şükela:  tümü | bugün soru sor
  • diş tedavisi sürecinin en sıkıntılı aşamasıdır. iki kez tecrübe etmiş ve birinde sağ alt azı dişini kaybetmiş birisi olarak, biraz bilgi vermek istiyorum. diş tedavisi bildiğim kadarıyla kabaca dört aşamadan oluşuyor.

1) basit çürük
    dolgu tedavisi ile uygulanır.

2) çürüğün diş köklerine nüfus etmesi
    kanal tedavisi ile yüksek başarı oranıyla halledilir.

3)kanal tedavisi yapılan dişin tabanında enfeksiyon oluşması ve ağrı yapması
    işte dananın kuyruğunun koptuğu ve kanal tedavisinin yenilendiği aşama budur. dişçiye ağrı ile gidersiniz. kontrol etmek için dişin üzerine metal bir aletle tık tık vurur. bu esnada ağrı beyninize çıkar. daha sonra eski kanalı söküp enfeksiyonlu bölgeye bir takım ilaçlar sıkarak enfeksiyonu iyileştirmeye çalışır ve geçici dolgu malzemesi ile kapatır. sık sık pansumana gidersiniz. bu esnada antibiyotik kullanırsınız. yaklaşık 3-4 haftada dişinizin iyileşmesi beklenir. fakat işin riskli kısmı bu pansumanlardan sonra başlar. dişinizin ağrısından uyuyamadığınız günler olabilir. kendimden örnek vermek gerekirse, çenemdeki ağrıya dayanamayıp dişimi çektirmiştim. şuan tekrar farklı bir dişime tekrar yaptırıyorum. gerçekten sıkıntılı bir süreç.

4) çekilen dişin yerine implant diş yapılması
    diş çekiminden 6 ay sonra çene kemiğine implant vidası yerleştirilir. 3 ay sonra vidanın üzerine diş protezi takılır.

diş tedavileri ile uğraşmayan insanlara gıpta ile bakıyorum. dişlerime ne kadar düzenli ve hassas bir şekilde bakım yapsam da sıkıntılar peşimi bırakmıyor. sanırım bu işin genetik bir tarafı da var.