şükela:  tümü | bugün
 • bol çam ormanı bulunan dağlarda yetişen bir tür mantar. tereyağında kızarmış olanı makbûldür.
 • son baharda cikan turuncu bir mantar cesidi. en tavsiye edilebilecek usulu mangalda yapmaktir. basliklar icerisinde biriken orgazmik sivi hupurdedilir. tadi et turevleri ile inanilmaz bir uyum icinde oldugu icin vejetaryeni yolundan cikarir.
 • batı karadenizin iç kesimlerinde yetişen, yenilebilen bir mantar çeşidi. üçer beşer küçük gruplar halinde yaşarlar. ilkbaharda çok çok zor bulunur, yazın hiç bulunmaz, en kolay sonbaharda bulunur. kışın kimse dağa bayıra çıkmadığından` : göt ister`` : bok dondurucu soğuk`` : bi metre kar` bulunur mu bulunmaz mı bilinmez.
 • russulaceae ailesinden
  lat.
  lactarius salmonicolor
  lactarius deliciosus
  lactarius deterrimus isimleriyle sınıflandırılan bir mantar türüdür.

  kastamonu ve sinop dolaylarında ayrıca balıkesir,izmir,bursa'da yetişen bir mantar türü. köknar ağacı ile diğer türü çam ağacı ile sembiyoz yaşadığından genel olarak bu tür nemli ormanlarda yetişir.

  özellikle kastamonu yöresinde közleme,mantar ekmeği(mantarlı pide) ve turşu yapılarak tüketilen bir mantar türüdür.

  http://images.google.com.tr/…roup&ct=title&resnum=1

  yetiştiği yöreler;
  http://www.ogm.gov.tr/…nlicamantari_mesemantari.jpg
 • yanılmıyorsam adının "kanlıca" mantarı olmasının sebebi idrara kırmızı bir renk vermesidir. tadı da oldukça mükemmeldir.
 • batı karadenizin iç kısımlarındaki ormanlarda* hava çok soğuk olmadığı müddetçe bulunabilen leziz mantar. çam ormanlarının yoğun olduğu her yerde hemen her yağmur sonrasında aramaya inananlar bulur mutlaka. ama sonbaharsa gerçekten siz toplamasanız bile onlar toplanıp size gelir nerdeyse.
  bir de bu mantardan çok güzel mantarlı ekmek yapılır. yanına da torba yoğurdundan yapılmış ayran bulanlar dünya üzerindeki seçilmiş kişilerdir.

  * işte o ormanlar:
  http://www.eksibition.org/eksibit22427.html
 • istanbul'un göbeğinde, hem de kg fiyatı 7.50 tl'ye bulunca 5 kilo alıp derin dondurucuma gömdüğüm, hatta bu gece boeuf strogonoff yapıp, sıçana kadar zıkkımlandığım şahane mantardır.
  bolu ve kastamonu taraflarında çokça çıkmaktadır. bu yörelerde, daha çok mangalda ızgara edilerek tüketilmektedir.
 • en lezzetli pişirme şekli ızgarada suyunu salana kadar ters çevirip bekletmektir. suyu içilir akabinde şapkası yenir. sapını ise isteyen istediğini yapar.
  bolu aladağ çevresinde bu aylarda bolca bulunur.
 • yılın bu zamanları* memlekette* olma isteğini tavan yaptıran yiyecek. toplaması yemesinden, yemesi toplamasından daha zevklidir. ekmeği sotesinden, közlemesi hepsinden lezzetlidir. olsa da yesek.
 • gittiğim evin buzdolabında görüp tipine vurulduğum*, bir tane çalıp ağzıma attığım ama attığıma pişman olduğum mantardır. acayip acıymış. pişince de acı ise yemeyeceğim tek mantardır aynı zamanda.