• eğitim al'dan sonrasını okumadım.
  • herkese tekrar merhabalar, en son yazdigima bakinca bir hayli sure gectigini farkettim. gercekten zaman nasil geciyor anlamiyorsunuz, tabi bu zaman araliginda isler bir hayli degisti kanada'da.

2000lerde basvurmak ve oturma olmak ile simdilerdeki kurallari ve kosullari gorunce hakikaten biz gene iyi almisiz demeye basladik. zira kanada'ya gecmek eskisinden cok daha zor ve uzun olmaya basladi. soyle anlatayim:

ozellikle 2010 ve devaminda dunyanin diger cevrelerindeki kriz ,savaslar ve teror bir suru insani kanada'ya surukledi. simdi basvuru sayisi inanilmaz artti, hatta o kadar arttiki artik ellerindeki dosyalarla ilgilenmek icin alimlari dondurmaya kadar gitti. simdi size basvuran kitleleri gruplastirarak anlatayim.

1-disardan basvuranlar: yani kendi ulkesinden aile yada kisisel statuyle basvuranlar. simdilerde en az 3-5 sene bekliyorlar.
    bu basvuranlar skilled worker yada investor class adi altinda iki kategoriden basvuruyorlar. investor class'da sanirim 1milyon dolarin ustunde mal varliginizin olmasi ve higbe edilebilir miktarlarin da gectigi durumlar var. ama cok bilgim olmadigi icin yanlis bilgi vermeyim, siteye bakin daha etrafli bilgi var.

2-iltica: artik amerika sinirindan basvurma diye birsey kalmamis almiyorlar, anca kacak bir sekilde girerseniz aliniyorsunuz. onu da bilmiyorum artik nerden giriceksiniz.
    bazisi ogrenci veya ziyaretci(turist) vizesiyle gelip iltica ediyor. ama iltica davalarindan ozellikle turklere cok sayida red oluyormus. zira ne kurt ne de alevilik nedenleri kabul ediliyor. bir kac duydugum siyasal kimlikle basvuranlar olmus ama cok saglam dayanaklarinizin olmasi lazim, yoksa red geliyor. en azindan bu noktada artik durusma tarihlerinin cabuk oldugunu duydum. eskiden bir hayli bekliyordunuz. hatta video konferans metoduyla hakim karsisinda cikariliyorsunuz.

3-skilled worker: bu benimde seneler once basvurdugum siniflamalardan biriydi. simdi istenen is gruplari degisti, eskiden her meslek vardi, ama simdi devlet biraz daha dikkatli, hangi is alanlarindan insan varsa ona yoneliyor. o siniflara bakin size uyuyormus. bu surecte simdilerde 3-5 yil surebiliyormus. bu konuda en guvenilir site kanada'nin gocmenlik sitesi, orda servis sureleri yaziyor.

eger kanada'da universite veya kolej egitiminizi bitiriyorsaniz bence daha cok sansiniz var, fakat bana gore 4. yazacagim sinfitan basvurmak cok daha mantikli.

4-experience class: simdilerde son 3 yildir herkesin ozellikle turklerin denedigi basvuru siniflarindan biri. bir kac turlu yapilabilir.

a-okulu kanada'da bitirirsiniz, work permitle 2 yil kanada'da alaninizla ilgili bir iste full time calistiktan sonra basvurabilirsiniz. tabi bu noktada dandik islerden ziyade duzgun bir sirketle calismak onemli. hemde bu sirketin sizin icin labor market opinion dedikleri zamazingoyu da alacaklarini unutmayin, yani bu belgede devlete neden kanadaliyi degilde elin turkunu aliyoruz diye devleti ikna etmeye calsiyorlar. buyuk sirket oldugunda tabi daha sansiniz var. yada turklerin kurdugu turklerle is yapan sirketler olabilir. hani turkce konusan insana ihtiyacim var baabinda. ama hasan husolarin minik islerine degil de kanada'da senelerdir is yapan bir turk olmasi daha mantikli.

b-turkiye'den is teklifi almissinizdir, sirket size work permit ve visanizi aldi , o sirketle 2 yil burda bil fiil calisacaksiniz bu sureden sonra basvurmak.

c-ogrenci olarak gelirsiniz a seceneginde oldugu gibi , ama mesela dil okuluna, ordan sonra da turkiyedeki credentials'inizla burda full time is bulup 2 yil sonra basvurmak.

