• halkı kin ve nefrete sürüklemeye çalışan trollerin canını sıkan, kutsal bilgi kaynağı tanımını yaşatmaya çalışan yazarların isimlerinin yer aldığı saçma veritabanı.

başlığı ve ilk entrysi dezenformasyona sebebiyet veren veya belli bir kesimi incitebilecek her türlü içerik benim gözümde troll başlık statüsündedir. veritabanı adı altında bu başlıkta ismimin geçtiği 2 başlık ilk açıldığı anda dezenformasyon amaç edinilmiş ve belli bir kesimi kışkırtma gayreti içerisindelerdi. başlıkların ve ilk entrylerin düzenlenip, hatta silinmesi nedeniyle bir anlamsızlık ortaya çıkmış ancak kanal önerisinde bulunduğum an her iki başlıkta da konularda saptırma ve çarpıtma söz konusuydu.

hiçbir art niyet bulundurmayan bu iki önerim için dolaylı yoldan "çete kurmak" ve "art niyetli yazar" yaftası yapıştırılması, troll besleyerek trollükten beslenenleri ortaya çıkarmaktadır. halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden ve bu yoldan gayrı ahlaki şekilde maddi çıkar sağlayanların "bu başlığa troll önerisi yapmışlar ühühüh" veryansını çok eğreti durmakta.
  • (bkz: #109848336)

1- seni rahatsız eden bir şeyi terör diye ifade etmen yanlış.
    2- numaran bir şekilde 0850'li numaralı şirketlere satılıyor böyle bir başlık açmadan önce "telefonumu acaba kimlere verdim" diye düşün.
    3- ekşi sözlük senin şikayet platformun, sorununa çözüm bulacağın bir platform değil. git şikayetini gerekli yerlere yap.
    4- 0850'li numaralar hakkında açılmış milyon başlık var onlara yazabilirsin.
    5- (bkz: x terör örgütü başlıkları)

6- sözlük bana bir yetki vermiş, daha doğrusu 500 entry giren herkese veriyor. bana verilen bu kanalcı yetkisi doğrultusunda her boka x terörü diyen başlıkları troll kanalına atma hakkım var. ha olmaz derseniz sözlük, troll etiketinin nasıl kullanılması gerektiği konusunu açık şeklinde belirtmesi gerek. bana troll geliyor ve bu başlığı trolle taşıyorum. bu kadar basit.
  • kanal yetkisini kötüye kullanmaktan yazarların lanetli çaylak statüsüne düşürüldüğü olay.
    saçmalığın daniskası diyelim öncelikle.
    eğer böyle bir yetkin varsa istediğin başlığı istediğin kanala yollarsın, bunun uzmanı felan aranmaz.
    "ne iş yapıyorsunuz?"
    "ekşi sözlük kanal tavsiyecisiyim..."

arkadaş bunu kötüye kullandığını tahmin ettiğiniz (kaldı ki neye göre tahmin) yazar varsa onun elinden bu yetkiyi alır, bir daha da vermezsiniz olur biter.
    ama lanetli yapmak ya da uçurmak neyin nesi...

heh şimdi niye böyle bir suç yaratıldığını söyleyelim.
    beğenmedikleri yazarları uçurmak için ön hazırlık. diyelim elemanı sevmiyorsun ama bir suç uydurman lazım.
    hooop oradan ver bakalım kanal yetkisini kötüye kullanma, oldu bitti.

sözlükte 20 küsür entrysi hakaret ve iftira nedeniyle silinen bir sjw, meriç tipi elemana ( öteye beriye ırkçı diye fişleme yapıyormuş anladığım kadarıyla) laf edilmezken bu ne iş değil mi.

kanal işlemek tehlikeli bir tuzaktır. moderasyona ve onların piyonlarına koz vermiş oluyorsunuz.

düşmeyin bu tuzağa.
  • sadece 1 adet başlığı troll kanalına gönderdiğim için fişlendiğim ve art niyetli ilan edildiğim başlık. eğer amacım siyasi görüşüme uymuyor diye troll kanalına yollamak olsaydı gece gündüz demeden tüm başlıkları troll kanalına yollardım. başlık aktroll kokuyorsa, girilen entryler ve çoğunluk troll olduğu konusunda hemfikirse troll kanalına atarım. bu da beni fişleme ve art niyetli olarak etiketleme hakkını kimseye vermez.
  • her geçen süre daha fazla kanalcının yetki sorunu yaşayacağı ve kendini buraya düşmüş bulacağı veritabanı.

