şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dubai'de olduğu gibi inşaat işiyle ekonomiyi büyütmektir sanırım. seçim vaadi olarak 10 sene boyunca en az %8 büyüme gibi bir hedeften bahsediyordu, zannederim bu da projenin tamamlanma süresini tekabül ediyor. güzel düşünmüşsün bro!
 • bop eşbaşkanlığı procesinin bir aşamasıdır.
  türkiye'nin doğusu kürdistan adı altında abd'ye verilecek.
  batısı bölünüp haber doğruysa trakya avrupa'yla kaynaştırılacakmış, ab'nin öyle bir planı varmış.

  yani sadece doğu bölgelerini koparıp almıyor,
  batıda marmara bölgesini de parçalayıp dertop edip mabadımıza yol ediyor,
  tamam mı..
 • http://www.posta.com.tr/…tanbul.htm?articleid=70571 linkinde anlatılmış biraz

  "projenin amaci

  projenin amacı boğaz'daki tehlikeyi azaltmaktır. bu büyük adımı atıyoruz. kanal istanbul ile boğaz trafiğini tamamen kaldırıyoruz. boğaz'ı spor yapılabilen, eski günlerine kavuşturacağız. marmara'nın ağzında demirleyen gemilerden kurtulacağız. kanal istanbul'dan günde 150 - 160 geminin geçmesini planlıyoruz."
 • aynı faydanın sadece 960 milyon dolara kanuni sultan süleyman zamanından beri düşünülen
  "karadeniz-sakarya nehri-sapanca gölü-izmit körfezi" şeklinde yapılabileceği düşünülürse geri kalan 9 milyar dolar ile rant yaratmaktır.

  edit: tahmini maliyet 50 milyar dolarmış, daha bi yuh o zaman.
 • türkiye'de adada yaşayan insan sayısını arttırmak.
 • türkiye'de seçimden önce insanların, akp'nin işine gelmeyecek şeyleri konuşmasının önüne geçmek, ağızlara çiğnemesi daha tatlı bir sakız vermek. bu proje de seçimden sonra i. melih gökçek'in disneyland, uçak restaurant, devasa mevlana colossusu projeleri gibi kimsenin aklına bile gelmeyecek, zaten oluru olmadığından artık konuşulmaya ihtiyaç bile duyulmayacak bir laf salatası olacaktır.