zamanim oldugunda size bir iki dikkat etmeniz gereken seyleri de arkadaslarimdan ogrenip yazacagim. ama dedigim gibi sabirli olmak durumundasiniz o bakimdan gidicem diye bekleyip hayatinizin en onemli yillarini bosa gecirmeyin. soyle bir hesap yapayim size.

mesela basvurdunuz 2-3 senede size cevap gelecek ve geleceksiniz, ondan sonra burda 3 yil daha hic disari cikmadan kalsaniz(disardaki gunleriniz katilmiyor), vatandaslik gunleriniz tamam olsa, bundan sonraki surecte vatandaslik simdi 21 aya kadar cikmis. nerdeyse 2 yil daha yani pasaportunuzu aldiginizda 8-9 yil surecek. az buz zaman degil, o bakimdan iyi dusunun. zaman geri gelmiyor.

ogrenci olarak gelirseniz yada oturmanizi almadan kanada'da bulunduysaniz o tarihin en azindan 1 yila kadar olan kismini vatandaslik icin gereken 1095 gune saydirabiliyorsunuz, mesela ben oturmami almadan once kanada'da 3 sene kalmistim ogrenci olarak, o surenin 1 yillik kismini saydirdim, oturmami aldigimdan 2 sene sonra vatandasliga basvurabildim.

ha bu arada artik dil yeterliligi icin de belge istemeye basladilar, bu tabi burda universite bitirenler icin gecerli degil, turkiye'de uni bitirenler icin soz konusu. sanirim toefl ielts tadindan birsey istiyorlarmis.

editlerin efendisi: bu arada arkadaslar hatirlatti ve duzelttiler. artik burda okulu bitirdignde 2 senelik otomatik post graduation work permit alabiliyorsunuz, benim cevremdeki insanlar bunu kullanip alanlariyla ilgili islerde calisiyorlar, simdilerde experience suresi 1 yila dusmus, eskiden 2 seneydi. boylece experience class dan basvurabiliyorlar.
  • eğitimal'dan burhan bey benimle irtibata geçerse daha iyi bir reklam metni konusunda kendine yardımcı oluruz.

böyle çok çaktırmışlar reklam olduğunu. okuyan herkese kek muamelesi yapıyor.

burhan bey ne yapıyorsunuz?
  • bu ise kalkismadan once davulun sesinin uzaktan hos geldigini unutmamak lazim.birkac ornek vermek gerekirse;

-kanadalilarin cogu maaslarindan kesilen ve %50 lere varan vergilerden sikayetci. devlet her ne kadar cesitli vergilerden kestigi paranin bir kismini size geri versede bircok "kanada dogumlu" kanadali abd'ye gidip is bulma cabasi icerisinde.

- eger gelip restaurant, kebapci tarzi bir girisim baslatmak istiyorsaniz acilan yeni isletmelerin %50 sinin ilk 5 sene icinde battigini uzulerek belirtmek isterim.

- kanadali olmanin gorunurdeki en buyuk avantaji beles saglik hizmetleri. ama bu sistem son yillarda doktorlarin daha fazla para yapmak icin abd ye gitmesinden ve baska bir takim ekonomik nedenlerden dolayi oldukca zorlanmakta. eger acil bir durumunuz yoksa bir rontgen cektirmeniz 2-3 ayi bulabilir.

-vancouver disindaki yasanabilecek sehirlerin cogu, yilin en az 5 ayini karla kapli vaziyette gecirmekte. bu tabiiki devamli olarak kar yagdigi anlamina gelmemekte ama yagan kar, sicaklik 0'in oldukca altinda segrettiginden erimemektedir. arada gunes acar ama etkisiz elemandir. zaten kisin havanin acik oldugu gunler, kar yagan gunlere gore cok daha soguk, ayaz olur(yagmur taneleri, disariya isi vererek kara donustugunden, havayi isitirlar).dolayisiyla, soguk havadan pek haz etmeyenlerin, bu konu uzerinde oldukca dusunmelerini tavsiye ederim.butun bunlara ragmen bir dip not olarak; hayatin, bir seferde 40-50cm kar yagdigi gunlerde bile hava sartlari nedeniyle sekteye ugradigina rastlanilmamistir.