--- işbu entry ---

(bkz: eleştiri ve öneri)

--- içerir ---

bizzat ben de dahil oldum. iki günlük görev süremle beraber "yetkimi kötüye kullanmaktan" suçlu bulunup bir aylık lanetli çaylak ilan edilmemle yetkim geri alındı. ilk günlük "kanal" eforum 700'e yakınken, ikinci günümün eforu 300'e yakın olarak hâlâ sözlük istatistiklerinde bulunmakta. listedeki en yakın rakibim (!) 200'lerde idi ilk gün, bugünki ise 100'e yakınsamış vaziyette; umarım onların kaderi bu vertabanona düsüp de ağlamak olmaz, ben nerede yanlış yaptım diye kendini sözlükiçi uygulama geleneğini çözmeye adamakta bulmaz. zira kurallarda olmayan sebepler anladığım kadarıyla, anca sözlükteki başlık aratma çubuğu sayesinde bir iki tecrübeliden "hah, şöyleymiş demek ki!" diyebiliyorsunuz.

cidden lanetli bir şey.

bıçaksırtı bir görev; takılan apoletler, siz daha ne olduğunu kavrayamadan derhal sökülebiliyor. üstelik, karmanızı da bol ca yediğiniz entry eksileriyle f-16 irtifası gibi bir çakılma yaşayarak. isterse sıfır olsun bütün beğeniler listem, hiç karma yaşamayayım; ama benim tek üzüldüğüm şey, jendi emeklerimden de ziyade, takipçi ve okuyucularımın çaylaklığımın ilk gününden bu yana gösterdikleri teveccüh ve emeklerin bir bir siliniyormuş hissi. kendi emeğim değil, inanın ki; sadece benim değilmiş gibi bu ceza; bütün bir kollektif çabayla tek tek, ince ince işlenmiş bir profilin topyekün cezaya mazhar olması gibi bu ceza; eksisiyle artısıyla, mesajlarıyla dayanışması ve paylaşmasıyla, favlamasıyla hayata mim koymasıyla birlikte topyekün bir çabanın israfı ve yok sayılması gibi.

evet, fazla duygusalım. evet, bütüncül ve diğergamcı bir bakışım var. hayat bu değil midir ama; hep beraber var olmak bilinci ve çabası, motivasyonu ve yetisi... hep bir iken değil, birlikte iken güçlü ve "varsıl" olma yeteneğidir hayat; paylaşmaktır, dayanışmaktır, dokunup almak ve vermektir hayata dair bütün yaşanmışlık yetilerini, edinimlerini.

kariyer yolculuğundayım diye hafif tiye aldığım entry'lerim oldu bu yeni görevlendirmeyle gelen sıfatlarımla beraber. ilkin biraz tedirgin oldum, çaylaklığım çok sirmemişti hemen hemen sözlük var olduğundan bu yana okuyucusu olmama rağmen, içtihat yapısını pek bilmiyordum; bu bağlamda epey çaylaktım ve "keşke bir görev tanımı da olsa, neye göre kime göre vereceğim bu kanal kararını, kriter nedir bu seçimde acep?" diye içimden geçirdimse de, çok araştırmadan önce kendi açtığım başlıklardan ardından da "gündem" ve "bugün" listelerinden sırayla inceleyip ekleme ve çıkarmalar yaptım; çoğu troll, ilişki, eğitim, sağlık, bilim, haber, tv vb. idi. ama kadına cinsiyetçi söylem içeren başlığı ya da ziyadesiyle taraflı olduğu belli bir siyasi başlığın ilk entry'sini de okuyup iyice emin olunca neden troll kanalına dahil edemeyeyim? akademik bir kurumun sadece eğitim kanalında olması ne kadar doğru olabilirdi "bilim" kanalından muaf tutulmasının yanısıra? sanat, sağlık, teknoloji, siyaset gibi kanallar akademiden çok mu uzak şeylerdi; yeme içme, seyehat de dahil etmeliyim buna bence, neredeyse "troll" hariç bütün kanalları kapsar oluyor bir akademik kurum zira? sağlıkla ilgili bir şeyi (psikoloji, hastalık, ilaç gibi konulardı başlıktakiler) sadece "bilim" ya da "eğitim" olarak mimlemek bana doğru gelmiyor, üzgünüm; sağlık doğrudan ilgileniyor bu alanlarla, neden vermeyeyim bu kanalı? aynı şekilde, müzik denilmiş şeylere masıl "sanat" da denilmez diye kâh hayıflanıp kâh söylenerek ekledim bu kanalı; nedrn yapmayayım? uykusuzluğum nedeniyle seri şekilde görevimi icra edeyim dedim; iki gün üst üste ilk sıradan girmişim istatislik listesine. bunu da bir çaylak arkadaş sayesinde farkedebildim, sağ olsun. ayrıca bugün bütün gün süren "eksileme fırtınasına" maruz kaldığım ve karmam allak bullak olduğu için girdiğim sitemkâr entry'lerime istinaden moral ve destek olan çaylak arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim; bugün için resmen terapim oldular, umudum tazelendi insandan yana.

