şükela:  tümü | bugün
 • hayir, irak aslani demek degildir bu. onceden onlemimizi alalim.

  girit adasinin en buyuk sehridir. guzel kaleleri filan ile insani buyuler. ortacaglarda cok iyi korunurdu bu iste deniz saldirilarina karsi.

  heraklion olarak da bilinir.
 • osmanlı imparatorluğu döneminde giritin başkenti, günümüzdeki adı irakliondur.
 • sıvasız ve üzerinde filizler bulunan evleriyle bir kucuk armutlu havası veren bir sehir fakat yinede yemekleri bir harika olan girit mutfagı bu acıgı kapattı benim icin.
 • nikos kazancakis'in memleketidir aynı zamanda. şehirdeki havalimanı da bu ünlü yunan yazarın adını taşır. kandiye'nin yunanca karşılığı olan iraklion ya da heraklion, herkül'ün şehri manasına gelir.
 • (bkz: hanya)
 • knossos sarayina cografi yakinliga sahip olmanin kaymagini yiyen bir girit kentidir. baskaca da cazip bir yani yoktur vardiysa da ben rastlayamadim. ozellikle hanya ve rethimno yu gordukten sonra insani hayal kirikligina ugratir. uluslararasi ucuslar hanyadaki havaalani nato ussu olarak da kullanilmis oldugundan bu havaalanina yonlendirilir. buyuksehirin tum kesmekesine sahiptir. trafik beterdir. gunduz gormek gece gormekten daha iyi yine de. bir de civardaki antik yerlesimlerden elde edilen buluntularin sergilendigi esasli bir arkeoloji muzesi vardir.
 • girit sanatina ait birçok yapıtı koleksiyonunda barındıran, aynı isimde bir müzesi olan şehir.
  diğer bütün yunan müzelerindeki gibi, buradan da görsel malzeme almak istendiğinde yunan kültür bakanlığı'na başvurmak gerekir.
 • yunanistanin besinci buyuk kenti. kazancakis tarafindan megalo kastro olarak da anilir.
 • betonlaşmaya yenik düşmüş, altyapı kavramının tarih olduğu avrupa birliği şehri. en turistik meydanında izmir kebap adında bir dönerci bulundurur. en fazla yenen tatlı lokmadır. kandiye'deki her restoranda - ve girit'in geri kalanında - rakıya benzemeyen raki diye bir digestif içki ikram edilir. ayrica kandiye deniz kenarinda olmasina ragmen denizden kopuk bir sehirdir. limana inmezseniz deniz kokmaz rüzgar bile hissetmezsiniz.
 • dedemin zamanında avukatlık yaptığı , ya da hukuk ile ilgili bir iş , giritin osmanlı dönemindeki merkezi. ailem adayı terk ederken yanlarında 41 adet gayrimülke ait anahtar bulunmaktaymış ve izmire geldiklerinde tüm diğer birinci nesil giritliler gibi dil sorunu yaşamışlar. erkekler işleri gereği hem türkçe hem rumca bilirken kadınlar sadece rumca bildikleri için sosyalleşme konusunda çok zorluk çekmiş hatta rum oldukları düşünülerek zaman zaman yalnız kalmışlardır. ancak birkaç sene içerisinde izmirdeki giritli nüfusu o kadar artmıştır ki ailemin hala yaşadığı eşrefpaşadaki gibi giritli mahalleleri oluşmuş ve yabancılık da özellikle ırka değil ulusa dayalı kurulan yeni cumhuriyet ile zaman içinde sona ermiştir.
hesabın var mı? giriş yap