şükela:  tümü | bugün
 • kopeklerin icinde en akillisi, sereflisi, iyihuylusu, merti, durustu, tezcanlisi, cansiperanesi, insancanlisi, hossohbeti, dududillisi, dusuncelisi, efendisi, halden anlayani, kadir kiymet bileni, alcakgonullusu, ketumu, tutumlusu, seveceni, dosta guven dusmana korku salani, gozupeki, harbi delikanlisi, kotu gun dostu, eliacigi, aza tamah edeni, malda mulkte gozu olmayani, mutedeyyini, intizamlisi, titizi, iffetlisi, vakuru, nefsine hakim olani, harama uckur cozmeyeni, sikiagizlisi, esprilisi, iyiniyetlisi, hos guluslusu, hayirseveri, liderlik vasiflarina sahip olani, ne mutlu turkum diyene ruhuna bagli olanidir.

  bilen bilir, bbc de bir belgeselde gordum, john connor diye bir cocuk var. bu cocuga bir terminator musallat oluyor. insan tutuyorlar olmuyor, terminator tutuyorlar olmuyor, cocugu kim korumaya kollamaya kalksa telef oluyor. en sonunda bir cift kangal tutuyorlar, kangallardan birisi saldiran terminatoru onden oyalarken, digeri arkadan dolasip once gogus atarak devrelerini bozuyor, sonra da ustune sivi hidrojen dokup sey ediyor. terminator tabi hasat oluyor, tuzla buz.

  bizim de bir kangalimiz vardi, bir gun dara dustuk borca kefil lazim oldu. ese soruyoruz yok, dosta soruyoruz yan ciziyor, en sonunda kangal dedi ki "abi bana sormadiniz ama, yani gerekiyorsa ben sizin icin bos kagida bile imza atarim abi". ya ne gerek var, olur mu diyoruz, dinletemiyoruz. allem etti kallem etti, o imzayi atti, dahasi sivasta arazisini de guvence gosterdi. bizi bataktan kurtardi. sonra bir gece ciktik laleli de bir muzikhole gittik, oturduk yemekler, mezeler geldi, kangal yemiyor. abi dedik ne oldu bir sey mi var? dedi abi sen ye demeden hayatta yiyemem. aaa davetiye mi bekliyorsun dedim de oyle yedi.

  sonra bir ihale isine girdik, olaya mafyatik insanlar da girdi. dediler o ihaleden cekileceksiniz. o sirada bizim kangala baktim arkadan dolasiyor. o an anladim ki sirtina gogus atip belini kiracak, sonra da bogazlayacak. kas goz ettim, abi ne yapiyorsun, manasinda? hemen anladi, durdu. mafya hala vidi vidi ediyor, dedim siz en iyisi bir kangallaa gorusun. kangalla bunlar odaya girdiler, 15 dakika gecmedi, kol kola ciktilar mafyayala. kangal mafyayi ikna etmis, dahasi, bizim nicedir anitlara bagli oldugundan icki ruhsati sorunu cikaran bir dukkan vardi, o isi de arada halletmis. buna da komisyon teklif etmisler tarlabasindaki bir pavyondan, bu da ye demedigimden avantayi yiyememis.

  1 milyona yakin atasozu ve deyimi, 10 bine yakin matematik ve fizik formulunu, 20 bine yakin kelimeyi hafizasina alabildigi icin ne zaman bulmaca cozecek olsam kangallarima danisirim. kangallar bulmacayi gorduklerinde hmen ikiye ayrilirlar. birisi onden yatay satirlari doldururken, digeri arkadan dolasip bulmacanin beline gogus atar, sonra dikey satirlari doldurur. bitirdikleri bulmacanin da basinda oturup beklerler, eger ki bitmemis bu dersen oyle gunlerce dururlar.

  gunde iki bulgur tanesi ile yasayan kangallar, bayramlarda ve onemli gunlerde telefon acarlar, olmadi bir kart atarlar. sesleri cok guzeldir, sahane uzun hava okurlar. 8 oktav ses araliklari vardir. bbc de bir belgeselde gormustum, promyer gecesi alto, soprano, bas, bariton, tenor kim varsa zehirleniyor. ilk mudahaleyi kangallar yapip, opera sanatcilarinin midesini yikadiktan sonra "show must go on" diyerek sahne aliyorlar. ilk kangal onden soprano aryasini okurken, digeri arkadan dolasip kanon yaparak basso profundo tonlar arasinda dolasarak eslik ediyor. bu arada opera binasina dadanan bir kurtu da olduruyorlar ki, bunu sonra gabriel knight beast within isimli oyunda islediler.