- fransizcasina guvenip gelenlerin, quebec eyaleti disinda fransizcanin hic iplenmedigini; ingilizcesine guvenip quebec'e yerlesmeyi dusunenlerin ise, montreal disinda oldukca zorluk cekeceklerini bilmeleri gerekir. zira yedi sulelesi dogma buyume kanada'li olup tek kelime fransizca bilmeyenlerin yani sira, yine dogma buyume kanada'li olup, tek kelime ingilizce konusamayan yada killigina konusmayan insanlar vardir(ki nufusun ezici cogunlugunun ingilizce konustugu ve amerika gibi 200 milyonluk ingilizce konusan bir ulke ile oldukca siki fiki olan bir ulke icinde yasanyan insanlar dusunuldugunde,en garibi bu olgudur).

- benzin turkiye'deki fiyatlarin 1/3'une satilmaktadir, arabalar ise yari yariya ucuzdur denebilir(ozellikle mercedes, bmw gibi luks araclar). araba parcalari da turkiye fiyarlarina gore kafa kafaya olmasina ragmen, iscilik oldukca pahalidir. eskimis 50 dolarlik bir motor parcasi icin, 2-3 saat iscilik goz onune alindiginda, fature vergi dahil 300$ civarlarina rahatlikla cikabilmektedir. buna cozum olarak insanlar ellerinden geldigi kadar arabalarini kendileri tamir etmektedirler. zira bircok evin mustakil kapali garaji vardir. bir ornek vermek gerekirse; gecen senelerden birinde, bir araba tamircisinde rast geldigim bir elemanin, egzost artik yama tutmayana kadar, motor cikisindan susturucusuna kadar, eline gecen metal turevi her seyle, yama yaptigini gordugumde, gulsem mi aglasam mi bilememistim.

-kendi meslegini icra etmek isteyenleri bazi engeller beklemektedir. diplomanizin denkligini alabilmeniz icin, bransinizda masteriniz olsa bile minimum 2 sene civari daha okumaniz gerekebilir. "efendim kanada'da oyle bir memleket ki taksicilerin bile doktorasi var" gibi kliseler denkligini alamamis ve okumak icin para+vakit ikilisini denklestirememis gocmenlerin coklugundan ortaya cikmaktadir. kimi zaman eger biraz daha sansli bir meslek grubundan iseniz "tekniker" olarak calismaniza izin verilebilir ama bu sefer de maasiniz hakettiginizden daha dusuk olacaktir. hak ettiginiz parayi alabilmek icin cesitli sinavlara girip kendinizi kanitlamaniz gerekebilir ki bu sinavlar oldukca zor olarak un salmislardir ve genelde teorik-pratik bolumlerden olusan sinavlarin size maliyeti binlerce dolari bulabilir.

kisisel fikir: su noktada kanada'ya gelip yerlesmek, turkiye'de bulundugu sehirde belli bir duzen kurup yasamini surdurebilen bir aile icin pek de avantajli gozukmemekte. kanada'da ozellikle isci sinifinin turkiye ile karsilastirildiginda hatiri sayilir bir para kazandigi dusunulurse, kanada, turkiye'de zaten zar zor hayatta kalabilen, kaybedecek pek birseyi olmayan ve eli is goren(insaat iscisi, herhangi bir iste ustalik mertebesine erismis eleman,vb...) kisiler icin gelecege atilabilecek onemli bir adim olarak gozukmekte.

daha aklima geldikce yazacagim...
  • bir at olarak merak ettigim olay. mesela at olarak gocebiliyor muyuz?
  • madem basligin oznelerinden biriyiz hikayenin benim acimdan olan seklini anlatarak aciklamaya calisacagim ve ulkemizde bircok genc beynin yapmak istedigi istek.

oncelikle kanada her ne kadar egitim,devlet ve sosyal sistemiyle biribirinin aynisi 13 bolge gibi gozukse de, kesinlikle biribirinden farkli ulkeciklere benziyor. yani ne ontario quebec'e benzer ne de digerleri.

aslinda denklemin icindeki degiskenlere tek tek bakmak lazim ,ki en onemli degisken olan x degiskeni yani siz, denklemin ne kadar bilinmez olacagini belirliyorsunuz. bunun icinde bir suru kisisel ozellik var.

nereden geliyorsunuz? kimsiniz?
    turkiye'nin hangi sehrinden, hangi iklimden, hangi sosyal cevreden, hangi ekonomik siniftan, hangi cinsiyetten geliyorsunuz bu cok onemli. sicak iklimden gelenlerin cok dayanamadigi asikar, bunun yaninda bugune kadar gercekten yalnizligi tattiniz mi? evinizden ailenizden ne kadar uzakta yasadiniz? ne kadar peki onlarsiz yapabilirsiniz?

