şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kapağına sosyal medyada çok övgü düzüldü, ben de bu övgülere katılıyorum. roman iki gün önce elime geçti, boşluktan istifade hemen okuyup bitirdim. yazar yu hua yıllar öncesini, yani mao zedong ve bu pek kıymetli diktatörümüzün adına lanetler okunası kültür devriminde yaşananları, bir adam (xu sanguan) ve kurduğu ailesinin çevresinde ele alarak bence çok iyi bir iş çıkarmış. roman realist bir izlekte ilerlemesine, kurgu içinde "fantastik" herhangi bir öge olmamasına karşın, romandaki figürler, diyaloglar, mahalleli arasında yaşanan hadiseler büyülü gerçekçilik lezzeti veriyor. çin kültürü ile aramızda çok fark olmadığını anlamak da cabası... enfes bir roman mıydı? orhan pamuk'u sert eleştiren bir yazardan daha iyisini beklerdim. tekrar okunur mu? ben okumam, sizin adınıza da konuşmam. ama tüm bunlara karşın iyi bir romandı.
 • enfes bir roman.
 • bitmesin diye yavaş yavaş okuduğum, yaşamak'tan sonra yine başımın üzerinde taşıyacağım bir kitap. yazar'ın toplumsal kurgusuna hayran kalıyorum. çin gibi bize uzak bir yaşam biçmini sanki oradaymışçasına hayal edebilmenize sebep oluyor. hele daha ilk çıktığı anda o kapağına ben bayıldım. bu kadar nokta vuruşu yapılamazdı herhalde. jaguar bu kapak işini kesinlikle biliyor.
 • kapak tasarımıyla dikkat çeken kitap. okuyan arkadaşlarımın tavsiyesiyle alıp okuduğum bir kitap. değindiği sosyal konular bakımından beğendim, çok da yakın olmadığım çin kültürünü tanımak bakımından da güzeldi lakin dil ve anlatım bakımından zayıf buldum. bir defa daha okumak zorunda kaldığım, üzerinde kafa yormam gereken bir cümle olmadı. ben kitap ayracı yerine kalem kullanırım genelde, bu kitabı okurken ayraç kullandım.
  dinamik ilerleyen bir kitap. boğucu ve sıkıcı anlatımlar yok. bir pazar günü yapacak bir iş bulamazsan al kitabı o gün bitir. (ben hasta kedimin başında beklerken bir günde okudum)
  okunmasını tavsiye ederim fakat "a evet okudum o kitabı" demekten öteye geçecek bir muhabbeti olmaz.
 • yazarın okuduğum ikinci kitabı. yine basit, sade bir dil, yine yoksulluk içinde bir ailenin hikayesi... temelde yazarın iki kitabı da çok benzer. geçinmek için kanını satmak zorunda kalan cahil bir adam, kültür devrimi, kıtlık zamanı manzaraları, trajikomik diyaloglar… 258 sayfa ama sanki o kadar okumamışım gibi hissettiriyor. kitap güzel, kapak güzel! jaguar bu işi biliyor.

  https://www.instagram.com/p/bp2x_hzftsx/
 • süslü cümlelerden uzak, beğenilme kaygısyla yazılmamış, basit ama etkili bir anlatım. sanat gerçeği göstermekten çok onu bozmaya yöneldi günümüzde. karşısında ise her zaman gorki, yaşar kemal, yu hua, gogol, zola gibi devleri bulacak.
 • (bkz: yu hua) yazsın biz okuyalım. çin edebiyatını sevdiren insan. mahalle de gecen ama son derece duygusal içerikleri olan, basit diyaloglarla insanı can evinden vurup düşündüren kitap. bir damla kanın değerini ve önemini bir kez daha düşündüm.
  kitabın son cümlesi ise efsane.
 • (bkz: ben ne okudum az önce)

  yaşamak kitabını beğendiğim yu hua'nın hiç beğenmediğim kitabı.

  jaguar kitap hatırına, onlar çevirdiyse bir bildikleri vardır diyerek okudum, fakat kitap çok yavan geldi. hatta bir yerde oğluna kötü davranan babanın ibretlik sonu tarzındaki samanyolu dizilerine dönecek sandım. hahahah. sinirden gülüyorum.