  bu entryde zorlandigim yerlerde entryi kangallara devrettim, birisi onden girizgahi yazarken digeri arkadan dolasarak kangallar hakkinda gerekli materyali toplayip, pdf haline getirdi, sunumu da powerpointten yapti.
 • bir çoban olsanız ve 1000 tane küçük baş hayvanınız olsa size yardımcı olması için nasıl bir köpek isterdiniz ?

  diyelim ki biz bir çobanız ve istediğimiz özelliklerde bir köpek ırkı oluşturacağız. elimizde çok önemli bir avantajımız var. bu avantaj kangal bölgesinin dağlarla çevrilmiş izole bir bölge olması . bir başka deyişle dışarıdan bir köpeğin gelmesinin insan eliyle olmadığı sürece zor olması.

  1)her şeyden önce bu köpek sahibine yani çobana çok sadık olmak zorunda. elimizdeki köpeklerden sadakat göstermeyen işi gücü oyun olan köpeklerden kurtuluyoruz .(kangalın sadakati ve ciddiyeti). elimizde kalanlarla yola devam ediyoruz gelecek nesillere.
  2)bu köpek sürüye zarar verecek hayvanlara ( kurt , çakal, ayı ) karşı üstün gelebilmeli. güçlü , dayanaklı ve hızlı olmalı .çok iri olmamalı çünkü kurt gibi hızlı bir hayvanla baş edemez.bu nedenle elimizdeki zayıf , hantal ve küçük köpekleri atıyoruz .( kangal güçlü ve hızlıdır ama çok iri bir köpek değildir)
  3)bu köpekten koyunlar korkmamalı.boz renk ve kara bir baş daha doğrusu siyah maske ile koyunlar bu köpeği kendilerinden sanır.elimizde kalan köpeklerden yalnızca siyah maskelilere üreme şansı vererek yola devam ediyoruz.( kangalın tipi)
  4)bu köpek koyunları sahiplenmeli ve sevmeli. daha yavruyken koyunların arasına koyup onlarla oynayabiliyorsa bu köpekleri alıkoyuyoruz diğerlerini atıyoruz. ayrıca bu köpek et düşkünü bir köpek olmamalı çünkü aç kaldığında bir koyunu parçalayabilir.buna göre seçimlerimizi yapıyoruz. bir kangalın bir koyuna yada benzeri bir hayvana zarar verdiği görülmüş bir olay değildir. aynı ağırlıktaki bir alman çoban köpeğine göre 6 kat az et tüketmesi ve dolayısı ile daha az masraflı olması bu sebeptendir.
  5)bu köpek kurt gibi zeki bir hayvanla mücadele etmek zorunda . en az onlar kadar zeki vede diğer köpeklerle işbirliği yapıp bir kurt sürüsüne karşı mücadele verebilmesi için sosyal olmak zorunda.zeki ve sosyal olmayan köpekleri gen havuzundan çıkarıyoruz. ( kangal zeki ve sosyal bir köpektir)
  6)saldırıların karanlıkta olması sebebiyle bu köpekler geceleri aktif olmak zorunda. geceleri uyuyan köpekleri gen havuzundan atıyoruz. kangalın polis köpeği olarak kullanılama sebebi gündüzleri pasif olmasıdır.
  7)sürüyü ve tüm çevreyi kolaçan etmek zorunda olduğundan bu köpekler bağımsız bir zekaya sahip olmak zorunda . yeri geldiğinde çobanın direktiflerini beklememek zorunda. bağımsız zekaya sahip köpekleri seçiyoruz.( kangal zeki bir köpektir ama bağımsız yapısı nedeniyle eğitimi zordur)

  kangal binlerce yıldan beri başta küçükbaş hayvancılıkta kullanılmak üzere ihtiyaç dahilinde çobanlar tarafından üretilmiş bir köpektir.mükemmel bir sürü koruma köpeğidir.şu an orta ve güney afrikada çita koruma programı dahilinde kullanılmakta ve afrikada doğal hayatın ve dengenin korunmasında çok başarılı bir rol oynamaktadır.bu köpeği şehirlere getirerek daha güçlü ve saldırgan olması için çabalayarak , dövüştürerek , boynuna tasma takıp gezdirerek ona yalnızca büyük kötülük yapmış oluruz.

  peki böyle uzun bir yazı yazmana ne gerek vardı diye sorarsınız ben de şöyle bir cevap veririm. insan dostları için bir şeyler yapmak istemez mi ? ben de malımı mülkümü koruyan iki tane dostum için bir şeyler yapmak istedim.
 • cocukken, kedimi kovalayip yaraladigi icin cilgina donup okkali bir de tokat atarak, "bir daha kedimi kovalarsan seni gebertirim" seklinde bir nota vermisligim olan musfik hayvan. tanidigim kopekler icinde (doberman, rotweiler, pitbul) mizac olarak en olgun olani; verdigi tepki "napiyo bu bebe la" seklinde bakmak olup bir de slap slap yalamaya baslamisti.

