• şüphesiz bir kaç tane daha kanlı pazar vakası vardır tarihte, bunların pazar günü vuku bulmasının sebebinin pazarın işçinin boş günü, yani gösteri yapabileceği tek gün olması gerçeği iç burar. (bkz: sunday bloody sunday)
 • 30 ocak 1972 yılında ingiliz ordusunun kuzey irlanda'daki kurtarılmış (bir süredir barikatlarla çevrilmiş ve askerin giremediği) derry (londonderry) bölgesindeki insan hakları için yapılan yasadışı gösteriyi kanlı biçimde bastırması ve bölgeye girmesi olayı, "bloody sunday" olarak da bilinir. göstericilerden 13 kişinin ölümü, (ağır yaralı birinin aylar sonra ölmesiyle 14) 34 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanmıştır, asker tarafında ise herhangi bir hasar kaydedilmemiştir. ordu bugün ölenlerin masum kişiler olduğunu kabul etmekle beraber ilk ateşi ira militanlarının açtığında hala ısrar etmektedir. irlanda cumhuriyetince yas olarak ilan edilen kanlı pazarın asıl infial yaratan kısmı sonrasındaki soruşturmaların tamamen orduyu aklama şeklinde vuku bulması ve adaletin yerini bulmamasıdır zira o günü yaşayanların tamamı gösterinin ira ile alakası olmadığını ve ateşi askerin açtığını söylemektedir. bu sebepten önceden sempati bile duymayan yüzlerce kişi askerle savaşmak için ira saflarına geçmiş, soruşturmayı yürüten savcı ira'nın tarihindeki en başarılı istihdam memuru haline gelmiştir.

  (ira'ya sempati duymak üzere olan okura not; ira sadece ingiliz ordusuyla değil kuzey irlanda'daki protestan azınlıkla da savaşmış, masum halka zarar vermiştir.)
 • turkiye tarihinde iki tane kanli pazar var.
  birincisi, 16 subat 1969'da meydana gelen ve taksim'de sagcilarin amerikan filosunu protesto eden solcu ogrencilere saldirdigi olay.
  digeri de, 1 mayis 1977'de taksim meydanindaki 1 mayis kutlamalarinda sol fraksiyonlar arasinda cikan, muhtemelen kontrgerilla nin dahil oldugu olaylar zinciri.
 • rus devrimi'ne ramak kaldiginin isaretidir aslinda bu olay.

  bir grup isci toplanip, gayet demokratik yontemler ile imza toplarlar binlerce kisiden ve car'in onune cikip "size her sekilde bagli kalacagiz, ancak birtakim haklar istiyoruz, baris icinde geldik" derler.

  ancak car, butun iscilere ates acilmasi emrini verir.

  yaklasik 100 kisiden fazla insan oldurulur.

  rus devrimi'nin baslamasina sebebiyet verecekken, olaylar biraz daha yatisir, bolsevikler daha bir orgutlenirler.
 • (bkz: bloody sunday)
 • orduyla birlikte protestanlarin katolik irlandalilara saldirmasi sonucu 13 kisinin oldugu, onlarcasinin yaralandigi katliam gunu.

  kanli pazar hakkinda protestanlarin soyledigi bir turku soyledir:

  pazar sabahiydi, gezmeye ciktim
  45'lik coltumla birlikte
  hey hey hey! ne guzel gündü
  öyle emindim ki, vardim derry'ye
  biliyordum yemekten once
  bir taig(katolik) indirecegime
  hey hey hey! ne guzel gündü
  yürüyorlardi taig'ler, falls'talarmis gibi
  derry'nin duvarlarindan ates actim
  hey hey hey! ne guzel gündü
  taig'ler sucu askere yikti
  ne bilsinler, ben de ordaydim
  hey hey hey! ne guzel gündü

  (the protestants of ulster, geoffrey bell, 1978, s2)
 • (bkz: kanli dugun)
 • (bkz: kanli nigar)
 • ulkenin somurge olmaması için yuruyen kafirlerin(ben demiyorum gerekce bu) ,unti-kafirler tarafından oldurulmelerine ve dovulmelerine goz yumulan gun.

  sonuçta 2 can toprak olmuş ,sivas kongreside yalan olmustur(bkz: manda kabul edilemez)

  islamcıların "teorisyenlerinden" m. şevki eygi ise, gazetesinde şöyle yazıyordu: "büyük fırtına patlamak üzeredir. müslümanlar ile kızıl kafirler arasında topyekün bir savaş kaçınılmaz hale gelmiştir. (...) müslümanlar komünizmle çarpışan devlet kuvvetlerine yardımcı olsunlar."
hesabın var mı? giriş yap