şükela:  tümü | bugün
89 entry daha
  • 1981 yılında vizyona girmiş bir yeşilçam filmidir. oyuncuları arasında kemal sunal, fatma girik, dinçer çekmez ve sümer tilmaç gibi isimler bulunmaktadır. konusu; eski istanbul'da cihanyandı kanlı nigâr isimli bir genelev işleticisinin hayatı, yaşadıkları ve geçmişinin bugüne olan etkisi anlatılmaktadır. hem namus, ahlâk şövalyeliği lafı açılınca mangalda kül bırakmayan tipleri eleştirmiş, hem de linç kültürünün ve toplum dayatmasının verdiği tesiri anlatmıştır.

benim görebildiğim kadarıyla ismail dümbüllü etkisi bu filmde bolca gözükmektedir. 50'li yıllardaki türk sineması etkisi, ismail dümbüllü tarzı güldürü, nağme ve beyitler, kabadayılar ve eski istanbul etkisi ile birlikte gayet hoş bir film olmuş. bir parça süt kardeşler benzerliği de sezmedim değil. zaten filmde kullanılan konak da birçok yeşilçam filminde yer alan ünlü bir konaktır.

filmi, fanatik film yerli'nin resmi youtube kanalından seyretmek isteyenler buraya bakabilirler: kanlı nigar

--- spoiler ---

oyunculuklar genel olarak iyiydi. hatta o saf olarak alıştığımız şaban karakterine yakın bir narçın karakteri çizilmesine rağmen, saflık güldürüsü üstünde durulmaması daha da bir hoş olmuş. öte yandan, eski istanbul üzerine bir film seyretmek de hoş oldu. o dönemlerin tiyatroya verdiği etki, o dönemin kültürü, sinema üzerine yansıması hep sanatsal açıdan hoşuma gider. bunun bir tezahürünü de beyaz perdede, hem de böyle değerli oyuncuların icrasıyla seyretmek epeyce hoşuma gitti.

sonunun da güzel bağlandığını düşünüyorum. yıllar sürse de gelen bir intikam hikayesi ile birlikte geç de olsa sağlanan bir adaletin sembolü anlatılıyor. kısacası hoş bir filmdi benim için.

--- spoiler ---