  dedemindi, yaklasik 100 kadar koyuna bekcilik ederdi. iri cussesi ve saldirirken burundugu korkunc goruntu yuzuden cekinirdim. o 100 kusur koyunun hepsini tanirdi, hayret ederdim. bir koyun eksik olsa farkeder oraya buraya kostururdu. sanirim koku algilari diger kopeklere oranla zayif, iz suremezdi cunku. kaybolan koyunlari yine kangala benzeyen ama daha kucuk olan diger kopek (cinsini bilmiyorum) arar ve bulurdu. en ilginc huyu ayakkabi saklamasiydi, sadece tekleri sakliyordu ustelik, hala anlam veremem. aile bireyleri ve suru haricindeki herkesi tehlike olarak gordugu icin evdeyken bagli tutardik, misafir falan gelemezdi yoksa.

  bu hayvandaki kendini adama durtusunu baska hicbir canlida gormedim, size zarar verecegini dusundugu canlinin cussesi, sayisi, gucu vs. umrunda degildi, olumune korurdu. zaten bir kis gecesi, acliktan koye inen 5 kurdun, ahirlari kontrole cikan dedeme saldirmasiyla girdigi dalasmada oldu. dedem kurtuldu, o oldu. koca adami aylarca aglatarak...
 • kangal henüz 3 yaşındayken haşır neşir olmaya başladığım mükemmel bir köpek cinsidir. o zaman oturduğumuz müstakil evde bahçenin genişliğini de hesaba katarak, babam çok sık şehir dışına çıktığı için bahçeye bu dev köpeği almayı uygun bulmuşlar.. neyse efendim.. bu köpek öyle tatlı öyle uysal ve öyle sevecendir ki.. hemde insan halinden anlar.. annemin verdiği pırasa yemeği bile hiç mırın kırın yapmadan hapur hapur yediğini bilirim. kocamandır, ve çocuklara karşı çok iyi niyetli davranır. beni süeterimden tutup bahçede yavrusu gibi ağzına alıp dolaştırırdı canımcağız :) çok sık havlayan bi köpek değildir. bahçeye dalan ve bahçede serbest dolaşımda olan köpeği fark etmeyen postacıyı hiç havlamadan nasılsa paket yapıp üstüne yatmışlığı ve annem gelip de postacıyı kurtarana kadar adamın sesini daha çıkaramadığı olmuştur. yavşak değildir öyle kıç baş ayrı oynatan sahibine cilve yapan bi köpek asla olmamıştır, bakıştan bile anlar. bi hata yaptığında utanır. mesela bahçedeki çiceklere zarar verdiğinde,kafasını yerden kaldıramaz.. çok çok büyüktür ayağa kalktığında 1.80lik babamın omuzlarına patilerini koyup yanağından öpebilecek kadar da kankavaridir. insanları izleyerek birşeyler öğrenebileceği de doğrudur. kapı zili çalmasını bile öğrenmiş köpektir.eh.. evet ölüceğini hissettiği zaman kaçtığı da doğrudur. kaçmıştır, ve ölü bulunmuştur.. daha sonra o eve ne kurtlar ne rottweilerlar geldi de onun gibi olmadı.. bütün köpekler candır da kangal ayrıdır benim için..

  üstelik bu köpeklerin inanılmaz hafızaları vardır. 10 yıl önce daha yavruyken sevdiğiniz bi kangal, 10 yıl sonra paşa gibi yatarken götüm götüm yaklaştınızda kafasını kaldırıp yanınıza sokulabilir.

  tutku yaratan köpektir..şimdi kocaman hatun oldum.. sırf kangal besleyebilmek için geniş bahçeli ev derdindeyim.. eğer kangal alınacaksa koşup oynayabileceği ve sizinle güreşebileceği kadar geniş bi bahçeniş olmanız gerekiyo en azından.. eh böle işte..
  (bkz: gözlerim doldu lan)
 • bugün bi iskoç çoban köpeği'nin kelime hafızası 7'yken, kangal köpeği, 250'den başlayıp 600'lere 1000'lere ulaşan kelime hafızasıyla adeta ayaklı bir sözlük, eğer user login sistemi oturtulursa entry girilebilecek bir ekşi sözlük gibidir.
 • uzaktan da olsa çok sevdiğim, çok saydığım, "buyur abi sen salona da işeyebilirsin istersen" diyebileceğim türden bir hayvan.

