şükela:  tümü | bugün
 • kanal istanbul projesi ile ilgili olarak çoğu kişinin (rte'de dahil) dillendirmediği ilişkidir.

  sözlükte konuyu bir tek kanalistanbul/@senyor 'ün lozan antlaşması ile birlikte ele almış; özelden de ben ve tecahuliarif tartıştıktan sonra başlıkla ele alalım dedik.

  ben montreux bogazlar sozlesmesi'ndeki "boğazlar" ifadesinden dolayı, yani özel olarak herhangi bir boğaz (istanbul ya da çanakkale) tanımlanmadığı için, boğaz olarak tanımlanmasa bile (bkz: kanalistanbul) boğaz niteliğine sahip olan her şey bu anlaşmanın sınırları içinde yer alır diye düşünüyorum.
 • sözleşme kanalistanbul'a engeldir. montreux sözleşmesine göre boğazlardan geçen yabancı gemiler engellenemez. o yüzden petrol tankerlerini "oradan geçme, buradan geç" diyerek kanalistanbul'a yönlendiremezsiniz. tayyip hayal kurmaktadır, hatta hayalini pazarlamaktadır. anlaşma kalkmadan gemilerin geçişi engellenemez. montreux'un kalkmasını da kimse istemez, çünkü yerine daha iyisini asla imzalatamayız.
 • sözleşme şöyle başlar:

  --- spoiler ---

  "boğazlar" genel deyimiyle belirtilen çanakkale boğazı, marmara denizi ve karadeniz boğazı'ndan geçişi ve gemilerin-gidiş gelişini...

  --- spoiler ---

  yani, bilakis boğazlar denirken ne dendiği açık olarak yazılmıştır.

  ayrıca, gemi trafiği romanya-köstence ağırlıklı olduğu ve istanbul boğazı'ndan geçişin bekleme maliyetinin yüksekliği sebebiyle, gemiler gönüllü olarak yeni kanaldan geçecektir. hangi ahmak, daha maliyetli ve zahmetli bir geçişi, daha ucuz ve kolay geçişe tercih eder ki?
 • analistanbul sayesinde montreux'yü penetre ediyoruz galiba.
 • uluslararası hukuk hikayeden ibaret olduğu için, montreux sözleşmesi falan çok da önemli değildir. eğer uluslararası arenada yeterli güce sahipseniz kanalistanbul anlaşma kapsamında yer almaz; gümrük de alırsınız, gemi de basarsınız, dansöz de oynatırsınız...

  not: galatasaraylıyım...
 • bu bağlamda yapılacak tartışmaların referans noktası olan sözleşmenin şuradaki mevzuat sitesinde tam metni bulunmaktadır.
 • montreux sözleşmesi istanbul boğazından geçmek isteyen gemilere "free passage" hakkı verir. bu gemilerden geçiş ücreti alınamaz. zaten şu anda da geçiş ücreti değil ama pilot hizmeti vb adlarla, gemilerin taşıdıkları riske oranla çok cüzi bir ücret alınıyor.

  peki hangi ahmak bu kadar çok para harcanarak yapılan bir kanaldan bedava geçirir?

  hadi diyelim o kadar 'çılgın' bir hamle daha yapıldı ve yüzbinlerce tonluk gemiler bedava geçirildi. böyle bile olsa gemiler her iki kanalı da kullanmaya devam edeceklerdir, çünkü boğazdan geçiş hakları bakidir. istanbul boğazı petrol tankerlerinden kurtulmayacaktır. sadece boğaz kenarında bekleyen gemi sayısı azalacaktır. ama uzun vadede bu sayı gene artacaktır, çünkü artık iki kanal olduğu için daha çok gemi geçmek isteyecektir. aynı metrobüs yapıldıktan sonra otobüs ve duraklarda istif vaziyetinin azalmayıp metrobüse yönlenmesi gibi.
 • (bkz: #23240977)
 • boğazın her iki ağzında demir atmış geçmeyi bekleyen gemilerin varlığından habersiz insanların farkına varmamızı sağlayan sözleşmedir. askerî gemilerin geçişine muhtemelen izin verilmeyecektir.