bunlar ve bircok etken sizin kanada'ya gocme fikrinizin cevabina ve basariniza etkisi buyuk.
    gocmenleri genellemek cok kolay cunku birbirine bir hayli benziyorlar. ama bu demek degil ki siz bu genellemenin icindekilerin basa cikmak oldugu zorluklari butunuyle yasayacaksiniz. bazi insanlar birebir yasarken, canli orneklerde goreceginiz gibi bazilari hicbirinin farkinda olmadan bir sekilde verdigi fikrin sonucunu iyi olarak goruyor.

daha once yazan arkadaslarin dediklerine kismen katiliyorum ama bircok eksik ve yanlis aksettirilen noktalar var.

ozlemek konusunda konsensus belli. aklinizda bugune kadar olan gurbetci kliselerini damardan almak istiyorsaniz dunyada gidilecek bir iki kitadan birine geliyorsunuz.
    1-cok uzak
    2-tatile bile gitmek cok pahali

ucak yolculuk 11-16 saat arasinda degisiyor, fiyatlar minimum 900(cok nadir) 1700 dolar arasinda degisen bilet fiyatlarina sahip. ustune her gidisinizin kira, aylik giderler olarak size yansimasi var. yani tatil icin gittiginizde harcayaginiz para ve masraflarin haricinde geride biraktiginiz evin kirasi, iviri ziviri, ve bunu calismadiginiz icin cepten odeme gibi bir luksu var. o yuzden olaya 1500 dolara geliyor tatilim olarak bakmayinki minimum 3000'e patlayacaktir. bunun haricinde serbest iste calismiyor iseniz nasil yeteri kadar izin alacaginiz ise bir baska soru. kanada'da calistiginiz ilk sene maksimum 10 gun izin alirsiniz ve her yil uzerine 5-10 gun konur. bu yuzdendir ki yeni ise baslayan eleman bilsinki en az 1.5-2 sene turkiye'ye ugramayi aklindan cikarsin.

bu demektir ki gittikce ulkenden arkadaslarindan uzaklasacaksin, eger gidebiliyorsan ve bu seni mali ve is acisindan sarsmiyorsa good for you derim. bugune kadar gurbet hakkinda duydugun hikayelere gul gec, gercek gurbeti goreceksin ve almanya'da memleketim memleketim diye aglayan gurbetcilerle dalga gececeksin. zira orasi gurbet ise kanada nasil bir yerdir?

kanada tabiki bir ruya degil, karsina cikacak realiteyi gormemeye calismak buyuk aptallik olur. birincisi buraya geldiginde koca bir bebeksin. ne yollari ne sulari ne de insanlarin taniyorsun. her gun yeni birsey ogreneceksin, ve bunlari hazmetmeyi de ogreneceksin. ilk zamanlarinda ingilizce konusmak ve duymaktan yorulmaya baslayacaksin, bunun yaninda her bir yere gittiginde ingilizce haricinde 150 tane farkli dil duymayi ve sabretmeyi biliceksin.

okul sistemi farklidir, not verme sistemi farklidir, burokrasi farklidir. iyi ingilizce bilmiyorsan olaya bastan 1-0 degil 10-0 baslarsin. belki okumak icin bu ingilizce sana yetecek ama ilersi icin sansin cok az bunu bil. is bulmak icin cok ugrasacaksin, bulsan da bilki bu istedigin kariyer pozisyonu olmayacak cunku her is yeterlilik kriterine baktiginda canadian experience adi altinda bu ulkedeki deneyimin sorulacaktir. peki ulkeye ayak basali daha 2 gun olmus adam bu deneyimi nasil yapsin? bu da baska bir sacmalik. burda okuyacaksan ve ilerisinde kalmak istiyorsan kesinlikle elinden geldigi kadar calismaya ve alaninda ufak da olsa islerde tutturmaya calismak lazim. yalniz illegal cash calisilan isleri gosteremeyecegin icin bastan unut, bu sana azicik sosyal deneyim ve para haricinde ileriye hicbir sey saglamaz. ogrenci isen zaten 20 saat maksimum size is deneyimi icin firsat verilmistir. ne kadar az da olsa elinden geldigince calismaya calis.

