şükela:  tümü | bugün
  • 2015 mart ayında vizyona girecek, 1980 diyarbakır cezaevini anlatan film. filmin yönetmeni; yılmaz güney'in asistanı olan mehmet arslan.
    http://www.milliyet.com.tr/…olunda-magazin-1938931/
  • 21 yaşında olduğum halde böyle filmlere doyduğumuzu düşündüğüm film. komik, gerçekten komik. hatta yeter amk! bir de cannes'e*falan gitmiş. yazık bu ülkede film yapmak için çabalayıp da 200, 300 tl'lik filmler yüzünden meslekten soğuyan amatör insanlara.

--- spoiler ---

2 eylül’de diyarbakır cezaevi’nde yaşananları konu alan ‘kanlı postal’ filminin ilk gösterimi cannes film festivali’nde olacak
    --- spoiler ---

edit: benim de kürt arkadaşlarım var hede hödö..
  • gerçeklerin ne kadarı ile yüzleşilecek diye merak ettiğim film.
    kesinlikle izleyeceğim.
  • emek verilmiş tamam falan ama daha önce onlarca kez işlenen bir konu ancak bu kadar kötü işlenebilirdi. gerek var mıydı böyle bir filme yok muydu bilmiyorum. ilk yarım saatinde salonu terk ettiğimi biliyorum sadece. oyunculuğu olmamış, replikleri olmamış, olmamış da olmamış.

"1980-1984 diyarbakır" diye gösterdikleri kuşbakışı diyarbakır fotoğrafının da 2014'e ait olması çok ama çok amatörce bir iş.

emeğinize sağlık yine de.

edit: bir yazar bahsetmiş. ben de yazmayı unutmuştum. filmde bir sahnede "apo'nun piçleri" diye küfür ediliyor. o vakitler apo'yu devlet bile doğru düzgün tanımıyordu. hapishane çavuşu nereden tanıyor lan? neyse sinirlendim yine.
  • annemin çok fazla izlemek istemesinden dolayı bu gün izlemiş olduğum film .
    sinema sonunda kimileri filmin içinde pkk ve aponun geçmesini eleştirdi kimisi filmin provakasyon olduğunu düşündü . filmde hatalar tabiki vardı ama olayın deririne indiğim zaman insan olmaktan utandım .
  • garip bir film. açık söyleyeyim, beğenmedim.

--- spoiler ---

diyarbakır cezaevinde yaşananlar insanlık suçudur, evet. ama bunu tüm detaylarıyla perdeye yansıtıp seyirciyi hırpalamanın sinemayla ilgisi yok. ben bunları zaten okudum, gazeteler yazdı. hepimiz okuduk. neden makattan sokulan cop ve bacaktan süzülen kanları izliyoruz? neden dışkı yeme sahneleri yaptınız? neden birbirilerinin penislerini çekmek zorunda bırakılan insanları izledik? bunları izlerken nefes alamadım ben. benim suçum neydi?
    --- spoiler ---

teknik olarak da zayıf. belki de teknik zayıflığı dehşete düşürerek gözden kaçırmaya çalıştınız, sayın yönetmen. bresson'ın da filmleri düşük bütçeli, godard'ın bazı filmleri de(özellikle 68-72 arası). benden daha iyi biliyorsunuzdur. ama adamlar içeriğiyle seyirciyi öyle tatmin ederler ki göz görmezden gelir kan diye sıkılan domates salçasını.

açıkçası bana, bam teli 80 ihtilali; bilhassa da diyarbakır cezaevi olanları sömürmek üzere yapılmış bir film gibi geldi.

not: en sevdiğim savaş filmi, ivan's childhood. çocuğa yapılan işkenceleri de, ölümünü de dibine kadar hissettiriyor izleyene. üstelik bunu boş işkence odaları, bağırış ve çığlıklarla başarıyor. tek bir kan yok.