şükela:  tümü | bugün
 • son edit: hesap no eklendi.

  ---- baş edit ---

  arkadaşlar tekrar merhaba,

  yoğun zamanlar geçiriyordum pek geri dönüş yapamadım buradan, kendisiyle bugün tekrar konuştum

  engel durumu %28'e indirilmişti hatırlarsanız, tekrar %84'e çıkarılmış heyet tarafından, yani cüzi de olsa maaş bağlantısı sağlanıyor. ümit bağladığım bir vakıf vardı hatırlarsanız ihtiyaç projesi diye, en kısa zamanda yardım ulaştıracaklarını söylemişlerdi; fakat maalesef ne arayan var ne soran.

  kırtasiyelik malzemeler, kitaplar gibi şeyleri ayarladık, ulaştırdık, küçük oğlan derslerine sarılmış durumda ki bu çok mutlu etti beni.

  aslı abla ise tedavisine hala devam ediyor; fakat kötü olan şu ki maaş henüz bağlanmamış ve kendisi hala onu ilk gördüğüm yerden ekmek topluyor...

  ben de belki bir yardımımız dokunur diye kendisinden hesap numarası aldım. maddi anlamda gönlünüzden ne koparsa yardım amaçlı bu hesap numarasına bağış yapabilirsiniz, ben bunu istemiyorum derseniz, gıda, giyecek ve yine çocuklar için kırtasiyelik malzeme bağışında da bulunabilirsiniz. en azından maaşı bağlanana kadar aklınıza ne geliyorsa ne tür yardım yapmak isterseniz çok makbule geçer.

  hesap numarasını şöyle bırakayım:

  arkadaşlar hesap no ile ilgili bir yanlışlık var sanırım, bir arkadaştan uyarı geldi, kart numarası olabilir bu diye. ben tekrar iletişime geçip teyit edeceğim, en olmadı kendim bir hesap açıp yardımı da o yolla akıtırız, destekleriniz için çok sağolun canlar.

  hesap no'yu alamadım kendilerinden, ben bir hesap açtım, yardımda bulunursanız aşağıda paylaşıyorum, yardımı buradan aktarıcam:

  yapı kredi, 363 kodlu şube
  ıban:tr520006701000000049552970

  bu yolla bağış yapmak istemeyenler dediğim gibi gıda veya giyecek yardımı gibi yardımlar için adres bilgileri konusunda benimle iletişime geçebilir.

  --- baş edit ---

  merhaba arkadaşlar,

  öncelikle çoğunuzun bu tür başlıklardan hoşnut olmadığı biliyorum; fakat bu tür bir durumu buraya yazmaktan başka bir seçeneğim yok; çünkü belki değiştirip hayatına dokunacağımız bir ablamız söz konusu ve olayın şahidi olarak ben bunu yapmak zorundayım.

  kısa bir şekilde anlatacağım:

  biraz önce eve doğru yürüyordum, kafelerin olduğu bir cadde vardır, yandan kuytudan giderken bir abla çarptı gözüme, çöp konteynerinin önünde maskesini takmış poşetlerden bir şeyler karıştırıyor, yanına yaklaştım ne yapıyorsun teyze dedim, çocuklarıma beslenme hazırlıyorum dedi. ciddi ciddi eliyle ekmek parçalarını, hani o bizim beğenmediğimiz fazlasını çöpe attığımız ekmekleri eliyle temizleyip temiz poşetine ayırıyordu, içim parçalandı be onu demesiyle. gün içinde beğenmediğimiz, burun kıvırdığımız ne varsa aklıma düştü, memnuniyetsizlik durumunu bir kenara bırakın, bir yanda ballı sütlerle büyüyen çocuklar, bir yanda atılan ekmeklere muhtaç olanlar, bir kez daha nefret ettim insanlığımızdan.

  her neyse teyzem dedim, onları boşver bir şeyler alalım marketten dememle dilenci değilim oğlum cevabını aldım, ve ikinci utanmamı yaşadım, neyse ikna ettim falan derken şu lafı çok ağırıma gitti:

  oğlum senden ricam peynir alır mısın, çocukların beslenmesi için dedi...

