şükela:  tümü | bugün
 • bugün arkadaşımın başına gelen durum.

  aslında sorun yok gibi geliyordu bana. ama sanırım kemoterapinin sıklaşması, saç dökülmesi başlaması etken oldu hiçbir şey yokken kız ilişkimiz yürümüyor deyip bıraktı arkadaşımı. böyle bir durum yaşamadığım ve ne diyeceğimi bilemediğimden çocuğa anca mal gibi "boşver takma kafana sana kız mı yok" gibi klasik sözler dışında bir şey diyemedim.

  başlığı açmamın ana sebebi: biliyorsunuz bu illette en önemli unsur psikoloji ve bu durum gerçekten ağır. hastalığı tanıyan, psikolog veya bir öneride bulunmak isteyenlerden tavsiye almak istiyorum, yarın çok geç olabilir.

  edit: mesajla destek veren, entry giren, yazdıklarımı okuyup beni anlamaya çalışan herkese teşekkür ederim yazdıklarınızı not aldım uygulamaya çalışacağım.
 • belki güçsüz, belki sorumluluk sahibi olamayan ve belki de sevmeyen bir kişinin kaçışıdır.

  allah arkadaşına şifa, eski sevgilisine vicdan ve güç versin. allahım versin ki arkadaşın iyileşsin, eski sevgilisi bundan sonrası için belki de ileride doğacak çocukları için bile daha vicdanlı, güçlü olabilsin ve sevsin.

  zor zamanlar, insanlar akrabalarına bakmıyorlar, elin insanına da çok kızmamak lazım.

  olur öyle, umarım arkadaşın kendisini gerçekten sevecek bir insan için hayatta kalır.
 • insanın kendi seçimi olmayan bir durum ve
  herkesin başına gelebilecek bir hastalık. ve en çok psikolojik olarak desteğe ihtiyacı olan zamanda hastayı bırakıp gidecek tiynette bir kız/kadından zaten hayır gelmez bırakın cehenneme kadar yolu var gitsin... bunu yapabilen,bunu yapmaya vicdanı izin veren bir kız için bir de düşünüyor musunuz? üzülüyor musunuz ? siktirsin gitsin. çıktığı yere kadar yolu var.
  umarım hasta en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur. inanıyorum ki o kızdan daha iyisini hak ediyor. geçmiş olsun dileklerimle.
 • iki taraf içinde zor bir durum. açıkçası bu zorlu sürece aile fertleri ve çok yakın arkadaşlar ancak dayanabiliyor. gelecekte ki belirsizlikleri de düşünürseniz bir tarafın kaçması çok olası bir durumdur.

  insanın böyle bir durumda morali elbette çok bozulacaktır. sizin ve ailesinin tek yapabileceği onun yanında olduğunuzu göstermenizdir. biz senin yanındayız cümlelerinden ziyade bunu fiili olarak gerekli durumlarda kişi ile ilgilenerek göstermek daha etkili olur diye düşünüyorum. bu sayede kişide zamanla ailemden ve arkadaşlarımdan başka kimse önemli değil düşüncesi oluşabilir. ilerleyen süreçte de kişinin bu düşünceye sarılıp umutsuzluk ve moral bozukluğundan kurtulması muhtemeldir.

  umarım kısa sürede eski sağlığına kavuşur.
 • birisine ona sadece acıdığı için birlikte olmaktansa bırakması yerinde olmuş.
  bu sabah alınmış bir karar değildir muhtemelen, o kızı savunacak değilim fakat bazen karşıdakinin gözlerine sevgisiz bakmak, ona sahte sevgi sunmak insanı zorlar. o sinerjiyi alamadığı için belki daha fazla erkek yıpranacaktı.bekleseymiş derseniz uzun süren bir tedavide muhakkak bir yerde patlar.

  bu durumda bunu boş vermesinden ziyade yapılacak en akıllı şey bunu dikkate alsın ama nefret için değil, hayatın devam ettiği, tutunması, sonuna kadar asılması için önündeki acıların değil onu bekleyen başka maceraların hayalini kursun.

  hayat kız/erkek meselesi değil, mesele yaşamak.

  sağlığına hemen kavuşmasını dilediğim, tedavi gören erkeğin yaşadığı zamansız, kaçışı olmayan durum.
 • benzer bir olay hatırlıyorum. adam kanser olan sevgilisi iyileşene kadar onun yanında durdu, en ufak bi olumsuzluk dahi hissettirmedi. kadın iyileşti ve kadın iyileştikten sonra yolları ayırma kararı aldı. ha adam ayrılma kararını ne zaman almıştı bilinmez ama kanser olan birine bi tekme de güya en sevdiğinden vurulması da "sktr git öl amk'un malı" demekle bence aynı şey.
 • her ne olursa olsun böyle bir durumda kimseyi yargılamamak gerek. yani kız arkadaşı bir karar vermiş. belki seviyordur ama üzülmekten korkuyordur. ilişkileri hangi seviyede bunu bilmiyoruz. zaman geçtikçe iyice bağlanıp kopamazsa hayat onun için de çekilmez olacak.
  belki arkadaşın iyileştikten sonra ona geri dönmek isteyebilir ama bu ihtimalleri düşünmenin zamanı değil.

  gelelim arkadaşının durumuna,
  arkadaşının bence ilk önceliği artık sevgili falan düşünmek değil tedaviye odaklanmak olmalı. tabi gönül isterdi ki sevgilisi yeterince cesur olsun ve kendisine bu zor durumunda psikolojik destek olsun. ama 21. yüzyılda bu zor bir ihtimal ve ancak filmlerde gerçekleşiyor.
  insanın bu hayatta öncelikleri vardır ve artık sevgilisini düşünmek gelecek hayalleri kurmak bu öncelikler arasında yer almıyor.
  yani kafasını beynini hatta gönlünü tamamen boşaltacak!!!

  bu hayatta şunu gördüm bi yerlerde takılırsanız zaman sizin için orada duruyor ve sonsuz döngüde acı çekmeye devam ediyorsunuz. yaşamak için bazı şeyler geride bırakılmalı. bırakmak zorundasınız.
 • yazacak bir şey bulamamama rağmen sadece başlığın popülerleşmesi için yazdığım üzücü durum.

  eminim yazarın mesaj kutusunu yeşillendirecek onlarca psikolog çıkacaktır.
 • bu durumlarda destek çok önemlidir. kız ayrılmasa daha iyi olurmuş ama...

  aması, bu tarz durumlarda büyük konuşmamak lazım. bırakmam dersin, bırakırsın ; bırakırım dersin bırakamazsın.

  kısacası bu olay hakkında yaşamadan ahkam kesmek çok kolay. ahkam kesme hakkını bu olayı yaşamış kişilere bırakıyorum.

  umarım arkadaşın en kısa sürede iyileşir, hiç olmazsa yanında arkadaşları var.