  yutub'a "rotvaylır" yazıyosun mesela, "rotvaylır ceylan'ı korkutuyor" - "rotvaylır kedilere dehşet saçıyor" filan gibi videolar çıkıyor. ya da "alman kurdu" diyosun; "alman kurdu ile hırsızın zorlu anları", "alman kurdu sahibini nasıl korudu" gibi sonuçlar geliyor.

  bi de sivas kangal yazıyosun;

  - "sivas kangal ayıyı yedi"
  - "kangal aslanı osutturdu"
  - "kangal kaplana kök söktürdü"
  - "sivas kangal sürüye saldırmayı 'düşünen' kurdu sekizyüz parçaya ayırdı"

  tam türkiye'den çıkıcak hayvan işte şerefsiz. ağzını yerim onun. (müsade ederse)
 • asla dövüşlere sokulmayacak bir köpek*. inanılmaz hisli bir hayvan. ona haksız yere bağırdınız diye birkaç gün yemek yemez üzüntüsünden. ayrıca belki de en zeki köpek türüdür. sadece çevredeki insanları izleyerek birşeyler öğrenebilir**. aslen çoban köpeği olarak yetiştirilir ve sürüsünü korumak için bir kurtla kavgaya girmekten kaçınmaz. aslında kurtlar onla kavgaya girmekten kaçınır. düşmanını boynunu kırarak öldürür. arka ayaklarında çoğu köpekten farklı olarak iki mahmuz, dolayısıyla 6 parmak vardır ayak başına. sivas kangalı diğre köpek türlerinden ayıran en büyük görsel farklılık budur. safkan olmayan kangallarda bu özellik görülmez. sahibine çok bağlıdır. sahibi için gerekirse canını verir. nemli iklimlere pek kolay uyum sağlayamaz. bir başka önemli özelliği de bir sivas kangal çocuklara asla zarar vermez, en fazla yalar. zarar verirse bilin ki sivas kangal değildir, başka bir köpektir, siz karıştırmışsınızdır. dövüştüreni henüz görmedim çünkü kangal sahibi olan herkes bilir dünyanın en hisli, en duygusal hayvanıyla arkadaş olduğunu.
 • köpek ailesinin (canis lupus familiaris) en zeki ırkı. 120 tane komutu çok rahatlıkla alabiliyor. hafızası inanılmaz güçlü. plan yapabiliyor. bütün bu özelliklerinden sonra neden arama kurtarma veya narkotik köpeği olamıyor? çünkü burnu çok kötü. koku alamıyor. koku da alabilse diğer ırklara köpek falan denmezdi sanırım. koku alsa mavi önlük giydir ilkokul 1'e falan yazdır o derece.

  koku alamadığı için de sadece dev gibi bir dostumuz oluyor. emanet edilen sürüleri hayatı pahasına koruyor. ölüyor da sevdiklerine zarar verdirmiyor. çok da kıskanç...

  http://666kb.com/i/c0vndyirn5cuahjfk.jpg (kafaya dikkat / şimdi kurtlar düşünsün)
 • kişisel deneyimlerim sonucu elde ettiğim izlenimlere göre makul sınırlar çerçevesinde* şiddet uygulayan kardeşlerimizdir. kendini korumakla yükümlü gördüğü, sahiplerine ait alandan geçtiğim için beni 10 metre mesafeden havlayarak uyarmış, yaptığım şüpheli hareketler sonucu* milisaniyeler içinde 5 metre mesafeye ulaşıp üstüme doğru uçuşa geçmiş belgeseldekiler gibi ağır çekimde izlediğim sahne sonucunda (göğüs atmaya gerek duymadan) uçuş yörüngesinin son desimetrelerinde ön patilerinden biriyle göğsüme dokunarak beni indirmiş, korkudan felç olmuş durumda yatan 11 yaşındaki 45 kiloluk ufak tefek beni*, şöyle bir yoklayıp, patilerinden birini göğsümün üstüne koyarak aha da yakaladım, etkisiz hale getirdim edasıyla (nabzıma da bakmış olabilir) 5-10 saniye bekleyip sonra da çekip gitmiştir. böyle hisli hayvandır.*
 • kopekler arasinda en akillisi 150,200 kadar kelimeyi hafizasinda tutabilen uzagi en iyi gorebilen
  sahibine karsi cok sadik olan yavruyken sevilip ergenlik cagina geldiginde mecburen zincire baglanan
  bakislarindaki masumlukla insani acindiran havlamasiyla altina sicirtan kizdiginda insani ters cevirip duz siken
  kopek cinsi .