şükela:  tümü | bugün
2418 entry daha
  • cb recep tayyip erdoğan'ın yaptığı açıklama;

'bu işin sadece çevrecilik yönünden inşallah kurtuluşu değil, bunun yanında çok daha bir siyasi boyutu olacak ki, bunu şimdi kullanmıyorum. vakti saati geldiğinde onuda kullanırız. o siyasi boyutuylada kanal istanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak'

dünyanın gözü önünde yapılacak bu projenin gizli ne 'siyasi boyutu' olabilir?

on yılda iktidarların, sınırımızdaki ülkelerde, şutda burda sınırların rejim ve düzenlerinin değiştiği proje yapım süresimde o 'siyasi boyut' nasıl sabit ve değişmez kalacak?

yani siyasi boyut falan yok...

işte bir 'camide içki içtiler, görüntüler bu cuma'

efendim ' lozanda kim neyi vermiş anlatacağım'

'sabrımızı test etmesinler' gibi şeylerin devamı. bu kadar aleni ve büyük ölçekli projede gizli çıkar, siyasi boyut olmaz. ya cb halkı iknaya bahane arıyor ya da danışmanlardan biri sağlam üfürmüş.
  • doğayı katledecek ve istanbulu bitirecektir. doğanın yapmadığını yapmaya kalkmak tek kelime ile ahmaklık.

ayrıca imzamı atarım (bkz: #23239729)
  • olmayacak proje.

asla ve kat'a olmayacak proje.

bosuna trollere laf anlatmayin, o salaklar anlamaz.
  • ben bir denizciyim ve bu hesap yapıp yıllık 5 milyar dolar kazanacak diyen arkadaşı okurken kahkaha atmadan edemedim. arkadaşım bak tane tane yazıyorum.

1. istanbul boğazından geçen gemilerden para alıyoruz ve kazı bile yapmadan. römorkör hizmetiyle, fener ücretleri, demirleme ücretleri vs. olarak.
    2. bu projeye en başta karşı çıkacak kişilerin askeriye ve rusya olması gerekir nedeni ise şudur; montrö boğazlar sözleşmesi sayesinde karadenizde bulunan gemi sayısı belirli bir sayıda tutuluyor. sen eğer ben kanal yaparım dersen ileride abd bana buradan geçiş yaptıracaksın ben karadenizde daha fazla sayıda gemi bulunduracam derse hayır diyecek irademiz yok. 2 gün karşı çıkar 3. gün onaylarız ve hem kendi kıyılarımızı abd tehditi altında bırakırız hem de rusyayla ilişkilerimiz kopma noktasını bile açar. farkında mısın bilmiyorum ama türkiyenin en güvenli yeri karadeniz. bunun en büyük sebeplerinden birisi de bu sözleşme.
    3. istanbul boğazından transit geçiş sağlayan gemilere hayır sen geçemezsin diyemezsin. boru gibi sözleşme var. en fazla römorkör alma zorunluluğu tutarsın tehlikeli gördüğün gemilere ve onun da saatlik ücreti var ve bu dediğim olay zaten şuan yapılıyor.
    4. kanal istanbul montrö boğazlar sözleşmesini tartışılır duruma getirir ve montrö boğazlar sözleşmesi türkiyenin lehine bir sözleşmedir. git oku. montrö boğazlar sözleşmesinin adını bile anmamalıyız. bu sözleşme hiç olursa çok büyük şey kaybederiz.

edit: #2714434 bu entryi giren arkadaş maddelerini tek tek yazmış isteyen okuyabilir.
    edit 2: ayrıca karadenize kıyısı olan ülkelerin ticaret hacmi belli. buradan geçecek gemilerin ortalaması aşağı yukarı belli. süveyşi kullanan gemiler asya ülkelerine giderken kullanıyor o yolu ve asyanın ticaret hacmi gün geçtikçe artıyor. amerika kıtasının ticaret hacmi artıyor. karadenize kıyısı olan hangi ülkenin ticaret hacmi artacak da buradan geçen gemi sayısı artacak? bu kanal yapıldığı zaman en fazla tanker gemilerini geçirmeye zorlarsınız o zaman da boru hatlarını çoğaltırlar ve tanker gemilerinin de geçmesine gerek kalmaz.
  • gerçekleşeceğine ihtimal vermediğim proje. o kadar bütçeyi hiçbir şekilde bulamazlar.

-ya proje hiç başlamadan bütçe bulunamadı diye iptal olacak.
    -ya da göstermelik 3-5 kazı yapıp iptal edecekler.

umarım fazla kazıp deşmeden iptal ederler.
  • abd projesi olduğundan gerçekleşecektir
  • muhammen bedeli 50.000.000.000 dolar olan proje. akp'nin gözü tok, vatan sevgisiyle yanan tutuşan müteahhitleri işin içine girince maliyetin en az 150.000.000.000 dolar olması işten bile değil.

yani türkiye'nin 450.000.000.000 dolar olan borcu, 600.000.000.000 dolar olacak. buna kamulaştırma bedeli dahil değil.

yani proje hayata geçerse, muhtemelen türkiye'de milyonlarca kişi açlık problemiyle tanışacak.

ayrıca mötro sözleşmesi gereğince, adam ben boğazdan geçeceğim derse, geçemezsin deme şansın yok. yani buraya bir geçiş ücreti koydun mu, kimse geçmez. oradan hiçbir gelir elde edemezsin. akış olmadığından haliç gibi lağım çukuru olarak hizmet verecek.

bunu şimdiden yazayım. 10 yıl sonra güncelleyeceğim. tabi açlıktan ölmediysem.
  • türkiye'nin tabutuna çakılan soni çivi olacaktır.

o çivi çakılmadan kaçabilen kaçsın çünkü daha sonra istesen de kaçamayacaksın.

adamlar hapishane inşa ediyor nereye kaçacaksın...

3. havalimanı, 3. köprü, osmangazi ve şehir hastanelerinin tamamının verdiği zararı topla 100 ile çarp.

istanbul'u tamamen yokedecek projedir.
  • finansal ve operasyonel açıdan mevcut türkiye ve istanbul şartlarında yapımı imkansız olan şey. bunu kendileri de biliyor ama işte son atımlık kurşunları kaldı, bu da olmazsa tek çare iç savaş.

neyse hadi herşeyi geçtim bir şekilde yapıldı diyelim, bu kanal mondrö'ye tabi olmayacak boğazlar gibi, ve ülkeler savaş gemilerini karadeniz'e çıkartabilecekler. sözde kankan rusya bu işe ne diyecek kardeş? putin o kazılan toprakları tek tek bize geri monte eder.

yani finansal ve operasyonel açıdan olduğu kadar siyasal açıdan da imkansız görünüyor.
16 entry daha