apoletlerim söküldü, yıldızlarım düşürüldü; çok üzgünüm sözlük, çok üzgünüm. bir göreve layık olamamanın kahrındayım. umarım bir kez daha görevlendirme alabilirim, hanyasını konyasını kavramış biri olarak, işin nasılını en acı yoldan tecrübe etmiş bir yazar olarak. disiplin cezası çok kötü, umarım sicile işlemez ve kalıcı olmaz bu durum sözlük, kahrım biraz da bunadır.

moderayona açık çağrımdır:

insanlara görev verip onları onore ediyorsunuz, amenna; ama hiç olmazsa bir mesaj atın ya da görev tanımını belirten bir başlık açın da yardımcı olun teveccüh gösterdiğiniz o "seçkin yazarlara". kimse sudan çıkmış balığa dönmesin, ne yapacağını ve nasıl bu işin altından kalkacağını şaşırması; toplumda ve sözlükte yeterince şaşkın ördek var zaten, bari "görevliler" işlerinin ehli olabilsinler, kendilerini geliştirebilsinler. sözlük içi temizlik operasyonu mu bu yöntem bir nevi; başlığın ilk entisinden itibaren böyke bir intiba uyandırdınız zira; eğer öyleyse cidden çok ayıp edilir, daha ne olduğunu anlamadan fişlenmek hiç insancıl vr hoş bir şey değil, ibsan hakları ihlalidir en başında. sözlük'e hem kişisel hem de toolumsal bazda bir mim koyabilmrk için, biraz da günlük ve kişisel telaşeden bir an için uzaklaşıp tazelenebilmek ve gündemi takip edebilmek için yazıp, okuyup, oyluyorum. badi oluyorum, olmasam bile mesaj yazıp soruyor ya da cevaplıyorum; paylaşıyorum. sub-eta ile keyfime bakıyorum. platformda yazılan binlerce eleştirel entry'ye rağmen önyargısız ve kendimce, bütün samimiyetim ve iyi niyetimle "mutlu ve memnun" bir şelikde bu uygulamanın/sitenin bir parçası, bir ferdi olmak banayetiyor da artıyor bile; bu konfordan olmak istemiyorum; verilen ya da verilecek bütün ("angarya" bile olsa) görevlere layıkıyla girişmeye de hazırım, ama lütfen, ama lütfen moderasyon, 35'lik bir ablanız/kardeşiniz olarak söyliorum, lütfen görev tanımı ile birlikte verin görevlerimizi, rehbersiz kalmayalım.

saygı ve samimiyetimle.
  • başlığı açan yazarın umarım sadece tek taraflı olarak değerlendirmeyeceği durumdur. evet troll kanalında olmaması gereken başlıklar olduğu gibi troll kanalında olması gereken başlıklar da ısrarla çıkarılmaya çalışılıyor. bundan da bahsederse evet o zaman yararlı bir başlık olacak.

mesela başlık sahibi (bkz: nude atan yazarlar veritabanı) başlığını neden troll kanalından çıkarmak istemiştir ? troll kanalı için eksi oy verirken, neden uygun olduğu kanalla ilgili oy vermemiştir açıklayabilir mi ? kimin kime bedenini gönderdiği ile ilgilenmemekle beraber, ben entry'nin açılış amacı, entrylerde kullanılan dil ve üslup açısıdan troll olması gerektiğini düşünüyorum.

dil bilgisi ile ilgili başlıklara gelince, ben de bir çoğunu trolle yolladım. çünkü açanın niyeti herhangi bir dil ile ilgili seviye ölçmek değil, sadece başlık açmak, sol frame işgali yaratmak.

öyleyse herkes kafasına göre başlık açsın. hatta ben de "sümerce dil bilgini bir cümle ile anlat" diye başlık açayım. illa suserlerin dil seviyesini öğrenmek isteyenlere de örnek; "yabancı dil seviyelerini bir cümle anlat" aç, bitsin.

yazarın açtığı başlığı faydalı buluyorum;lakin eksik. eksiği de ben tamamlayayım.

mesela neden ısrarla kanalcı yetkisine sahip bazı arkadaşlar, troll kanalından şu başlıkları çıkarmak istiyor ?