kanada'da issizlik buyuk bir sorun. is bulsan bile bulanlardan yuzde doksani gercekten hakettigi yada istedigi pozisyonda olmayacak. kanada'da yabanci oldugunda basamaklarin 2 hatta 3 le carpildigini unutmamak gerekir. zaten bu basamaklardan illallah edenler insaat isciligi , temizlik yada halicilik isleri ile ugrasiyor.
    olay biraz da sabretmek, ama sabrettiginiz seyin ilerde gercekten degecegini dusunuyorsaniz sabredin yoksa bir arsin yol almadan yerinizde sayarsiniz, olan ailenizde uzak yillariniza olur.

cok para kazanamayacaksiniz, kazandiginizin da buyuk bir bolumunun zaten kira,ulasim,vergi, internet, telefon(cep+ev), dortlemesi icinde eriyecegini unutmayin. vergi sistemi turkiye'deki kazandikca azalan vergi oranlari yerine tam tersini uygular. bu da insanlar arasinda toplumsal farki akilalrinca biribirine yakin tutar. yani hicbir zaman sokakta gordugunuz sevmediginiz tipteki insanlardan hicbir zaman kacamayacaksiniz.

turk toplumunun icine cok girmeyin tavsiyeleri buyuk ihtimalle size daha buraya gelmeden tembihlenmistir. bu hem dogru hem de yanlis. size sosyal cevre ve is baglantisi verecek okumus, tahsil gormus kanadali turklerde bulmak mumkun, ama onun disinda yaramaz insan da bir hayli fazla. iyiyi kotuyu ayird etmeyi bilmiyorsan burda bastan kaybedersin.

kanada tam bir sosya-kapitalist duzen ulkesidir. yani sosyal oldugunu iddia edip kapitalist sisteme tapan bir sistemdir. zaten vergi sistemi, toplumsal siniflasma hepsi bunlari gozunuze birer birer sokar.

olayi toparlarsak, mesleginiz, diliniz, egitiminiz, aksaniniz(bana gore en onemlilerinden) sosyal cevre kurma yeteneginiz sizin kanada'da yasayacaginiz cizgiyi belirliyor. biz turkler gene lisan konsuunda bircok milletten daha iyi durumda oldugumuzdan dil surecindeki zorluklari cabuk atlatiyoruz. ama geldigimiz biribirine yakin sosyal baglari olan bir cevreden gelmis olmamis, bireyci kanada ulkesinde aleyhimize isliyor. en iyi okuyanimiz gelecegi noktayi basarsa dahi bu biraz gecikmeli oluyor, ki sabretmenin onemi burda ortaya cikiyor. kanada'da turkiye'de yapabildiklerinizle burda yapilabiliceklerinizi kiyaslamaktan vazgecip ulkeyi bulundugu mevcut duzenle degerlendirirseniz daha objektif tumevarimlara ulasirsiniz.
  • yeri gelince hepimiz sinirle yada umutsuzlukla kararlar verdigimizden, bir sinirle yapilacak is degil kanada'ya gocmek. bunun icin size bir kac tane sebep vereyim, en azindan bu isi uzun uzadiya dusunen varsa bu noktalari da dusunerek gelsin.

-yalnizlik: ne kadar sosyal insanlar olursaniz olun yeni bir yere geliyorsunuzeger daha onceden bildiginiz arkadaslariniz yoksa ilk baslarda acayip sikilacaksiniz, yalnizlik bastiracak, kis aylarinda arkadasin varken bile insani bazen bunalima suruklerken, hic arkadasiniz olmadigini dusunun.

tabi bu demek degil ki bir omur boyu surecek bu. eninde sonunda arkadas cevresine insanlara kavusuyorsunuz, aile den uzak olmak alisilan birsey olsa da o da bazen koymaya baslayabilir.

-kariyere devam: bu bakimdan hi-tech sektorlerde calismis arkadaslari ayri tutarak soyleyebilirim ki ne kadar kalifiye olursaniz olun buraya geldiginizde calistignizin altinda ise baslayacaksiniz, bu bakimdan expectationlarinizi dusuk tutun yoksa hayal kirikligi olur. cunku birda bir suru abim yasinda abilerden yuksek konumdayim, ama turkiye'de olsak onlar beni kapidan almazlardi.

