şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: başlık "reklam kokuyor" diye yazan arkadaşlar var. videodaki şahısların hiçbirini tanımıyorum lan. bir haksızlık gördüm, paylaştım sadece.

  buyrun

  edit: çift, yorumlarda fethullahçı terör örgütü (fetö)'nün lincine maruz kalmış. tepkilere karşı açıklamalarını editlemem için bir yazar arkadaş ricada bulundu.

  --- spoiler ---
  bu açıklama ifade özgürlüğü hakkımızı, maalesef kanada’da da özgürce kullanamadığımızın bir kanıtı olarak değerlendirilmelidir.

  hayatımızda ilk defa bu kadar yoğun ve sistematik bir linç kampanyası ile karşı karşıyayız. üstü açık veya kapalı yüzlerce tehdit mesajına maruz kaldık ve bu mesajların sayısı ve şiddeti her geçen saat artmaktadır. kendi halindeki çekirdek ailemiz, açık bir şekilde sanal zorbalığa ve psikolojik şiddete maruz bırakılmaktadır. bu mesajlarla ilgili şikayetlerimizi kanada polisi’ne de bildirmiş bulunmaktayız, şüphesiz ki hedef gösterilen ve can güvenliği tehlikede olan kişiler varsa bunlar bizleriz. barış dolu bir ortamda, huzur bulma umuduyla göç etmiş iki kişinin hayatında onulmaz travmalar yarattığınız için, gerçekten de coğrafya kadermiş dedirttiğiniz için, çok teşekkür ederiz.

  temel olarak, videomuzda bahsi geçen terimlerle ilgili özür dileme talebiyle, aksi takdirde kanada’dan sınır dışı edileceğimiz tehdidiyle karşı karşıyayız. bizler sözlerimizi ince eleyip sık dokuyarak, siyasi içerikli bir video paylaştık. bu videonun içerisinde bir çok farklı kişi, grup ve kuruma göndermeler bulunmaktadır. öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, bu videonun editlenmesini, silinmesini veya sansürlenmesini istemek, bizim ifade özgürlüğümüze baskı ve zorbalık yoluyla açık bir müdahaledir. bu talebi kabul etmemiz mümkün değildir. bahse konu oluşum, çeşitli otoriteler tarafından farklı sözcüklerle tanımlanmaktadır, dolayısı ile tanımı muhteliftir. böylesine kritik bir tanımlamayı, sosyal medya üzerinden gerçekleştirerek, mevcut kutuplaşma içerisinde kendimizi herhangi bir yere oturtmak istemiyoruz. zira bunun tanımını yapacak olan bizler olmadığımız gibi, herhangi bir oluşumu yargılayacak olanlar da bizler değiliz. bunu açıklamaya zorlanmamızı da zorbalık olarak görüyoruz. fikir ve düşünce hürriyetini yaymak gibi, düşüncelerini özgürce dile getirmek gibi, fikirlerini açıklamaktan imtina etmek de bir haktır. laf arasında geçen gerizekalı tabiri, o mülakata katılmaya hak kazanmış ve potansiyel olarak oluşumun illegal yapılanmasında yer alan kişileri kast ederek, güvenlik soruşturmalarında fark edilmeyeceklerini düşünecek kadar saf oldukları için kullanılmıştır. bu ifadeyle herhangi bir oluşumun tamamını kast etmemiz, onları aşağılamamız, hedef göstermemiz, hele ki kanada’da yaşayan spesifik bir dini topluluğu ötekileştirmemiz söz konusu dahi değildir. videonun tamamında, bu oluşumun ve diğer tüm cemaatlerin kriminal olmayan kişilerini kast etmek için sıklıkla ‘cemaatçiler’ tanımını kullandığımızı hatırlatmak isteriz.

