*

şükela:  tümü | bugün
 • candida mantarinin yol actigi bir cesit enfeksiyon. agiz, vajina, bagirsak sisteminde gorulebilir, ancak en yaygin bicimi deri enfeksiyonu seklindedir. *
 • bağışıklık sisteminde bi sorun olduğunun göstergesidir.
 • moniliasis olarak da bilinir.
 • candidiasis grubu mikroorganizmalar, morfolojik sınıflandırmaya göre maya mantarları sınıfına dahil olan patojen* mikroorganizmalardır.
  doğumdan hemen sonra mukozalarda kolonize olurlar. candidiasis ailesi içinde en sık rastlanan tür candida albicans'tır. normal floranın bir üyesidir ve sağlık durumunda, hastalık yapıcı özellik ta$ımazlar. hastanın hücresel bağışıklığında, normal florasında veya fizyolojisinde bir bozukluk olduğunda hastalık yapıcı özellik kazanırlar. bazı faktörlere bağlı olarak candida albicans'lar aktif hale gelir ve vücut boşluklarında, ağız boşluğunda enfeksiyon oluşur. bu faktörler $unlardır:

  • ağız kuruluğu

  • protezin gece ağızda kalması

  • aşırı sigara kullanımı

  • bağışıklık sisteminde bozukluklar

  • geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı

  aids

  • beslenme bozukluğu

  • sindirim sistemi bozuklukları

  demir, folik asit, vitamin eksiklikleri

  diyabet

  • radyasyon

  • ileri ya$ döneminde veya bebeklik döneminde olmak

  geli$en lezyonların görünümleri; beyaz plaklar ya da kırmızı yüzeyler $eklinde olabilir. bu enfeksiyon; kandidiazis, moniliasis isimleriyle anılır.

  tedavisinde, topikal ve antifungal ilaçlar kullanılır.
 • candida türü mantarın yol açtığı mantar infeksiyonunun tümüne verilen genel ad.
  (bkz: candidiasis)
 • inhaler kortikosteroid kullanımından sonra ağzın suyla iyice çalkalanıp temizlenmemesi sonucunda da görülebilir.
 • (bkz: mikostatin)
 • özellikle vulva, vajina, ağız bölgelerinde görülen bir maya mantarı enfeksiyonudur. etkeni genellikle candida albicans'tır.

  geliştiği yere ve semptomlarına göre birkaç türe ayrılmaktadır.

  ** ağızda ve boğazda ise oral kandidiyazis veya orofaringeal kandidiyazis denir. genellikle sağlıklı yetişkinlerde pek görülmez. genellikle çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde (kemoterapi alan, aids olan vb), diyabetik kişilerde görülür.
  -- ağızda ve dilde beyaz lekeler, ağız bölgesinde hassasiyet ve kızarıklık, yutkunma zorluğu ve ağız kenarında çatlaklarla kendini gösterebilir.
  -- tedavisi zor değildir, gellikle antifungal bir gargara veya ağızda eriyen bir hap reçete edilir. buradaki en büyük risk, tedavinin işe yaramaması ve kandidemi gelişmesidir.

  ** genital bölgede ise (özellikle kadınlarda görülür) vulvovajinal maya enfeksiyonu da denir. kadınlarda çok sık görülen, her kadının hayatınını bir noktasında geçireceği kabul edilen bir enfeksiyondur. iç çamaşırlarında renk değişikliğine sebep olabilir, özellikle siyah iç çamaşırlarında renk açılabilir.
  -- vulva vajina bölgesinde kaşıntı, kızarıklık, peynirimsi görüntüde beyaz akıntı ve disparoni * yapabilir.
  -- daha az da olsa erkeklerde de görülebilir, sünnetsiz erkeklerde daha sık görülür, peniste kızarıklık ve kaşıntı olur.
  -- tedavide krem veya vajinal fitil verilir.

  kandidalar insan florasının parçası olan mantarlardır, bu yüzden stres, bilinçsiz antibiyotik kullanımı, genital ph değişimi vb faktörlerin sonucunda fırsat bulup çoğalabilirler.

  vajinal sağlığınız için yapabileceğiniz birkaç şey var;
  - pamuklu iç çamaşırı giymek,
  - plastik değil pamuklu yüzeyli ped kullanmak (misal kotex),
  - bol bol yoğurt yemek (probiyotik)
  - gereksiz antibiyotik kullanmamak.

  vajinal sağlığı detaylı olarak başka bir entry'de anlatacağım.

  ** bebeklerde popo bölgesinde ise bez pişiği yapabilir. tüm pişiklerin sebebi kandidalar değildir, fakat onlar da sebep olabilir.
  --özellikle et katlantıları arasında kızarık alanlar, içi sıvı dolu ve patlatınca kepek gibi dökülen noktalar olması buna işaret eder.
  -- tedavisinde krem veya pudra reçete edilir.

  ** eğer kan dolaşımınıza geçerse kandidemi adını alır. genellikle bunun gerçekleşmesi için bağışıklık sisteminizin çok zayıf olması, veya mantarla kontamine bir tıbbi malzemenin kullanılması gerekiyor. yakın zamanda ameliyat geçirmişseniz, yoğun bakımda yatıyorsanız, kateteriniz varsa bunu geçirme olasılığınız daha yüksek.
  -- semptomları belirsiz olabiliyor, genellikle antibiyotik verildikten sonra bile geçmeyen ateş ve titremeler görülüyor.
  -- tedavisi damar içi antifungal/antibiyotik verilerek yapılıyor ve son derece ciddi bir durum.

  -------------------------------------

  partnerler birbirine bulaştırabileceği ve "ping pong enfeksiyon" dediğimiz sürekli olarak tekrar enfekte olma durumu görülebileceği için, kendi vücudunuza iyi bakmanız, partnerlerinizi de dikkatli seçmeniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.