3 entry daha
  • başlığı açan yazara kesinlikle katılıyorum. söylendiği kadarıyla bu ilaçlar cidden işe yarıyor ve aşırı pahalılar. bu ilaçların sgk ödeme kapsamına alınması için imza kampanyaları da görmüştüm. (hiçbir işe yaramamış ne yazık ki) yine sgk’ya açılan davalar yazılıp çiziliyor ama zaman akarken birçok hayat da yitip gidiyor. insanların, sevdikleri için çırpınırken “para” engeline takılmaları kabul edilemez.

o sebeptendir ki, saçma sapan başlıkları gündeme taşımaktansa, böyle yararlı bi’ başlıkta yazıp farkındalık oluşturmak (sanmam ama) yetkilileri harekete geçirebilir. kim bilir...
  • geçmiş olsun arkadaşım, keşke elden bir şey gelse. umarım sağlığına en kısa zamanda kavuşur baban.
    ve bu başlığın en yukarılarda kalması için; up!
  • gereksiz başlık açıp gevezelik yapanlar yarısı kadar da burayı desteklese belki gündem olur farkındalık oluşur.
  • insanlar 30-40 sene sağlık sigortası ödüyorlar devlete. sonra kansere yakalanıyorlar ve bu hastalıkta faydası kanıtlanmış kişiyi ölümden kurtarabilecek ilacın parasını sigorta karşılamıyor.

bu insanlar sana 20-30 liralık grip ilacını, boğaz antibiyotiğini ücretsiz alayım diye mi onca yıl para ödedi, gençliğini verdi.

(bkz: road to american capitalism)
  • sırf bu başlık gündeme girebilsin diye gün içinde tekrar tekrar entry atacağım. eğer bu kurallara aykırıysa ve sözlük yönetiminden ceza alacaksam da anlayışlarına sığınıyorum şimdiden
  • öncelikle geçmiş olsun. böyle önemli bir başlıkta bu kadar az entry olması utanç verici. insan başına gelmedikçe, bir hastalığın, onun öneminin, çektiği acının, tedavi sürecinin farkında olmuyor. hayat netflix dizilierinde izlediğiniz gibi; herşeyin yolunda gittiği, bir sorunla karşılaşıp o sorunun çözülüp tekrar herşeyin toz pembeye dönmesinden ibaret değil. bazen çözülemeyecek engeller çıkıyor insanın karşısına ama başımıza gelmeden hiçbirimiz bu durumun farkında değiliz. en azından destek olmalıyız.

edit: başlık biraz olsun dikkat çekti, umarız bir yerlerden duyulur bu zor süreci yaşayan insanların sesi.
  • devlet vatandaşına destek olmak için yok mu? bu vergiler, sigorta kesintileri böyle durumlar için kullanılmaz mı? şu başlığı açan arkadaşın çaresizliğine merhem olmalıyız ve bu başlığı en üste taşımalıyız.
  • ortalama 30 sene neredeyse sgk ya ödeme yapıyoruz günün sonunda 20 liralık ilaçları tedavi olarak önümüze koyuyorlar.
  • gerçekleşme ihtimali düşük olsa da gündemde kalmasi gereken başlık.
    ayrıca geçmiş olsun.
  • evet bu ilaçlar işe yarıyor (*), ama daha da önemlisi yan etkisi oldukça az, yani ilaçlar insanın normal yaşantısına devam etmesini sağlıyor. ancak bir kötü yanı ise büyük ihtimal ile bu ilaçları uzun süre kullanılması gerekliliği, bu yüzden maliyeti çok ama çok fazla olabiliyor.
    devletin kesinlikle bu ilaçları karşılaması lazım, yoksa bu paraları belli bir kesim harici insanlar veremeyecek.
    bildiğim kadarıyla bazı ilaçlar onaylandı, bazıları onay sürecinde ama bunun çok çabuk halledilmesi gerek, insanlar zamanla yarışıyor, hayatları söz konusu...

(*)edit: işe yarıyor kısmını düzeltmek istiyorum. ben özellikle bu ilaç özelinde söylemedim işe yaradığını, çünkü bir ilacın kesin işe yaraması diye bir şey yok ne yazık ki... keşke olsa. ancak genel olarak akıllı ilaçlar olarak geçen bu ilaçlar henüz yeni denenen ve onay sürecinde olan ilaçlar, ve bazıları onay aldı, yani bir kemoterapi gibi yarayanlar olabiliyor, üstelik yan etkisi minimum
    bu konuda daha bilgili doktor yazarların yazıları daha yararlı olabilir, kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.
360 entry daha
hesabın var mı? giriş yap