• bürokrasinin hüküm sürdüğü illerde, "kanamayı durdurmak" tabiri başka bir anlam kazanabilir. bu da, hadiseyi engellemek, mevzuya çözüm bulmak, sorun çıkartan, hortumcu kişileri işten çıkarmak manasında hayat bulabilir.
  • "iki elin bokta da olsa basacaksın" diye öğretilir okullarda..
  • kalp hizasinin yukarisinda tutularak yapilabilir... tabi karninizdan falan yaralandiginizda ise yaramaz...
  • regl durumunda pek yapılmayan,yapılması da tavsiye edilmeyen eylem.
  • hahah....kolay olduğunu mu düşünüyorsunuz? değil...söz konusu bir çocuk ise kesinlikle kolay bir iş değil...öncelikle, çocuklar sağlarını sollarını kanatmaya son derece müsaitler...hele ailenin frontal lobu ev dışındayken iki kat müsaitler...hele baba absürd oyunlar ve koşuşturmacalar için yüreklendirmiş, yeteri kadar gaz vermişse...yandı gülüm keten helva...

tamam, ben bu konuda biraz tecrübeliyim, sizlere bildiklerimi anlatacağım...
    - çocuğun yerini tespit edin.... evin içinde biryerlerde çığlık çığlığa bağrınıyorsa, sakin hareket edebilirsiniz, büyük ihtimalle önemsiz bir yaralanmadır.
    - çocuğu yakalayın...kan izlerini takip edin...kan izlerinin en fazla üç odaya yayılmasına izin verecek şekilde hilal taktiği uygulayabilirsiniz...ne kadar çok yere yayılırsa temizlemesi o kadar güç, ona göre.
    - çocuğu sakinleştirin, ölmeyeceğine ikna edin...derin derin nefes alın, şimdi kendinizi ikna edin...sakin kalabilmek önemli...yaranın üstüne baskı yapın...hayır, dolaptaki gelinliğin etek dantelinden yırtıp tampon yapmak akıllıca bir hareket değil...ecza dolabından alın....yeterince uzun süre bastırırsanız kanamalar genellikle durur...
    - anne gelmeden tüm kanıtları yok etmeniz gerekiyor...bozulan kadarını düzeltin...kan izlerini temizleyin...eğer evi bıraktığından daha temiz halde bulursa %100 şüphelenecektir ve %100 özel işkence teknikleri ile tüm gerçekleri ağzınızdan alacaktır...
    - diyelim ki durum biraz daha ciddi, acile felan gitmeniz gerekti, eve bir not bırakın...kan izleri, darmadağın bir ev ve ortalıktan kayıp bir çocuk bir anne için kırmızı alarm demek...
    - eğer durdurduğunuz kanama ağız içi ile ilgiliyse, dişleri tek tek kontrol etmeyi unutmayın...yerleri değişmiş olabilir...

son olarak, ne kadar zor görünse de, bu başarabileceğiniz birşey, elbette kan görünce bayılanlardan değilseniz, ki çocuğu ortalığı velveleye verirken bayılıp kalan bir babayı ne duydum ne gördüm ne işittim.
  • yüzeysel bir kesik söz konusuysa yapılacak en basit şey kanayan yere ekmek basmak.evet bildiğiniz ekmek.2 dk içimde kanama duracaktır.
  • küçükken parmağımızı, ayağımızı kestiğimizde büyüklerimizin bize öğrettiği bi yöntem vardı.

kızılağaç yapraklarını koparıp ezerdik. iyice parçalar yaramızın üstüne koyup, bir şeyle yaramızı sarardık. kısa süre içinde kanama durur, oyuna geri dönerdik.
  • us sahibi her kişinin, etrafta bir kanama gördüğünde yapması, en azından denemesi gereken davranıştır. yapılabilecekler, kanayan yere baskı yapmak, kanamanın olduğu damarın, yukarısından bir yerden bağlama çekmek veya turnikeye çıkmak olabilir. yani bunlar önemli şeyler güzel kardeşlerim.
  • durmak bilmeyen ishali durdurmak için bir yemek kaşığı tuz içine sıkılmış limonu ve 1 silme çay kaşığı şekeri karıştırarak kaşıkla beraber götünüze sokun.
    (bkz: evet bu bilgiyi internette gördüm, kesin doğrudur ve hemen denemeliyim)
hesabın var mı? giriş yap