  bir yandan hayata küfür ediyorum, bir yandan yüreğim parça parça falan derken elimden geldiğince bir şeyler aldım falan sonra sohbet ettik biraz.

  meğerse kendisi göğüs kanseri ve koah hastasıymış, yüzde 80 olan engel durumunu yüzde 28'e indirmişler ve bu kişi devletten yardım alamıyor, engelli maaşı da alamıyor anladığım kadarıyla. ondan hastane raporunu falan aldım, umarım yardımımız dokunur diye ve siz geldiniz aklıma sayın sözlük yazarları, buradan tüm bilgileriyle bu raporu paylaşmak doğru mu bilmiyorum; ama eğer paylaş derseniz hemen ekleyeyim, ne yapmalı, nasıl sesimizi duyurmalı, nasıl gerekli yardım sağlanabilir? çocukları beslenmeleri yok diye günlerdir okula gidemiyormuş. dört tane de çocuğu var. telefon bilgilerini falan da aldım, yardımlarınızı bekliyorum, nereye başvuralım? ne yapalım? bir an önce tedavi de edilmeli? bir aydınlatın be duyarlı insanlar.

  ek bilgi: kendisinin kimlik bilgisi asıl yaşından 8 yaş küçük, babası kocaya kaçmasın diye geç almış kimliğini, asıl yaşı 38. işte sözlük herkes şanslı doğamıyor. cahiliyet hep bizi mahveden hep...

  edit 1: ilk eylem planım şu olacak, (bkz: jeru)'nun tavsiyesi üzerine öncelikle kendisinin önceden bir yerde çalışıp çalışmadığını öğreneceğim ki eğer çalışmışlığı varsa böyle bir durumda 18 ay malulen emeklilik hakkı veriliyormuş sgk tarafından, bir ikincisi valiliklere bağlı sosyal yardım vakıflarına başvuruda bulunu bilgi alacağım, gelişmeleri tekrar yazıyor olacağım, başlığı taze tutarsanız sevinirim.

  edit 2: telefonla konuştum, kocası hastalığından sonra terk etmiş, daha önce bir yerde çalışmışlığı yok, haliyle malulen emeklilik kısmından faydalanamayacağımızı düşünüyorum.

  edit3: ihtiyaç haritası'ndan ihtiyaç girişi yaptım, mod onayı bekliyor, onay geldikten sonra paylaşacağım. ayrıca bir hesap açmak gerekir mi bilemiyorum, bu konuda fikirleriniz neler? şu an için valilik ve yardım kuruluşlarını yönlendirip sonrasında yardım sağlayamazsak açmak daha mantıklı geliyor.

  edit4: durumun medyaya yansıması mümkün olabilir mi? ne bileyim şu show'da çıkan ihbar hatları falan işe yarar mı ki yetkililer için?

  edit5: bir arkadaşın tavsiyesi üzerine ombudsmanlığa başvuru yapacağım, ilgisi için kendisine teşekkür ediyorum.

  şimdilik iyi geceler, umarım güzel haberlerle uyanırız.

  günaydın arkadaşlar, internete erişimim kısa süreli olmayacak, tekrar gelişmeleri gün içinde veriyor olacağım, başlığı taze tutalım..

  edit 6: arkadaşlar tekrar merhaba, kendisiyle detaylı şekilde tekrar konuştum, dün kendisinden alamadığım bazı bilgileri aldım, zaten bizim başvurmayı planladığımız sosyal yardımlaşma vakfından
  aylık 1200 tl kadar yardım aldığını söyledi, ayrıca 2 ayda bir 4 çocuk için de toplam 140 tl yardım alıyormuş. kendisinin sigortası yok, ilaç masraflarını devlet karşılamış, yeşil kartı olduğu dolayısıyla. eskiden kimse yok mu'dan yardım alıyorlarmış fakat fetö operasyonı falan malumunuz o ayak kesilmiş, kendisi kirada aylık kirası 400tl.
  hastane olayına gelince yüzde 80 den önce yüzde 28'e sonra da yüzde 20'ye indirmişler. oradan oraya sürüklemişler itiraz için fakat en sonki heyet raporunu bekliyor hala, sürpriz olacak diyor. şu an hem koah hem de ikinci göğsüne de sıçramış kanser. kendisi kimse yok mu'nun bir programına katılmış çocukları ile linkini paylaşıyorum :

