şükela:  tümü | bugün
 • kara gözlükleriyle televizyonda beliren, bir gazetenin kuran okumasını kaset ve cd olarak verdiği adam.
  mevlit okumada birinciymiş, eskiler ona okutabilmek için sıralara girerlermiş.
 • muhtesem ses. muhtesem bellek. muzip hafiz. diyapazon adam. vapor dudugu. blues brother.
 • hafif overdriveli ve kuvvetli bir sese sahip mevlithan."eskilerden kim kaldi?" sorusuna verilebilecek en saglam cevaplardan biridir.
 • mercan dede'nin seyahatname albumunde gozukuyordu. albumdeki tek iyi seydi diyebilirim..
 • birçok eleştirmen tarafından asrın en iyi erkek seslerinden biri olarak bahsedilen kani karaca 1930 yılında adana'da doğmuştur. o devrin önemli hocaları olan sadettin heper, sadettin kaynak ve aka gündüz kutbay gibi müzisyenlerden klasik türk müziğini öğrenmiştir. günümüzde repertuar, uslüp, nazariyat ve icra olarak bu branşta türkiye'deki en iyi solisttir.
  11 yaşında kur'an-ı kerim okumaya başlayan karaca daha sonra yeraltı cami imamı hafız ali efendi'nin talebesi olmuştur. istanbul tavrı kıraatıyla bütün dünyadaki otoriteler tarafından en iyi hafız olarak gösterilmektedir.
  en sevilesi icralarından biri de mevlevi ayini şeriflerde okuduğu naat ı şerif'tir.
  iki yıl önce kalan müzik tarafından üstadın iki albümlük klasik türk musıkisi albümü çıkmıştır. meraklısı için hazine değerindedir.
 • vaktiyle konyada ikamet ederken sırf kendisini dinlemek için mevlana haftasında sema törenlerine gittiğimi hatırlarım.. nefis bi ses, duygu yüklü bi insan.. iyi ki kör.. bu boktan dünyayı görmüyo die düşünüyorum bazan.. bu adamın gastelerin ramazan sebepli para amaçlı müslümanlık kampanyasına alet edilmesi kadar ağırıma giden az şey vardır..
 • okurken yüzünde beliren tebessümü içinize serpen insan.
 • uzun yıllar sonra nihayet mevlana ihtifalleri'ni teşrif eden yüce ses sanatçısı.

  başında sikkesi ve cübbesi ile sahnede belirdiğinde kalbimde bambaşka bir heyecan esti... nat ı mevlana'ya kendimi tam hazırlamışken o da ne! üstad detone oluyor... vay bee koca çınar.
  rast makamı'nda, bütün salonu ciğerlerine çekecekmiş gibi ağzını açarak, okumaya başladığında nat ı mevlana'yı salonda bir anda sessizlik.
  "ya hazreti mevlana"
  davudi bir çınlama...
  "hakk dost..."

  ama zamana yenik düşen cism... elbet bir iniş olacaktır. sesinde yılların yorgunluğu ve biraz da gönül kırgınlığına rağmen kendine has üslubu ile belki de onu orada ilk kez canlı izleyen binlerce insanın gönlünü fethetti. natı bitirdikten sonra kudümün başına geçti usta...
  suzinak ayin i şerif'i toplulukla icra etti.

  sema'nın sonunda bir de aşır çekti, aman allah...

  bazı kullara şekil ve üslup bakımından antipatik gelse de kani karaca, değeri ölümünden sonra kat be kat artacak ve anlaşılacak bir dehadır. aşmış bir dünya sanatçısıdır.
  allah uzun ömürler verir inşallah ve nice ihtifalde nat okur...
 • turkiyenin ray charles i steve wonder i keske olmeden once "there was a girl i used to know" seklinde yada "itss a maaanss world" nidalarini ask etse bu bunyemize..ramazanin en guzel hadiselerinden biri..keske metin senturk gibi olsa da beyaz sovlara zagalara cikip oralarda genclerle birlik olsa..
  ayrica kani ustad burayi bi sekilde okuosan bil ki genc nesil senden o davudi sesinden barry white sarkilari dinnemek istiyor..hatta ozellikle lets get it on u soylersen heykelini kendi elimle yaparim bak acik soyluorum kendi elimle..
 • gun itibariyle yolculuguna son vermi$,her zaman tebessumle anilacak has dostlardan biri.(bkz: allah gani gani rahmet eylesin)
hesabın var mı? giriş yap