(bkz: naz mila'nın corona virüs kıyafeti) kanal önerileri sağlık, moda, magazin.

(bkz: bir çaylak parçasıyla mesajlaşacak kadar düşmek) ısrarla yapılan kanal önerileri
    ekşisözlük, anket

(bkz: 1.85 boy + 20 bin tl gelir + 3 araba + ev + 4 dil) (üstüne leblebi eksik kalmış) kanal önerileri: ilişkiler, anket

(bkz: 31 yaşına gelip yuva kurmayı başaramamış insan) kanal önerileri: ilişkiler, sağlık, ekonomi, anket (daha cümle yapısından durumu ya da olguyu tartışmak değil, bildiğin hır, gür çıkarmak. )

(bkz: ortalama bir doktorun ayda 60 bin tl kazanabilmesi) kanal önerileri: sağlık, eğitim, ekonomi

ben daha fazla uzatmayacağım. yazar şayet iyi niyetli ve hakkaniyet sahibiyse sadece troll sayfasına gönderilenleri değil de trollden ısrarla çıkarılmak istenenleri de yazması lazım.

ha şu bir gerçek ki @kanzuk herkesin ağzına bir parmak bal sürmüş, geri çekilmiş;kimin kime gücü yetecek onu izliyor.
  • ahanda buldum neden lanetlendiğimi.

hani olur da yazarlar havalimanı taksi ücretlerindeki fahiş fiyatı olduğundan az ya da çok gösterir diye #troll kanalına eklemiş; moderatörümüz ki kendisi (@beyazbirsayfaactim red) beni lanetlemiş. helal olsun.

insan bir yazarın sayfasına bakar be! el insaf. taksici olduğumu düşünmüş garibim. bir de mesajlara kapatmış kendisini kınalı yapıncak.

* ah be kanzuk, ah ben sana ne dürüm söyleyeyim.
  • başarılı bulduğum bir uygulama yalnız eksiklikleri var.

not: yazar mesaj alımını kapatmış ulaşamıyoruz.

edit: söylemeyi unuttum bu entry'i editlenecek.
  • #troll kanalını suistimal etmek başlığını açacaktım ama madem benden önce düşünülmüş bir iki kelam da ben edeyim.

yazdığım başlıklar için hiçbirinde yazar adı vermeyeceğim eğer bir yönetici bu başlığı takip ediyorsa bakar zaten.

(bkz: yusuf yerkel'in oğlunun yoğun bakımda olması)

bu başlığı troll kanalına yollayan kişi sırf bu olayın yıllar önce olmuş olmasını sebep gösteriyor. ortada var olan/olmuş olan bir olayı troll kanalına göndermek de acınası bir tutumdur.

(bkz: 30 mart seçimlerinde chp cemaatle ittifak yaptı)
    (bkz: mansur yavaş'ın imamoğlu'ndan fazla sevilme nedeni)
    (bkz: 11 haziran 2020 imamoğlu'nun ayasofya açıklaması)

bu üç başlıkta da bir adet kişinin nickini görüyordum #troll kanalına gönderen ancak şimdi bakınca nicki falan yok. profil sayfasına girdim orada da adamın gayet yerinde olduğu görülüyor.

ya herhangi bir başlıkta yapılan kanal tavsiyesi daha sonra kaldırılabiyor( bunu bilmiyorum) ya da bir yönetici yapılan kanal tavsiyelerini kaldırdı. bunun başka bir açıklaması olamaz.
  • başlığı açan kişinin birden fazla giri girmek yerine tek bir giri altında ve diğer yazarlardan da faydalanarak başlığı daha da işlevsel bir hâle getirebileceğini düşündüğüm bir veritabanı.

bu #troll kanalından ziyade bazı kanalcı yetkili yazarlar başlıklarını yazım hatalı açmalarına rağmen başlıklarına kanal atayarak sözlüğün kendi arama motoru dışında ulaşılabilirliğini artırmayı hedefliyorlar. bir işlem yapılacaksa bu yazım hatalı başlık açımını teşvik eden bu yazarlar hakında da bir işlemin ya da yaptırımın yapılması gerekiyor. aksi takdirde son başlattıkları sözlük hareketinin zemininde çok olmasa da az buçuk çatlaklar olacaktır.

ayrıca bir olay hakkında birden fazla başlık açılmışsa ya en fazla giriye sahip olan başlığa kanal atanıp diğer başlıklar ellenilmemeli; ellenilecekse de diğer başlıklar şikâyet edilerek taşınması için moderatörlerin bilgilendirilmesi gerekiyor. bu şekilde yaparak gündemde gereksiz başlık kirliliği önlenilmiş olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap