şükela:  tümü | bugün
 • kizartmalar ve yuksek isida firinlamalar icin en ideal yemeklik yag. iceriginin %60'i, kalp damar sagligina olumlu katkisi defalarca kanitlanmis tekli doymamis yag asitlerinden olusur. ustelik 200 derece sicakliga kadar dayaniklidir.

  hepimizin sevgilisi ilk hasat sizma zeytinyagi'ndaki (bkz: extra virgin olive oil) tekli doymamis yag asidi orani canola'nin da ustunde, %82'dir. ama kendisi ancak 120 derece sicakliga kadar dayaniklidir, o yuzden salataya serpmek, ekmege banip yemek icin ideal olsa da yemek pisirirken sorun yaratabilir.
 • en iyi omega 3-6 dengesine sahip yağ. çok sağlıklı diyorlar..
 • (bkz: kolza yağı)
 • hakkında çok değişik kaynaklarda çok çelişkili bilgi olan yağ. food network'den ellie krieger ın çok sağlıklı olarak tavsiye ettiği yağı araştırınca kimi kaynaklarda çok sağlıklı olarak lanse edildiği, diğer bazı kaynaklarda ise, inanılmaz ama, deli dana hastalığı ve kanserle bağdaştırılan, hakkında bir türlü karar veremediğim bir yağ.
  http://www.shirleys-wellness-cafe.com/canola.htm
  http://en.wikipedia.org/wiki/canola
  http://health.howstuffworks.com/…of-canola-oil2.htm
  http://www.elliekrieger.com/mood-boosting-foods --- burada yorumlarda ellie krieger cevap veriyor

  hangi kaynağın daha güvenilir olduğunu bilmediğimden dolayı olayı sonuca bağlayamıyorum. tavsiyem, emin olana kadar başka bir yağ kullanın
 • daha çok fast food zincirlerinin kullandığı yağdır. genelde de bu firmalar ucuz ürün kullanımına gittikleri için (soya eti, glikoz şurupları, yeniden pişirilen ekmekler) pek de güven vermeyen bir yağdır.

  edit: biraz daha araştırma ile şimdiki kanola yağlarının bitki ile yakından alakası yok. bağışıklık sisteminin zayıflığına yol açması zaten tercih etmemek için en birincil sebep.

  http://www.bilgiustam.com/…i-ve-yararlari-nelerdir/
 • kolza bitkisi tohumunun genetiğinin değiştirilmesi ile elde edilmiş yağdır. fast food zincirlerince çok kullanılır. yemeyin yedirmeyin. fareler üzerinde yapılan deneylerde yenildikten sonra dahi vücutta devam eden hasar bıraktığı gözlemlenmiştir. yüksek sıcaklığa dayansa da omega3 içerse de kullanılmaması gereken gdo dur.
 • üniversite yıllarında kaldığım öğrenci yurdu bu yağı kullanmaktaydı. midede kaynama, yanma ve ağızdan acı gaz gelmesi gibi etkileri vardı benim üzerimde.
 • geçen gün eşimle markette alış veriş yaparken, canımız cips çekti. genelde abur cubur almamaya gayret etsek de insan bazen karşı koyamıyor, alıyor.

  bari aldığımız ürünün içinde palm yağı olmasın, nispeten sağlıklı bir şey olsun diye, paketlerin üzerini okumaya başladık. bir tanesinde "kanola yağı" yazıyordu. ben de "neymiş bu?" diye internete baktım.

  baktığım ilk sitede "eskiden makineleri yağlamak için kulanılıyordu" gibi bir şey okuyunca, paketi hemen bıraktık tabii. hatta o kadar tiksindik ki, silkinip kendimize geldik, cips mips almadık.
 • bir ara çok sağlıklı olduğu her yerde söylenen yağdı. biz de eskiden alırdık. kızartmalar için de iyi derlerdi. yıllardır kullanmıyoruz. şimdiyse sağlıksız diyenler var. bilemedim.
 • kanola bitkisi aslında kolza'nın kanadalılar tarafından seleksiyon ile ıslah edilmiş halidir ismi de canadian oil plant'in kısaltılmış halidir.

  kolza binlerce yıldan beri kullanılan ama erusik asit içeriği yüzünden yüksek miktarda kullanılması 1970'lerde sağlık riski nedeni ile haklı olarak uzaklaşılmış bir bitkidir .

  ama soğuk iklimde yetişebilmesi ve dönüm başına yüksek yağ veriminden dolayı kanadalılar uzun yıllar süren seleksiyon ile normal kolza yağındaki %2-3 oranındaki erusik asit miktarını doksanların sonunda %0.5'e günümüzde ise %0,01 miktarına düşürüp dünyaya muhteşem bir kültür bitkisi hediye etmiştir. (işte batı bilimine burada müteşekkiriz)

  yanma noktası en yüksek bitkisel yağlardan olması sebebi ile en iyi kızartma yağlarından biridir.

  bildiğin faydalı bitkisel bir yağdır, biyodizel amaçlı kullanımı dönüm başı yüksek verimi, bakımının, su ihtiyacının az olması, soğuk iklime dayanıklı bir bitki olması, yağ eldesi sonucu yüksek proteinli küspesi yüzünden aranan bir hayvan yemi olması dolayısığıyla yağ maliyetinin oldukça düşmesidir.

  sanırım kuzey ülkeleri soğuk iklimde olmaları sebebi ile bağımlı oldukları yağlı tohum ve bitkisel yağ üretimi sıkıntıları sebebi ile kanola'yı çok sevdiler. haklı olarak nordik diyetlerinde tüketimi artırmak için tavsiye ediyorlar.