şükela:  tümü | bugün
 • insanda, ayrıca daha çok kedi köpek gibi hayvanlarınızda önlem alınmadığında ölümle sonuçlanabilecek virüs ya da bakteri,ya da protozoon kökenli hastalık.
 • parvo aşısının yapılmadığı hayvanlarda parvo virüsün sebep olduğu ve bağırsaklardaki tahrifat sonucu isal ve kan kaybına sebep olan hastalığın türkçe ismi.
 • infeksiyon nedenli ise en sık amipli dizanteri (e.histolica) etkendir.birde sümüklü gibi görünür derler.
 • (bkz: dizanteri)
 • regl olurken* yaşanan ishal türü de şekilsel tespit akımına göre bu gruba girebilir.
 • ortalarda fıldır fıldır dolanan şey, bir bakarsanız yerinden kalkmaz olur. kusma ve sonrasında ishal ile kendini gösterir. perişan olur hem hayvan hem de sahibi. içi ezilir insanın, onu o halde gördükçe.
  böyle bir durumda veteriner işinizi görmez. hele hayvan hastaneleri köpeği ölüme terketmekten başka bir işe yaramamaktadır. burada ilgi yavrunun hayatını kurtarır. serum takviyesi yeterli gelmez. veterinerden antibiyotik alınır. sonrasında iş köpek sahibine kalır.
  hayvan bu durumda çok fazla su kaybettiğinde bol bol su verilmelidir. ancak hayvan içecek güçte olmadığından 5 cc'lik bir enjektör işinizi görür. şekerli-tuzlu su olursa daha makbüle geçer. aynı şekilde daha büyük enjektörle tavuk suyuna yapılmış tel şehriye çorbası verilebilir. bunun içine blender'dan geçirilmiş sebzeler eklerseniz daha da iyi olur. balla karıştırılmış süt ve bebe biskuvisi dieti dengeli tutmak için verilebilir. eğer büyük enjektör bulamazsanız ki bulursunuz tatlı kaşığıyla hayvanın ağzından içeri dökebilirsiniz.
  bunu 2-3 saat aralıklarla yapmak hastalığın ilk günlerinde çok önemlidir. metabolizmanın dengesini sağlayabilmesi için geceleri de buna devam etmek gerekir. 2 gün sonrasında hayvanın ağzına yemek istemese bile et koymak gerekir. beyaz veya kırmızı eti(protein değeri açısından kırmızı daha iyidir) iyice inceltikten sonra hayvanın damağından salmak ve üstüne de su ile inmesini sağlamak etkili bir yöntem olabilir.
  bunu yaparken yavru köpeklerin dişlerinin çok ince ve iğne etkisi yaptığını unutmamak gerekir. ama gülü seven dikenine katlanır.
  yavru köpekler annelerini aradıklarından vücut sıcaklığınızı hissedebilecek şekilde tutmaya özen gösterin lütfen. korku ve stress bağışıklık sistemini etkilediğinden, bu faktörleri ortadan kaldırdığınızda yavru daha çabuk iyileşir.
  bunları tam anlamıyla uyguladığınızda yavru köpeğiniz ölüm döşeğinden kalkar eskisi gibi ortalarda hayta hayta dolaşır.
  acil şifalar.
 • mide kanamasi sanilabilen, goruntu ve his olarak alakasiz olan rahatsizlik.
  farklar icin: (bkz: mide kanamasi)
 • (bkz: kopek boku)
 • grindcore kategorisinde degerlendirilebilecek alternatif bir grup ismi.
  alt grup tavsiyesi olarak: (bkz: sapik inek)