şükela:  tümü | bugün
 • kıbrıs konusunda türkiye'ye atıp tutan bir takım zevatın ne hikmetse olmamış gibi davrandığı kanlı hadiselerin tarihteki adıdır.
 • http://www.hurriyet.com.tr/….asp?yazarid=249&gid=61
  üç rumun* 33 el ateş ettiği gün.
  bir kadın ve üç tane çocuğa.
  10 aylık bebeğin kendi vücudunu siper etmek isteyen annesinin altında kalarak boğularak öldüğü gün.
  bu sadece 10 gün kadar süren olaylardan bir gün içinde gerçekleşen kısmının bir anı.
  anlatmaya kelimelerin yetmemesi
  soyleyecek soz edecek kufur bulamamak
 • rum milliyetçiliğinden yola çıkarak milliyetçiliğin nasıl bir ruh ve zihin kiri olduğunu, insanı nasıl insanlıktan çıkardığını görmek varken türk milliyetçiliğini körüklemek için kullanılmak istenen olaylar. özellikle nihat ilhan'ın ailesinin başına gelen, milliyetçilikle alçalmamış rum ve yunanlıların da kayıtsızca okuyup geçemeyeceği bir vahşettir. yapanlar bunu rum oldukları için değil, rum milliyetçisi oldukları için yapabilmişlerdir. milliyetçilik kendi milleti dışındakilere vicdanen körleşmektir.

  (bkz: barbarlık müzesi/@mehmet ordekci)
 • eoka'nın akritas planına göre gerçekleştirdiği katliam. türkiye o yıllarda bu olay karşısında adaya müdahale etmek istemiş fakat abd başkanı johnson'un mektubu nedeniyle müdahale etmekte 11 yıl kadar tereddütte(!) kalmıştır, ecevit hükümeti 20 temmuz 1974'te kıbrıs'a müdahale etmiştir.
 • günü de geçmiş aslında ama yaradır hep kanar mantığı ile bakıp bu yazıyı burada paylaşmayı uygun bulduğum başlık.
  yazan genç yazara teşekkürler, adını bu yazı ile duydum başka hiç bir yazısını okumadım. bu yazdıklarına insan olan herkes katılacağı için ben de katılıyorum demiyorum.

  ...............

  1878 yılın da zor durum da olan osmanlı imparatorluğu kıbrıs’ın yönetimini geçici olarak ingiltere’ye vermişti.

  ingiltere’de birinci dünya savaşında kıbrıs’a el koyarak yönetmeye başladı.1950 lilerin sonlarında ise bağımsızlık hareketi başladı ve uluslararası anlaşmalara dayanan bir türk-rum ortak devleti kuruldu.

  fakat rumlar böyle bir ortak devlet’e razı olmadılar.
  rumlar kıbrıs’ın tüm yönetimine kendileri el koyma yoluna gittiler;anlaşmaları, uluslararası anlaşmaları,ve anayasayı çiğneyip haince bir soykırımla türkler’e saldırılarda bulundular ve 21 aralık 1963 yılında ortak devlet’i yıktılar.

  ve kötü günler de o zaman başladı,rumlar türklere katliamlar yapıyor,evleri yakıyor,önüne geleni öldürüyordu.
  tam 11 yıl süren bu işkence sonrası bilanço bizim için ağır olmuştu.
  1210 türk şehit edilmiş, 2500 türk yaralanmış,103 türk köyü haritadan silinmiş, 27 bin türk göçmen durumuna düşmüş ve 1050 türk kayıplara karışmıştı.
  bunun üzerine geçte olsa harekete geçen türk ordusu ayşe’yi tatile çıkararak “38 yıl önce rum-yunan ikilisine karşı göstermiş olduğu direncin ödülünü,1974 mutlu barış harekatı ile doruğa çıkartıp,1983’te de kktc’yi kurarak aldı ve türk milletini taçlandırdı.

  nihayet kıbrıs türk halkı kan ve gözyaşıyla elde ettiği kıbrıs türk cumhuriyetini kurmuştu.
  uğruna bu kadar şehit verilen kıbrıs, her ne kadar şimdi avrupa birliği uğruna elden çıkarılmaya çalışılsa da,türk milletinin hiç bir zaman vazgeçmeyeceği vatan toprağıdır.
  21 aralık 1963 yılın da rumların yaptığı soykırım yani tarihe geçen adıyla “kanlı noel” yıllardır vatanımız da “21 aralık milli mücadele şehitlerini anma ve kıbrıslı türklerin soykırım günü”olarak anılmakta.
  malesef çoğumuzun bilmediği,aklının ucundan bile geçirmediği, hatta ve hatta umursamayıp,banane dediği bu anlamlı günü unutmamalı, unutturmamalıyız.
  “ermeni soykırımı yaptınız” diye yıllardır türk milletini barbar gösterip katil damgası vurmaya çalışan dünya,kıbrıs’ta ki türklere yapılan soykırımı görmezlikten gelirken biz elimiz kolumuz bağlı oturmamalı, rumların vatandaşlarımıza yaptığı soykırımın mücadelesini vermeliyiz.
  21 aralık milli mücadele şehitlerini anma ve kıbrıslı türklerin soykırım günlerini burdan saygıyla anarken,ölenlere bir kez daha allah'tan rahmet diliyorum.

  anlamayanların anlaması, işine gelmeyenlerin işlerine gelmesi için bir kez daha söylüyorum, avrupa birliği uğruna gözden çıkarılmaya çalışılan yavru vatan kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti devleti,türk milletinin her zaman uğruna milyonları vereceği bir vatan toprağıdır.

  avrupa meraklısı siyasilerimiz unutmamalı ki, bizi yüz bin kere avrupa birliğine alsalar da karşılığın da kıbrıs türk cumhuriyeti devletini vermeyeceğiz, verdirmeyeceğiz.
  sevgi/saygı/dostlukla…
  hakan demir

  http://www.kirkagac.net/…anli-noel…-makale,376.html