  https://youtu.be/thffnvw1yky

  yani 1200 tl yardım aldığını duyunca, teyze dedim peki çöpten alacak kadar mı yetmiyor?( tabii bunu nasıl söylediğimi tahmin edersiniz, çok zor bunu birine söylemek) yok oğlum yetmiyor dedi. yani 1200 lira dört çocuk artı kira, tahmin edersiniz nasıl bir halde olduğunu ki iş görecek hali de yok. hani bu tür yardımlarda bi ikinci kez düşünürsünüzya sizin görüşünüz ne bu konuda? aslında kadıncağızın en önemli beklentisi engel durumundan maaşının bağlanması devletten yardım almak ve hastalığının tedavisi, yani bir insan kanserli halde çocukları için çöpten ne amaçla yemek toplayabilir ki? ne yapılabilir sözlük? bi şekilde birilerini uyandırmalıyız. kadıncağızı bu durumda daha fazla sorgulamak istemiyorum, bir yanda vicdan kefesi bi yanda sorgulayan taraf, siz ne dersiniz?

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  edit 7: tekrara merhaba arkadaşlar, engel durumunun eski haline çıkarılması ve gerekli yardım talebi için ombudsmanlığa başvuru gerçekleştirdim, umarım sonuç alınır.

  edit 8: acil ihtiyaç projesi vakfı ile iletişime geçtim, ayrıntılı bir mail de attım, bakalım oradan ne çıkacak.

  edit9: arkadaşlar güzel haberler var, birincisi
  acil ihtiyaç projesinden iletişime geçtiler, kalıcı bir yardım sağlamaya çalışacaklarını söylediler, kendilerine minnettarım; aynı zamanda ombudsmanlık başvurusu da takibe alınmış, buradan bir arkadaş yakından takipçisi sağolsun, yakın zamanda iletişime geçebilirlermiş, destekleriniz ve güzel dilekleriniz için sağolun, güzel şeyler oluyor, gelişmeleri yazacağım.
 • konu hakkında bilgisi olan yazarlar mutlaka vardır. aydınlanma beklediğimiz durum.
 • sosyal yardımlaşma vakfı başvurarak bir süreç başlatılabilir. (konu üste çıktığına göre) özel mesajla bir kaç öneride daha bulunuyorum.
 • elimizden gelen yardımı yapmamız gereken, yardım kampanyası.
 • şu an için yapabildiğim tek şey olan uplayarak destek olabiliyorum.
 • konu hakkinda bilgi sahibi olanların başlığı görüp yardımcı olabilmesi açısından başlığı üstte tutalım.
  (bkz: up)
 • hadi insan !!!
  ses ver can ver.

  --- insan insan ---

  insan insan derler idi
  insan nedir şimdi bildim
  can can deyu söylerlerdi
  ben can nedir şimdi bildim
  ...
  --- dinle ---
 • up up
 • sahip olduğu 10 liranın 5'ini muhtaçlarla paylaşan, paylaşamadıkları için huzursuz olan insanlar varken tüm bu insanların hayatını olabilecek en iyi seviyeye taşıması gereken konumlarda bu konuda bir halt yapmadan oturup sadece cebini doldurmayı düşünenler var ya, çöpte bile ekmek bulamayacak hale gelseler keşke.

  kimse çöpte ekmek aramak zorunda kalmamalı.
  kimse sokakta yatmak zorunda olmamalı.
  kimse tedavi olması gerekirken kendini ve çocuklarını bir gün daha yaşatmak için sokaklarda gezip utana sıkıla birinden yardım kabul etmek zorunda kalmamalı.

  resmi işlemleri halledip maaş bağlanmasını ve tedavi görmesini sağlayabilsek, bu işler uzayacaksa geçici bir süre için destek olacak bir hesap açsak falan? ne bileyim sözlük, bir el atalım işte.

  hadi up.
 • başlığı açan yazarın emek harcaması, bizzat bir yerlere başvurması, zaman ayıracak hassasiyette olması için dahi başka bir sebebe gerek kalmaksızın desteklenmeli bu başlık.