şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kangal)
 • semra sander imzalı bir belgesel.

  eleştirirken yıkıcı olmak istemiyorum ama bu belgeseli olsa olsa canlı kaynaktan aktarımlarla, türk'ün, kangal köpek ırkına gereksiz yere duygusal bakış açısını gösteren bilimsel nitelikten uzak bir tanıklık olarak değerlendirebiliriz. her ikimiz de kangalların var olduğu bir dünyada yaşıyoruz ama semra hanım'ın dünyasındaki kangal bir fantezi yaratığı ve adı da kurt boğan...

  yukarıda bir örneğine değinilmiş olduğu gibi belgesel ekibi, kah sınanabilirliği kısıtlı ve sonucu itibariyle tartışmaya açık çocuksu saflıkta deneylerle kangalın davranış paternini sadece tevatüre dayanarak anlamaya ve açıklamaya çalışıyor, kah çevreden ilgili gördüklerine örneğin, kangal yetştiren bir köylüye ya da büyük şehirde kangal sahibi bir gence kangalı soruyor. onlar da kendilerinden de bolca duygusal motif katarak tamamen şahsi gözlemlerini aktarmaya koyuluyorlar.

  örneğin en çok takıldıklarımdan biri kangal'ın besin masrafının, (terminolojiye dikkat) kurt köpeğine göre yanılmıyorsam 17'de bir olduğu, kangalın "yal"la beslenmeye alışmış bir ırk olduğu iddiaları. (köpeğin bir omnivor olduğunu ve besin programında karbonhidratın %80 oranına kadar hayvana herhangi bir sıkıntı vermeyeceğini falan yazmak lazım mı bilemiyorum) ama belgeselde önüne konanlarla yetinse de her köpeğin dengeli bir diyetle çok daha sağlıklı olacağını düşünmeden ortaya atılıvermiş tehlikeli iddialar bunlar. özellikle de kangal gibi cüsseli bir ırk düşünüldüğünde. bu şekilde beslenen kangallarda ortopedik problemlerin artış gösterip göstermediğini, deri ve tüy problemlerinin artıp artmadığını, dengesiz beslenmeye bağlı başka sorunların görülüp görülmediği üzerine bir tek araştırma yapılmış mı? belgesel ekibi bu soruyu sorsa bana yeterdi. filme alınmış hayvanların bakımsızlığı ve bir kısmının kulaklarının ta kökünden kesilmiş olması gibi detaylar meseleye hayvan hakları odaklı bir bakışın ne denli eksik kalmış olduğunu kanıtlar nitelikte.

  ırkın kangal başlığı altında alıntıladığımız sorunlarına ise hiç değinilmemiş. sanki yoklar ve hiç varolmamışlar. eğer benden işitmek isterseniz:
  (bkz: kangal/@andrew)

  söz konusu bilgiler ekşi sözlükte bulunuyor olsa en azından şöyle bir not çıkıyor karşımıza: "kangal köpeği hakkında yalan yanlış bilgiler..."

  ben yine de taraflı bakışımı kendime saklayıp sizleri söz konusu belgeseli kendi kanaatinizle değerlendirmeye davet ediyorum:
  http://www.youtube.com/watch?v=az2lmuio5uu
 • ittir, it.
 • rasim ozan kütahyalı ve ahmet çakar'a göre adamdır