şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sayın ulu reis recep tayyip erdoğan'a önerimdir.

    kanal istanbul neden yapılıyor? boğazlardan geçen gemilerden para almadığımız için güya. çünkü montrö boğazlar anlaşmasına göre boğazlardan geçen ticari ve askeri gemilerden para alamıyoruz. kanal istanbul yapılınca gemiler boğazdan geçmek isterse 3-4 gün bekleteceğiz. kanal istanbul ise paralı olacak ve beklemeden geçecekler. 3-4 gün beklemenin maliyeti yerine kanal istanbul'dan geçiş maliyetine katlanacaklar.

    bir kere montrö sözleşmesine göre gemilere sağlık denetimi hariç prosedür uygulaman yasak. ikincisi madem amacın gemilerden para almak, aynı kanalı çanakkale'ye yapmak çok daha ucuz.

    kanal istanbul uzunluğu kuş uçuşu 40 km, çanakkale'ye yapılacak kanalın uzunluğu ise 7 km. arada nerdeyse 7 kat fark var. madem amaç gemilerden ücret almak, gemiler girerken de çıkarken de çanakkale'den geçmek zorunda. 10 kat daha düşük maliyetle kanalı açabilir gemilerden aynı parayı alabiliriz.

    amaç gemilerden para almanın yanında oradaki araziyi değerlendirip inşaat yapmaksa o zaman kanal istanbul mükemmel bir proje.