şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kizartmalar ve yuksek isida firinlamalar icin en ideal yemeklik yag. iceriginin %60'i, kalp damar sagligina olumlu katkisi defalarca kanitlanmis tekli doymamis yag asitlerinden olusur. ustelik 200 derece sicakliga kadar dayaniklidir.

  hepimizin sevgilisi ilk hasat sizma zeytinyagi'ndaki (bkz: extra virgin olive oil) tekli doymamis yag asidi orani canola'nin da ustunde, %82'dir. ama kendisi ancak 120 derece sicakliga kadar dayaniklidir, o yuzden salataya serpmek, ekmege banip yemek icin ideal olsa da yemek pisirirken sorun yaratabilir.
 • en iyi omega 3-6 dengesine sahip yağ. çok sağlıklı diyorlar..
 • (bkz: kolza yağı)
 • hakkında çok değişik kaynaklarda çok çelişkili bilgi olan yağ. food network'den ellie krieger ın çok sağlıklı olarak tavsiye ettiği yağı araştırınca kimi kaynaklarda çok sağlıklı olarak lanse edildiği, diğer bazı kaynaklarda ise, inanılmaz ama, deli dana hastalığı ve kanserle bağdaştırılan, hakkında bir türlü karar veremediğim bir yağ.
  http://www.shirleys-wellness-cafe.com/canola.htm
  http://en.wikipedia.org/wiki/canola
  http://health.howstuffworks.com/…of-canola-oil2.htm
  http://www.elliekrieger.com/mood-boosting-foods --- burada yorumlarda ellie krieger cevap veriyor

  hangi kaynağın daha güvenilir olduğunu bilmediğimden dolayı olayı sonuca bağlayamıyorum. tavsiyem, emin olana kadar başka bir yağ kullanın
 • daha çok fast food zincirlerinin kullandığı yağdır. genelde de bu firmalar ucuz ürün kullanımına gittikleri için (soya eti, glikoz şurupları, yeniden pişirilen ekmekler) pek de güven vermeyen bir yağdır.

  edit: biraz daha araştırma ile şimdiki kanola yağlarının bitki ile yakından alakası yok. bağışıklık sisteminin zayıflığına yol açması zaten tercih etmemek için en birincil sebep.

  http://www.bilgiustam.com/…i-ve-yararlari-nelerdir/
 • kolza bitkisi tohumunun genetiğinin değiştirilmesi ile elde edilmiş yağdır. fast food zincirlerince çok kullanılır. yemeyin yedirmeyin. fareler üzerinde yapılan deneylerde yenildikten sonra dahi vücutta devam eden hasar bıraktığı gözlemlenmiştir. yüksek sıcaklığa dayansa da omega3 içerse de kullanılmaması gereken gdo dur.
 • üniversite yıllarında kaldığım öğrenci yurdu bu yağı kullanmaktaydı. midede kaynama, yanma ve ağızdan acı gaz gelmesi gibi etkileri vardı benim üzerimde.
 • uzak durulması gereken, yüksek oranda kansorejen olduğu belirlenen yağ. gelgelelim restoranlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. ayrıca 1995 yılından bu yana monsanto öncülüğünde, genetiğiyle oynanmış şekilde üretilmektedir.
 • geçen gün eşimle markette alış veriş yaparken, canımız cips çekti. genelde abur cubur almamaya gayret etsek de insan bazen karşı koyamıyor, alıyor.

  bari aldığımız ürünün içinde palm yağı olmasın, nispeten sağlıklı bir şey olsun diye, paketlerin üzerini okumaya başladık. bir tanesinde "kanola yağı" yazıyordu. ben de "neymiş bu?" diye internete baktım.

  baktığım ilk sitede "eskiden makineleri yağlamak için kulanılıyordu" gibi bir şey okuyunca, paketi hemen bıraktık tabii. hatta o kadar tiksindik ki, silkinip kendimize geldik, cips mips almadık.
 • popi olan nordik diyeti çerçevesinde zeytin yağından daha sağlıklı olduğu iddiasıyla önerilen yağ

  --- spoiler ---

  ıt's similar to the über-healthy mediterranean diet, with one key difference: while the mediterranean diet is known for its focus on olive oil, the nordic diet actually promotes rapeseed oil, a.k.a. canola oil.

  “canola oil can help to reduce 'bad' ldl cholesterol and your risk of heart disease and stroke,” says ryan maciel, c.s.c.s., r.d., a registered dietitian based in cambridge, ma. compared to olive oil, “it’s possible that canola oil may be better at reducing bad cholesterol and improving heart health.”

  https://www.menshealth.com/…5/nordic-diet-benefits/
  --- spoiler ---

  valla neye inanacağımızı şaşırdık haakim beğy