şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ileride gerçekleştirmek istediğim ve olasılığı olan bir olgu...

  şöyleki bir danışmanlık bürosu diyor ki;

  "kanada kendi bünyesinde işgücü açığı olan mesleklerde çalışan, eğitimli ve belli düzeyde ingilizce veya fransızca bilgisine sahip kişileri göçmen olarak kabul etmektedir. nüfusun içinde göçmenlerin payı %42’dir. "

  hal böyle iken neden denemiyeyim dedirten olay.
 • pek para gerektiren olay. nitekim kanada hükümeti diyor ki : ilk altı ay seni geçindiricek paranı yanında getir. mesuliyet kabul etmem. altı ayda da iş bulursun heralde
 • gerekli olanlar;

  göçmek için gerekli puana sahip olmak,
  (çünkü her başvuranı almıyorlar)
  bir avukat yada danışman,
  (çünkü "paper work" diye tabir edilen olayları gerçekleştirecek biri gerekiyor ve bu gibi yerlerin kendi ücret politikaları mevcut)
  belli miktarda para ki 1 sene boyunca iş bulamadan yaşayabilmen için, gerek ev kirası gerek yemek parası olarak,
  ve belkide en önemlisi sabır ve umut...
 • şahsen şartlar neredeyse aynı olduğunundan sanki avustralyaya gitmek daha mantıklı ve "sıcak" geliyo. ama tabi avustralyada bi sene kalıp amerikaya geçilmiyo
 • devlet politikası olarak
  evli çiftlere ayrıcalık tanıyor,
  dolayısı ile evli çiftlerin göç etmesi daha kolay

  şöyleki,
  eşiniz gerekli puanı karşılayabliyorsa onunla birlikte sizide göçmen olarak alıyorlar
  hatta 18 yaşına girmemiş olan çocuklarınızıda göçmen olarak alıyorlar...
 • bu konu ile ilgili bildiğim site
  http://www.eksper.com.tr/
  gerçi daha yeni kurulmuş ama yardımcı oluyorlar baya...

  edit: web sitesi uzantisi duzeltildi.
 • haziran ayında çıkacak yeni kanunlarla göçme olayı en basite indirgenecek olay,
  basite indirgenmesine sebep olarak birikmiş olan göçmen sayısın azaltmak ve ilk 5 yıl için açılacak
  olan iş sahalarında çalışabilecek elemana sahip olmak diyorlar,
  bakalım görücez

  bu arada örnek vermek gerekirse
  üniversite mezunu olmak gidebilmek için yeterli olacak (diyorlar kesin sonuç haziran sonunda belli olacak)
 • http://www.cic.gc.ca/
  bu konuda yararlı bilgiler alınabilecek resmi site.
 • http://www.kanadainfo.com/
  adresinde de pek cok faydali bilgi bulmak mumkun.
 • hukuk burolarinin, kendilerine yapilan basvurulari inceleyerek, gocmen olabilmek icin gerekli puani toplamasi muhtemel gozuken adaylarla yaptiklari toplantilar sonucunda, belirli bir ucret karsiligi (3000$ ile 5000$ arasinda degisebiliyor) adaya garanti verdigi durum. hukuk burosunun buradaki islevi sizin yerinize evrak takibi yapmak ve gereken yerde itiraz hakkinizi kullanmak. hukuk burosu ile iletisime gecmeden kendi kendinize de basvuru yapabilirsiniz fakat evraklarin takibi ve gerekli sirada gerekli yerlere iletilmesi cok zor oldugu icin (vesikalik remin arkasina isim yazmayi unutursaniz basvurunuz gecersiz sayiliyor gibi) genelde tercih edilmiyor. basvuru icin belirli bir miktar para konsolosluga yatirildigi gibi eger basvuru kabul edilirse de ayakbasti parasi adi altinda belirli bir miktar daha yatirilmasi isteniyor. bunun haricinde de turkiye'de belirli bir miktar (en son 10.000$ civarindaydi, kanada'da 6 ay yasamaya yetecek miktar seklinde belirleniyor) mal varlgi beyan edilmesi gerekiyor. gereken puan hesaplanirken mezun olunan okul, calisilan sure (ki su anda minimum bir sene istenmekte), ingilizce ve fransizca bilgisi (en azindan biri, ikisi birden bilinirse ek puan alinabiliyor ama baska dillerin ek puani yok), calisilan sektor (it en revactaki sektor) gibi kriterler gozonune alinarak 70 puan ve uzerine ulasilmaya calisiliyor. kanada, gocmenlik kanunlarina gore belirledigi puani gecen her adayi almak zorunda oldugu gibi eger puani gectiginiz halde kabul edilmemisseniz itiraz etme hakkiniz mevcut ki bunu sizin yerinize hukuk buronuz yapiyor. basvurunun cevaplanmasi bir bucuk seneye kadar uzayabildigi gibi arada yabanci dil seviyenizi belirlemek uzere yapacaklari bir gorusmeye de cagrilabilrsiniz. butun bu islemlerden sonra gocmen olarak kabul edilirseniz bu size sadece kanada'ya gitme hakki kazandiriyor. is bulma kismi yine size kaliyor.