şükela:  tümü | bugün
 • tüm sokak isimlerinin kuş ismi olduğu , doğduğum ve uzun yıllar yaşadığım ,istanbul küçükçekmece'deki, göl kıyısındaki mahalle . keşke eskisi gibi güzel olsaydı.
 • benmde doğduğum kısa bir ayrılıktan sonra geri taşındığımve hala yaşadığım semt..ayrıca galatasaray kürek tesisi de buradadır...
 • (bkz: 89 a)
 • bünyesinde mandacı gibi mükemmeler ötesi bir restorantı bulunduran mahalle.
 • mahalle sakinleri arasında "dünyanın en büyük nüfusa sahip mahallesi" olarak bi söylenti vardır. gerçekliği pek de şüphe götürmez.
 • http://www.sabah.com.tr/ovur.html

  kuşlar semti: kanarya

  küçükçekmece'de "kuş cenneti" denilecek bir mahalle var: kanarya mahallesi ...
  ama mahalleyi kuş cenneti yapan kuşların varlığı değil, sadece isimleri. adresler hep kuş ismiyle başlıyor. örneğin kanarya mahallesi, leylek caddesi, pelikan sokak no: 22 veya güvercin caddesi, devekuşu sokak. no: 36.
  kanarya mahallesi, 1955 yılında kurulmuş. adını rumca 'kapanarya'
  olan bir çiftlikten alan mahalle, 1960 yılından sonra rumeli ve anadolu'dan aldığı göçle bugün 100 bine yaklaşan bir nüfusa sahip. mahallenin adı 'kanarya' olunca, caddelere, sokaklara da benzer bir isimler konulmuş.
  şahin, kartal, atmaca, bıldırcın, serçe, devekuşu, kırlangıç, penguen, saka, karabatak, çaylak, yarasa böyle devam ediyor cadde ve sokak isimleri. sayı artınca bu kez eklerle sürdürülmüş sokak isimleri. mavi kuş, çalıkuşu, gecekuşu veya yeni bülbül sokak gibi.
  kanarya mahalle muhtarı erol sinanoğlu, "mahallemizdeki isimler güzel ama görüntü çarpık yapılaşmadan dolayı çirkin" diyor ve şunları söylüyor: "mahallemiz genişleyince kuş ismi koymakta zorlandık ve şimdi yeni yeni başka isimler koyuyoruz.
  90 cadde ve sokağımızın sadece 10 tanesinin ismi farklı . diğerleri hep kuş ismi..."
 • iett'nin 89a otobusu burdan gecer.
 • arada sırada ve çok nadiren güzel şeylerinde olduğu mahalle. misal geçen sene buraya küçükçekmece merkezi ile birleşik bir sahil yolu yapıldı. esasen bu 20 yıl önce yapılması gerekiyordu ama kısmet bu zamana imiş. yolsuzluktan falan anca sıra hizmete geldi sanırım.

  insanlar artık sabahları dedikodu yapmak yerine sahile inip spor yapabiliyor, hiçyoktan yürüyüş yapıyor be. üstelik birde spor aletleri falan koymuşlar birsürü, ama bunları spor amaçlı değil bildiğin park eğlencesi olarak kullanıyorlar o ayrı. yavaş yavaş insanlarda hazmetmeye başladı artık, o sonradan görmüşlükleri üstlerinden kalktı, sindirdiler bir nevi. yeni yapılanı kırıp dökmektense yeni yapılanı korumaya başladılar. büyük bir değişim. kütüphanesi falan yok hala ama insanlar birbirlerine telkinde bulunarak önlem alıyorlar demek ki.

  bana kalırsa boktan bir ilçe, hatta bombok. bu ilçenin en boktan yeride tam burası işte, kanarya mahallesi. sen bütün sokakların caddelerin isimlerini kuştan yapsanda insanların beyinleri bu kadar sanatsal olmuyor işte. eğitmedikce hiçbir şekilde ilerlemiyor. büyük bir şehrin içinde hatta metropolin içinde hala köy olarak, özürlü bir yer olarak kalmaya devam ediyor.
 • halkalı tarafına doğru gümrük merkezi vardır buranın, gümrük merkezinin de kocaman bir arazi bulunur. gündüzleri otopark olarak kullanılır ama geceleri alkolik tayfası dadanır buraya. manzarası da süperdir, bir yanda kanarya'nın bütün ışıkları diğer yanda avcılar ve esenyurt'un manzarası bulunur. tabiki de en önemlisi denize sıfır olarak arabanızı dayamış vaziyette içtiğiniz o caaanım biralar ve havadan sudan gündelik muhabbetler olur. hafta sonları arabayı park edicek bir köşe bulmakta zorlanırsınız bazen. bu olayın en güzel yanı o kadar insanın kafası güzelken hiç bir hırgür çıkmamasıdır. her nedense herkes birbirine iyi davranır, belki de herkes birbirinden çekindiği içindir yada her yarım saate bir arkadan polis arabasının devriye atması olabilir.
 • 19 sene yaşadığım,gittikçe çekilmez bir hale gelen mahallem.çevresindeki her yer güzelleşirken burası nedense devamlı daha kötüye gitmiştir.küçükçekmece'ye bağlıdır.aşırı kalabalıktır.