  bu oluşumun özür talebini anlıyor, şikayet hakkına saygı gösteriyor ve şikayetlerle ilgili olarak resmi kurumlar önünde savunmamızı yapacağımızı taahhüt ediyoruz. çünkü nefret söylemi iddiası çok mühim bir iddiadır ve yetkili kurumlarca kesinlikle araştırılmalıdır. ancak bizler keskin bir ifadeyle, nefret söylemi iddialarını reddediyoruz. bu video özelinde, nefret söylemi iddialarının ne uluslararası insan hakları hukukunda, ne de kanada göçmenlik kanunları nezdinde, yasal bir dayanağı bulunmamaktadır. bizim ifadelerimiz, herhangi bir nefret söylemi unsuru barındırmamaktadır. bizler ne bu oluşumu, ne de hayatımız boyunca başka herhangi bir oluşumu, nefret söylemi kullanarak eleştirmiş kişiler değiliz.

  ifade özgürlüğü ve nefret söylemi arasında ne kadar ince bir çizgi varsa, hak arama özgürlüğüyle, tehdit ve sanal zorbalık arasında da çok ince bir çizgi olduğuna inanıyoruz ve hakkımızda başlatmış olduğunuz karalama kampanyasına ve sanal zorbalığa bir an önce son vermenizi talep ediyoruz.
  --- spoiler ---
 • düşünce özgürlüğü = ak parti hakkında konuşabilmek.
 • haksızlığa uğradıklarını düşünmelerini anladığım çift. ama onları söz konusu işleri hakettiklerini düşündüren sebebi anlayamadım. siz "liyakatli" olduğunuza neden bu kadar eminsiniz sevgili arkadaşlar? ve sizin göçünüz tam olarak neden "beyin göçü"? siz bu adı verdiğiniz için mi?

  çok mesaj geldi toplu cevap: ben bu ülkede torpil yok mu diyorum orada, yoksa kendini "kıymeti bilinmemiş" hissetme duygusununun mide bulandırıcılığından mı bahsediyorum? bu ülke belli, egitim seviyesi belli, memurların niteliği belli, vergi müfettişi (iki sene önce testle binlerce kişinin alındığı tırt bir memuriyettir) olmaya çalışan bir insanın ufku ve seviyesi belli değil mi zaten. sizler de bu ortalamanın insanlarısınız işte. bırakın bu mavalları aşkına. ucuz muhaliflik yapmayın.
 • söz konusu işleri şöyle hak etmiş olabilir. kpss’de türkiye 50ncisi olmuş adam, 1000 kişinin başvurduğu pozisyonda ilk 600’a giremiyor. hani bir kurum olsa anlayacağım, o kadar yere başvurmuş. alevi olduğunu 1-2 yerde ima ediyor zaten. (düzeltme; alevi degilmis)
  türkiye’de devlette iş bulmak istiyorsanız akpli olacaksınız bu kadar basit. hala böyle bir olay yokmuş gibi davranan insanlar ya aktrolldür ya da kafasını toprağa sokmuş devekuşudur.

  bence kanada’ya gitmekle iyi yapmış. hayatında başarılar.
 • millet niye intihar ediyor sanıyorsunuz. *** çocukları maseratiyle dolaşırken, otobüse bineceğin parayı hesap etmek nedir biliyor musunuz?
 • son derece hakli serzenişte bulunmuşlar. hakli bir isyandır. mülakatlar ve sorulan sorular ile cevaplarını da söyleseler daha uygun olurdu.
 • çok çok üzücü bir rezalettir.
  böyle binlerce insan var bu ülkede hakları yenen.
 • çok ama çok üzücü ama gerçek olan olaylardır. çoğu okumuş insan bu zihniyet yüzünden ülkeyi terk ediyor. üniversite bitiren, iyi kötü durumu yerinde olan insanlara deseniz sizi istediğiniz ülkeye yollayacağız, ülkede genç insan kalmaz. bu video da en büyük örneği.
 • eleman güzel güzel anlatırken ve videoyu izleyenler hangi görüşe sahip olursa olsun hak verecekken, kızın sonlara doğru olayı marjinallestirerek bir çuval inciri berbat ettiği sonlu video olmuş..
 • el yurdunda nasıl sığıntı olunur videosu olmuş. bilmediğimiz yer sanki kanada, göçmen ve mültecilerden bıkmış adamlar. gitmek isteyenlere duyurulur. burada suriyelilere bakış neyse kanada da aynı şekilde . eziklik sendromunu atamayan sığınmacı kaynıyor. son yıllarda 15 temmuz hadisesi nedeniyle taleplerin ve başvuruların arttığı gozlenmekte.
209 entry daha