şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hatırla sevgili dizisinin uzun arayışlardan sonra bulunan mahir çayan'ı. mahir'i kimin oynayacağını düşünürken galiba en önce yakışıklı olmasına odaklanılmış, öyle sanıyoruz. yine de iyi olmuş, başarılı.
 • hatırla sevgili'nin 57. bölüm fotoğraflarında kızıldere ve orada katledilenleri nasıl da benzer canlandırdıklarını görüp lanet okuyan, bütün sabah kızıldere'yi dinleyerek gözyaşı döken insanları etkilemiş şahsiyet. onun bedeninde mahir yeniden can bulmuş gibi geliyor insana, sanki dizide onun öldüğünü görmesem, mahir hala yaşıyormuş gibi devam edebileceğim, en son bıraktığım yerde donup kalacak tarihin içinde...

  http://img137.imageshack.us/…417/hsevgili574vg5.jpg
  ****

  bahtın da yüzün kadar güzel olsun. mahir'i canlandırmak kolay değil, hele de bunu sevdirerek yapabilmek hiç değil, beceremeseydin hepimizin nefretini kazanabilirdin.. teşekkür ediyoruz.
 • sadece güzel bir yüzden ibaret olmayıp, rolünün hakkını sonuna kadar vermiş kişi.

  deniz gezmiş'i canlandıran arkadaşa` :barış koçak` yardımını esirgemeyip o ölü balık bakışlarından kurtarsa güzel olurdu hani, ilkokul müsameresi seviyesinde canlandırılan deniz gezmiş izlemezdik biz de.

  ayrıca yüzü ve oyunculuğu gibi adı da güzel bu adamın` :görkem`.
 • kendisini tanıdığımız mahir çayan rolüne düşünceleriyle de yakışan, bu zor görevin altından bu kadar başarıyla nasıl çıktığını birgün gazetesi'ne verdiği röportajdan görüp kendisini daha çok takdir ettiğimiz, onu hiç görmemiş olanların gözleri önüne getirdiği canlı, konuşan, gülen, çay içen mahir imgeleri için müteşekkir olduğumuz oyuncu. haftalardır bir röportaj, bir yorum, bir konuşma görsek de neler düşünüyor öğrensek diye bekliyordum, mahir'in ondaki yerini, yaptığı şeyin ona ne ifade ettiğini öğrenmek için yanıp tutuşuyordum. aradığımı buldum:

  ‘hatirla sevgili’ dizisinin ‘mahir’i kanbolat görkem aslan: mahir’in ruhuna göç, hayata direncimi artırdı

  kızıldere’de olup bitenler karşısındaki seyirci kalma halini bir türlü anlayamadım. bu yarayı iyileştirmemiz gerek. bunun sorumluluğu, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin….

  gülşen işeri

  hatırla sevgili dizisinin önemli karakterlerinden biriydi mahir çayan. ne sinema filminde ne de herhangi bir karede görmemiz hiç mümkün olmadı çayan’ı. ama popüler bir dizinin içinde birden karşımıza çıkıverdi... o dönemi yaşayanları bir yandan duygulandırırken bir yandan da popüler kültür içinde olması, süreci yaşayan kişilerce eleştirildi... gençlerin ilgisi ise azımsanmayacak boyuttaydı. mahir çayan rolünü üstlenen kanbolat görkem aslan, “büyük bir sorumluluktu mahir çayan’ı oynamak” diyor. mahir imajını incitmemek için ise epey uğraşmış... kızıldere katliamının da yer aldığı dizide “içimde ondan bize miras yaşam belirtilerini bulana dek mahir’i anlamaya çalıştım...” diyen kanbolat görkem aslan’la bir araya geldik. dönemi ve o dönemin gençliğe neler kattığını konuştuk...

  » mahir çayan rolünü nasıl kabul ettiniz? ve bu role hazırlanış sürecini anlatabilir misiniz?

  tesadüfi oldu biraz mahir’le buluşmamız. meslektaş dostlarımdan biriyle ‘hatırla sevgili’ üzerine muhabbet ederken, mahir çayan arandığından bahsetti. duyduğum an mahir’i canlandırabilme ihtimali beni müthiş heyecanlandırdı. çünkü herhangi bir dizide yazılan hayali bir karakter için değildi bekleme hali. mahir çayan’dı söz konusu olan, yani bambaşka ve büyük bir sorumluluk, bir oyuncunun ender yaşayabileceği bir tecrübe. çalışmaya hemen başlamayacağım için hazırlanmak için yeterli vaktim oldu. döneme dair okumalar yaptım, o dönemi yaşamış insanlarla vakit geçirip o ruh halini anlamaya özen gösterdim. bildiğim ya da bildiğimi düşündüğüm mahir’i daha iyi tanımaya çalıştım, ona dair yazılmış söylenmiş ne varsa, onun yazdıklarını söylemlerini o günün koşulları dahilinde kendimce analiz ettim. karakterinin derinliklerine inmeye, onu anlamaya uğraştım, içimde ondan bize miras yaşam belirtilerini bulana dek sürdü tüm bunlar...

  »bu sürece hazırlanırken sizi en çok çarpan neydi?

  beni en çok çarpan şey ‘inanç’ tanımlamalarımızın ne kadar sığ olduğunu görmek oldu, gerçek anlamda inanmışlığın ve adanmışlığın ne olduğunu, on’ların yaşadıkları üzerinden yeniden öğrendim ve defalarca tekrar ettim kendime...

