam. ya da ne kiyamayacam lan, beter olun. nedenini de yazacagim. az bekle. ulan bagcilar yarrosu lafina kizan adamlarin ettikleri laflara bakiyorsun, su gariban cifti tanimam etmem, onlara edilen hakaretlere bakiyorsun, buradan koye 4 giseli otoyol oluyor, lan afedersin "orospu cocuklari" diyen olmus lan aduashudah bu kadar tirreki bayrampasa'da bulamazsin.ama biz yarro diyince aooooo. o yuzden simdi o duyarini yavasca kenara birak bagcilar yarrosu yazinin devamini oku...

yukarida da yazmislar zaten gerard depardeu'ya siktiri cekmis insanlariz, insanlarimiz... yani isin ilginci eskiden "olm eksisozluk toplumu yansitmiyor, buradkai yorumlar cok pembe bir turkiye tablosu cizeibilir, aldanma, disarida hhayat cok fakrli, planlarini eksisozluge gore yapma, buradaki gencler toplumun %5 i sadece..." derdik de, piii eksisozluk ovasi yarro yuvasi dolmus. tiplere bak. sorsan devlet nedir diye, "devlet mudafaaaa muhafazaaa devlettghhh... reis.... muhafazhhh. mudafaaggg." dan ote cumle kurabilirse alkislarim.... 15 temmuz'dan sonra iyice reis orgazmi pesinde kosan garip garabet tiplerle doldu sozluk,. skocax bosuna demiyor, sozlugu akp basin grubuna sattiysaniz bilelim diye... olm kanzuk soyle lan korkma.... zaten su yorumlari kasanlara yas ortlamasi yoklamasi cektem 19,5 cikar. aha buraya yaziyorum. bu kadar bos milliyetcilik ancak bu yaslarda bu kadar agiz dolusu kasilir cunku. 19,5 tan fazla ise daha da kotu ya, neyse.

yazida beyaz yakalik, pilemseslik vardir yoktur, orasi tartisilir da, yazinin esas demek istedigini ben sana soyleyeyim, sen olmayan gri hucrelerini yorma,

"turkiye'de dogdum. ulkemi seviyorum. fakat boguluyorum. daha fazla dayanamiyorum ve bildigim ne kadar sey varsa, ne kadar anim varsa, riske edip, sirf olmemek icin bilinmedik yerlere, sirf bogulmayacagina inandigim, ama bu inancimin da dogrulugundan emin olmadigim halde, gidiyorum, ben uzgunum."

anladin mi yarrocan? ulan "gel kardesim belli ki okumus adamsin, bu ulkenin kaynaklarindan yemissin, bu ulke seni adam etmis, simdi biz seni sen yapmak icin harcadigimiz kaynaklari kanada'ya kaptirmayalim, kanada hazir beyin almasin, gel bi cozum bulalim, sen ne verebilirsin, ben ne verebilim, hadi diyelim ben cok yedim, sana hic yasam alani tanimadim, ama sen de biraz duygusaldin, neyse ne, ortak paydada nasil bulusabiliriz, 14 senede yapilan yanlislar nelerdir, nedne beyin gocu veriyoruz" diye soracagina siktir git diyorsun, cunku senin capin bu. sen kucuk bir yarrosun hic bir zaman unutma. cok sevdigin siyasi gorusunu temsil eden parti icin bile 5 kurusluk degerin yok. 600 $ maas alsan sukredecek haldesin. ama herkes senin gibi yasamayi istemek zorunda degil. bu sekilde yasamayi istemeyen insalar sayesinde 600 $ maas alabiliyorsun, yoksa senin hakkin su capsizlik, su nefret, su ofke, su otekilestirme, su itme, su bencillik ile 100 $ da degil.

simdi sen beni de bi siniflara sokarsin sen sokmadan ben diyeyim,

kanada'ya bin kere gidecek gucum varken, turkiyede bir kasabaya 300k $ basip oraya yerlesip zamani gelince cincinnatus olabilmeyi uman bir adamim. sen cincinnatus ne onu da bilmezsin ama yorma kafani boyle seylere.

allah'tan sizin gibileri nasil somurebilecegimi cok iyi biliyorum da, "parti devletinde" nasil yasanir, bunun ayalarmalarini yapiyorum.

al bak, parti devletinde nasil yasanirmis ogren,
    o cok sevdiginiz acun abiniz miamiden gidiyor 6 milyonluk malikane aliyor, al bak, iyi bak iyi. turkiye'den kazandigini amerikaya yatiriyor. sen burada gariban iki kisi, sadece bedenleri ile kanadaya gocen insalara kusuyorsun ofkeni. 6 milyon lan 6 milyon, senin cebindne huplettigi alti milyon dolari (18 milyon turk lirasi eder, orta olcekli okul parasidir) feto'yu saklayan amerikaya basiyor herif.

http://www.mynet.com/…ra-malikane-satin-aldi/91691/

al gor.

daha da buraya liste liste yigarim "parti devletinde"ki partili adamlarin amerika/ingiltere yatirimlarini.

allahin sigiri seni valla cok tatli somuruluyor olmasan hic isim olmaz da ne yapayim, turkiyede mal insan maden gibi bir sey. ciktikca cikiyor.
  • çok yakın arkadaşımın arkadaşıymış yazanlar, arkadaşlığın temel dinamiklerini düşünürsek bahçelievler soğanlı yiğidolarının "siktirsin gitsinler, bizim yeni türkiyemis, mahalle baskımıs, araplaşmaq felam çk ttlı ölrm trkym" saldırılarını dikkate alacak insanlar olduklarını sanmıyorum.
    açıkçası kanada'yı seçmezdim, hem neresi olursa olsun kimse için vatanını bırakıp gitmek kolay değil. ama küçük çocuğunun tecavüze uğraması, tecavüzcünün ceza almaması, devletin de "ne var bunda kötü bir şey yok ki evlensinler bitsin" demesi ihtimalinin günden güne arttığı* bir ülke insana her şeyi yaptırabilir.

edit: entrileri okudukça seviye soğanlı'dan tuzla şifa mahallesine filan düştü, sözlüğün son 4-5 yılda geçirdiği anti gentrification sosyologlar için adeta bir memba.
  • bunda şaşılacak veya büyütülecek bir şey yok.

insanoğlu var olduğundan bu yana kendine yurt aramış. çevre ve iklim koşulları yüzünden göçmüş. daha bereketli topraklar aramak için göçmüş. savaştan, baskıdan, zulümden kaçmak için göçmüş.

kendini güven içinde hissetmiyorsa insanlar göçmekten doğal ne var. huzur çok önemli huzur.

gidenlere hayırlı olsun, kalanlarsa kınamasın. hayat herkes için her şeye gebe.
    sözlerimi şu motivasyon ile bitirmek isterim.

aç kalmazsın,su her yerde var, ekmek her yerde.
    korkma yalnız kalmazsın allah her yerde.
hesabın var mı? giriş yap