şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 5 subat 2006 tarihli hurriyet haberi.
    http://www.hurriyet.com.tr/…/3886942.asp?m=1&gid=69
  • pkk'nın kamplarında yaşanan trajedinin, vahşetin örgüt kurulduktan seneler sonra (nerdeyse 30 sene sonra) ancak ortaya çıkmış olması ya da bizim basınımız nazarında ancak kıymet kazanması ne kadar büyük bir zaaf.

ancak bunun sebepleri de çok açık bir şekilde ortada. "barış bir tecavüzden daha mı değersiz ?" diye sorabilecek çürük zihniyetler, bu haberi yapan gazetecinin niyetini olabilecek en ucuz şekilde sorgularken, onları milliyetçi olmakla ya da yalan haber yapmış olmakla suçlarken, basın ya da diğer çevreler de, bu konulara değinmekten kaçınacak, allahın bildiğini kuldan saklayacaktır. çünkü bazı çevreler bu konulara değinmenin, bu konular hakkında kafa yoranlar için acı bir tecrübe haline getirmek için elinden geleni yapmaktalar. gerek onları barış düşmanı olarak suçlayarak, gerek de ağızlarından hiç düşürmedikleri faşist olmakla suçlayarak. böylece kendilerine bir çeşit dokunulmazlık kazanmaya çalışıyorlar.

bu memlekette, kandil dağında yaşanan tecavüze değinmek ya da ölen kardeşinin karısını ikinci eş olarak alan ama ağzından özgürlük kelimesini düşürmeyen ahmet türk gibi sahte demokratları eleştirmek sizi faşist yapar. aslında bu zihniyet çok basittir, bana bulaşma yoksa çamur gibi, bok gibi sana yapışır pisliğimi sana da bulaştırırım, üstün başın kirlenir.

çok merak ediyorum, hangi zihniyet pkk'nın kamplarında yaşanan bu olayların ortaya çıkmasından rahatsız olabilir ki ? (üstelik yaşandığını herkes biliyor, sadece bu kadınlar değil şemdin sakık ve diğer yakalanan pkk'lılar bile itiraf etti.) daha da ötesi, bizzat abdullah öcalan ve diğer yöneticilerin emri ile binlerce pkk militanının kurşuna dizildiği, katledildiği bilinen bir gerçek. ama ne yazık ki, bunları duymak bazılarının bünyesinde titreme nöbetleri yaratıyor. olamaz onlar özgürlük savaşçıları, bunlar türk faşistlerinin uydurduğu şeyler !

peh, "barış bir tecavüzden daha mı değersizmiymiş", türkiye pkk ile barış yapmak durumunda değil, olmadığı gibi barış yapabilmek uğruna yaşanan gerçeklere değinmekten kaçınmak, korkmak durumunda hiç ama hiç değil. bilakis bu olayların üstüne gidilmeli ve halka anlatılmalı, herkes ama herkes, bütün dünya haberdar olmalı bu olaylardan. işte ancak o zaman bu şerefsizlerin gerçek yüzünü herkes görebilecek.

bu arada, ne zamandan beri basın özgürlüğünen rahatsız olmaya başladınız !
  • türkiye'de yalan-uydurma haber pek özensiz yapılır, basınımızın zaafı işte, ama sanırım bu haber onlardan biri değil, ayrıntılar dehşet verici. pkk'nın vahşiliği netleşirken, sonuçta cinayet işlemiş militanlara bile merhamet beslemek, onları bile kurban olarak görmek zorunda kalıyor insan.
  • "turkiye'de islenmis bir sucum yok turkiye'ye hic inmedim" bu sozler daglari turkiye olarak gormeyenlerin ifadeleri, sehir disinda yasayan birinin sehre gidiyorum demesi gibi bir sey. yaniltmasin kimseyi, var bu insanlarin dilinde boyle bir tanimlama. sehir icin, koy icin kullaniyorlar. o yuzden samimi ve ise yarar bulmuyorum bu af istiyorum cigliklarini, ne kadar inansam da bir cogunun kandirilmis olduklarina.
    diyor ki,
    -sehir hudutlarinda suc islemedim, turk askerini oldurdugum yer bizim topraklarimizdi, hangi hakla yargilar beni turkiye, bu yuzden donebilmeliyim koyume..
    ne kadar etkili bir beyin yikama sureci yasandiginin emaresi bu, o en pisman, kitap yazip hayatini tehlikeye atacak kadar pisman, uyesinin agzindan bilincsizce dokulen sozler.
    ben orgut icinde yasanan bu insanlik disi olaylar icin uzulebilirim belki insan dogasi bu, hepimiz oyle yada boyle kandirildik, biliriz ne demek oldugunu az cok ama orada yasanan olaylarin acimasizligi hafifletmez kesinlikle devlete karsi islenmis sucun derecesini. devlet kararini orgutun nasil iyi orgutlendigine, uyelerine nasil davrandigina bakarak vermez. bunun icin bu karari once o uyenin verip, gelip teslim olmasi lazim. tecavuzun, infazin yasanmadigi bir teror orgutunun uyelerine karsi daha mi gaddar olacaktik bu mantiga gore. bunlari iyice tahlil etmeli bir karar vermeden once. bu dusunceler yuzunden benim beklentim ulkemden bir af yanlisi daha yapmamasi. yasananlar ne kadar uzucu olsa da akla bazi sorular getiriyor. yine mi kullaniliyor acaba bu pisman genc, hem de icindeki iyi niyeti alet ediyorlar bu sefer ne aci diye dusunmeden edemiyorum. kim bilir belki on gun sonra orgute karsi aldigi kahramanca tavir yuzunden olu bulunan dilaram'in haberini okuyacagiz bu sefer, turkiye bu ise cozum bulmali artik, diye yazacak gazeteler belki hep bir agizdan, belcikadan, isvicreden gazeteciler katilip haber yapar cenazesini kim bilir, devletten af isteriz yine..olan yine kampta cok yaklastigi infazi baska bir sebepten baska bir yerde bulan dilaram'a oluyor. aci gercekten cok aci, belki de gercekten cesurca atilan bir adimi lekelemeye calismak degil amacim ama ben de artik kandirilan! olmak istemiyorum.
  • ölü terörist kadınların kulağını kestikten sonra yapılanları da anlatan bir dizi bekliyoruz hürriyetten. hikaye mi arıyorsunuz alın size hikaye. deli saçması bi dünyada yaşanan binlerce iğrençlik çeşidinden işte.
  • (bkz: erturk yondem)