  »mahir çayan gibi bir karakteri oynayarak aslında birtakım eleştirileri de göğüslediniz. bu, size nasıl yansıdı?

  işin heyecanıyla başlarda bunun çok farkında değildim aslında. zaman geçtikçe, mahir içimde şekillendikçe ve izleyici tepkileri gelmeye başlayınca sorumluluğumun büyüklüğü bazen beni tedirgin etti fakat hiç ürkütmedi aksine bu sorumlulukla daha fazla mesai harcadım, tedirginliğimin üstesinden gelip bunu layıkıyla yerine getirmeye; bunu yaparken de insanların kafasındaki mahir imajını incitmemeye çabaladım.

  »mahir çayan’la ilgili kitaplar okurken ve sonrasında okuduklarınızdan yola çıkarak onu canlandırdığınızda ne gibi hatalar gördünüz? yani okunan ve oynanan arasındaki fark neydi?

  ‘hayır hiçbir hata görmedim’ desem sanırım bu pek ikna edici olmaz. muhakkak es geçtiğim ya da kendimce yanlış yorumladığım anlar olmuştur. fakat bu, benim anladığım ve inandığım haliyle bende yeniden vücut bulmuş, benim içimdeki mahir imajı. herkesin kafasında bu farklı olabilir, herkes kendi istediğini görmek isteyebilir, bunu göremediğinde kızabilir. şöyle bir gerçekte var televizyona yapılan bir iş ve maalesef inceltmek durumunda kalıyorsunuz bazı şeyleri, böyle olunca diyaloglar da değiştirilebiliyor, haliyle oyun performanslarımızda bundan etkileniyor.

  »deniz gezmiş ve mahir çayan gibi iki önemli karakter popüler kültürün içinde... bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

  bu durumun yadırgandığını, ciddi eleştirildiğini biliyorum bilhassa dönemi yaşamış ve mücadelenin içinde yer almış kişiler tarafından. bu da çok normal. fakat ben o kadar mesafeli durmuyorum, belki popüler kültürün zaptettiği bir dönemde gençlik yıllarımı yaşamış ve hala yaşıyor olmamdandır. çünkü bu dizi popüler kültürle yoğrulan genç beyinlere geçmişe dair bir çentik atmayı başarmıştır. farkında olmadan, bilmeden yaşadıkları yakın geçmişimize dair bir merak ve ilgi uyandırdı. birtakım fikirlerini, hissiyatlarını değiştirtti. bir anlamaya çalışma hali, yeniden belki ilk defa etüd etme ihtiyacı doğurdu gençlik üzerinde.

  »yakın çevreniz mahir çayan’ı oynamanıza karşı nasıl tepkiler verdi?

  bir kısmını ayırırsak büyük çoğunluğunu işin popüleritesi ilgilendiriyordu. “bizim mahallenin çocuğu televizyona çıkacak” hali biraz. mahir’i oynuyor olmak sonrasında ilgilendirdi insanları. ama bir zaman sonra mahallenin çocuğu gitmiş mahir gelmişti...

  * * *
  kızıldere yarasını iyileştirmemiz gerek

  yüzleşemediğimiz sürece kızıldere yarası kanamaya devam edecek, yüzleşsek bile izi kalacak, bize hep acı ve utanç verecek... çekimler boyunca en zorlandığım sahneler kızıldere sahneleriydi. olup bitenler karşısında seyirci kalma halini ise bir türlü anlayamadım. bu yarayı iyileştirmemiz gerek yoksa yeni yaralara gebeyiz. bunun sorumluluğu bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin çünkü...

  kaynak: birgün gazetesi
  01.04.2008
 • asi dizisine hızlı giriş yapmış,"kendi sesi mi değil mi?" tartışmalarına son vermiş oyuncu. nam-i değer sütçü ali. asi senaristlerinin elinde harcanmamasını dileriz.
 • (bkz: ayak altında)
 • 240 promil alkol alarak sürücülük yapmayı denemiş, kendini ve arkadaşlarını tehlikeye atmış neticede kaza yapmış kişi. kaza sonrası görüntüler için bakınız; http://video.google.de/…fu8sjtpiypy2wlhx6xpaw&hl=de
 • antalya'da oturduğumuz süre içinde hem eskiye dayanan aile dostluğu, hem de annelerimizin ortak dükkanının olması münasebetiyle ailecek pek sık görüştüğümüz biriydi; ancak daha sonra farklı şehirler, uzun yıllar derken haliyle aradaki bağlar kopmuş idi ne yazık ki. bu sebepten televizyonda tesadüfen görünce pek şaşırdık, şimdi evde her hafta dizi hakkında en ufak bir fikrimiz olmamasına rağmen şebelek şebelek "ay görkem çıktı" diye oturup asi izleniyor bi güzel.

  selam olsun kendisine.

  bi de yolu açık olsun.
 • istanbul'un çeşitli mekanlarında sürekli karşılaştığım, mahir çayan'a benzerliğiyle dikkatimi çekmiş oyuncu
 • mahir çayan rolünden önce çemberimde gül oya'da bir faşisti canlandırmıştır, oyunculuk nelere kâdir.