+huzur: simdi herkesin kendine gore bir huzur kavrami var, bazi turkler buraya gelince "burasi cok sikici yeaaa" diyorlar ben de onlara "o sikicilik dedigin seye huzur diyoruz" diyorum.

ama hakikaten burasi o bakimdan huzurlu, kimse siyasetle ugrasmiyor, kimse sag sol kavgasi yapmiyor. zira milletin seyinde degil, herkes yapacagi tatilin ,gezecegi yerin derdinde. ha bir kotu yani turkiye'deki gibi resmi tatil sayisi bir hayli az ve genelde isyerleri 10-15 gun maksimum tatil verir. ama her ay en az bir long weekend oluyor, abuk subuk pazartesi tatilleri.

+/- ugraslar: simdi bu konu bence cok onemli. sonucta zamani nasil gecirdigin o kadar onemliki. ustelik degisik bir kulturdesin, turkiye'de eglenme anlayisi, yapilan aktiviteler biraz daha farkli. ama burda hayatta denemedigin bir suru sey deneyebiliyorsun. o bakimdan biraz senin zevkine kalmis. ornek vereyim:

kis aylari hakikaten bazen adami bezdiriyor. ulan dedim ne yapyior bu insanlar. baktim millet kayak yapiyor, paten kayiyor , buz hokeyi oynuyor, kalanlarda alisveris merkezinde.

kayaga sardim, giden arkadaslar da buldum. yeni yerler goruyorsun, yeni insanlarla tanisiyorsun, ilk basta ekipmanlar masraf olsa da, haftasonunu fiziksel bir aktiviteye ayiriyorsun, yorulsan da pazartesi tatli bir yorgunlukla uyaniyorsun, ise gidiyorsun.

yazlari da bisiklete sardim, inanilmaz guzel doga, heryer agaclik, adamlar ugrasmis her yere beton bisiklet yolu yapmis, her aile cocugunu getiriyor, gencler bekarlar hepsi gruplar kurmus, onlara takilabilirsin.

yani demek istedigim su, yapmak istedikten sonra aktivite cok, kis biraz limitli olsa da. bakma turkiye'de kisin ne yapyioruz, herkes ya avm'de ya icerde kos kos oturuyor.
  • yapmak için ankara kanada konsolosluğu'nun garanti bankası hesabına ilk etapta 550 cad yatırdığım ve başvurusunu kargoyla gönderdiğim hede.

edit: başvurumu noc'u eski haliyle girdiğim için geri göndermişler. ay başında tekrar gönderdim. ( 01.09.2008 )

edit-2 : aradan iki buçuk ay geçtikten sonra başvuruma cevap geldi. başvurumun dikkate alındığını söyleyip yanında başvurumu takip edebileceğim bir dosya numarası vermişler. ( 14.11.2008 )

edit-3: bugün, 13.02.2009'da edit-2den bu yana herhangi bir hareketlilik olmadığı için konsolosluğa bir e-posta yolladım.

edit-4 : değişen yasayla birlikte sahip olduğum meslek gereken 38 meslek arasında yer almadığı için başvurum reddedildi. fakat başvuru param iade edilecek. ( 16.03.2009 )

(bkz: adim adim kanadaya gocmenlik basvurusu)
  • 5 senede kanada'nin goreceli olarak soguk kentlerinden birinde -montreal- daimi yasamis biri olarak soyleyebilirim ki, kimse kan isemiyor arkadaslar.

soguk sinir bozucu biraz, evet.
    bir kac kat ust uste giyinmeye alismaniz gerekli, evet.
    kisin evinize, okulunuza, isinize giderken her adimin hesabini yapoiyorsunuz, evet.

ancak keyifli bir yerdir kanada. rahat, stressiz, eglenceli ve her seyden onemlisi saygilidir size.

akliniza into the wild gelmesin. yasadiginiz sehrin daha sogugunu ve daha zorunu dusunun sadece. ona gore de biraz daha siki giyinin. rahat edeceksiniz.

bu arada butun binalar o kadar iyi yalitimli ve isitmalidir ki evlerde turkiye'dekinden daha cibil gezmek zorundasinizdir. elektrik ve dogalgazin kaynaklarin bollugundan oturu asiri ucuz olmasindan dolayi, disarisi -40 oldugunda bile her hane ici adeta birer hamamdir.

rahat olunuz, bir sans veriniz.

ps. 5 senenin ardindan turkiye'ye dondum tabi. yeter lan -40 nereye kadar :)
hesabın var mı? giriş yap