şükela:  tümü | bugün soru sor
 • montrö boğazlar sözleşmesine göre amerika sınırlı sayıda savaş gemisini karadenize geçirebilir durumda, bunu kırmanın yegane yolu yeni bir yol yaparak ordan geçirmek. sağolsun bizim hükumetimiz de bunu ülke menfaatineymiş gibi sunuyor. montrö boğazlar sözleşmesinin bazı maddeleri;

  karadeniz’de kıyısı olmayan devletlerin ticaret gemileri boğazlardan rahatça geçebilecek. boğazdan geçmek isteyen savaş gemilerinin ise 8 ila 15 gün önceden türkiye’ye haber vererek onay alması gerekecek.

  savaş gemilerinin tonajı ve sayısı sınırlandırıldı.

  boğazlardan aynı anda en fazla 9 adet gemi geçebilir. bu sayı 9’u geçemez.

  belirli tondan büyük savaş – uçak gemilerinin ve denizaltıların boğazlardan geçmesi yasaklanmıştır.

  boğazlardan geçen savaş gemileri karadeniz’de en fazla 2 gün kalabilirler.

  karadeniz’de kıyısı bulunan devletlerin ticaret gemilerinin geçişleri serbesttir. savaş gemilerinin ise 8 gün önceden türkiye’ye bildirmesi ve izin alması gerekmektedir.

  savaş gemilerinin boğazlardan geçebilmesi için bu durumu diplomasi yoluyla bildirilmesi gerekmektedir.

  kanaldan gemileri, denizaltıları, uçak gemilerini istediği gibi geçirip, istediği gibi kalacak ve türkiye'nin kuzeyi de amerikan gölüne dönecek.

  ulaştırma bakanı açıklaması

  kanal istanbul nedeniyle montrö boğazlar sözleşmesi’nde değişikliğe gidilip gidilmeyeceğine ilişkin soru üzerine ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı ahmet arslan, “boğazın nasıl kullanılacağına ilişkin kurallar belli. boğazın tabi olduğu rejim farklı, ülkemizin yapacağı, iki denizin birbirine bağlanacağı alternatif su yolunun rejimi farklı. elbetteki onu da dikkate alarak işletme süreci olacak. montrö’yü ayrı tutmak, bununla karıştırmamak lazım” dedi.