şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • başlığı açan yazara kesinlikle katılıyorum. söylendiği kadarıyla bu ilaçlar cidden işe yarıyor ve aşırı pahalılar. bu ilaçların sgk ödeme kapsamına alınması için imza kampanyaları da görmüştüm. (hiçbir işe yaramamış ne yazık ki) yine sgk’ya açılan davalar yazılıp çiziliyor ama zaman akarken birçok hayat da yitip gidiyor. insanların, sevdikleri için çırpınırken “para” engeline takılmaları kabul edilemez.

  o sebeptendir ki, saçma sapan başlıkları gündeme taşımaktansa, böyle yararlı bi’ başlıkta yazıp farkındalık oluşturmak (sanmam ama) yetkilileri harekete geçirebilir. kim bilir...
 • geçmiş olsun arkadaşım, keşke elden bir şey gelse. umarım sağlığına en kısa zamanda kavuşur baban.
  ve bu başlığın en yukarılarda kalması için; up!
 • insanlar 30-40 sene sağlık sigortası ödüyorlar devlete. sonra kansere yakalanıyorlar ve bu hastalıkta faydası kanıtlanmış kişiyi ölümden kurtarabilecek ilacın parasını sigorta karşılamıyor.

  bu insanlar sana 20-30 liralık grip ilacını, boğaz antibiyotiğini ücretsiz alayım diye mi onca yıl para ödedi, gençliğini verdi.

  (bkz: road to american capitalism)
 • sırf bu başlık gündeme girebilsin diye gün içinde tekrar tekrar entry atacağım. eğer bu kurallara aykırıysa ve sözlük yönetiminden ceza alacaksam da anlayışlarına sığınıyorum şimdiden
 • öncelikle geçmiş olsun. böyle önemli bir başlıkta bu kadar az entry olması utanç verici. insan başına gelmedikçe, bir hastalığın, onun öneminin, çektiği acının, tedavi sürecinin farkında olmuyor. hayat netflix dizilierinde izlediğiniz gibi; herşeyin yolunda gittiği, bir sorunla karşılaşıp o sorunun çözülüp tekrar herşeyin toz pembeye dönmesinden ibaret değil. bazen çözülemeyecek engeller çıkıyor insanın karşısına ama başımıza gelmeden hiçbirimiz bu durumun farkında değiliz. en azından destek olmalıyız.

  edit: başlık biraz olsun dikkat çekti, umarız bir yerlerden duyulur bu zor süreci yaşayan insanların sesi.
 • ortalama 30 sene neredeyse sgk ya ödeme yapıyoruz günün sonunda 20 liralık ilaçları tedavi olarak önümüze koyuyorlar.
 • gerçekleşme ihtimali düşük olsa da gündemde kalmasi gereken başlık.
  ayrıca geçmiş olsun.
 • evet bu ilaçlar işe yarıyor (*), ama daha da önemlisi yan etkisi oldukça az, yani ilaçlar insanın normal yaşantısına devam etmesini sağlıyor. ancak bir kötü yanı ise büyük ihtimal ile bu ilaçları uzun süre kullanılması gerekliliği, bu yüzden maliyeti çok ama çok fazla olabiliyor.
  devletin kesinlikle bu ilaçları karşılaması lazım, yoksa bu paraları belli bir kesim harici insanlar veremeyecek.
  bildiğim kadarıyla bazı ilaçlar onaylandı, bazıları onay sürecinde ama bunun çok çabuk halledilmesi gerek, insanlar zamanla yarışıyor, hayatları söz konusu...

  (*)edit: işe yarıyor kısmını düzeltmek istiyorum. ben özellikle bu ilaç özelinde söylemedim işe yaradığını, çünkü bir ilacın kesin işe yaraması diye bir şey yok ne yazık ki... keşke olsa. ancak genel olarak akıllı ilaçlar olarak geçen bu ilaçlar henüz yeni denenen ve onay sürecinde olan ilaçlar, ve bazıları onay aldı, yani bir kemoterapi gibi yarayanlar olabiliyor, üstelik yan etkisi minimum
  bu konuda daha bilgili doktor yazarların yazıları daha yararlı olabilir, kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.
 • hepimizin yaşayabileceği ve "mağduriyet" yaşayabileceği bir durumdur.
  yıllarca prim ödediğimiz "sgk" tabi ki kanser ilaçlarının ücretini ödemelidir.
  bu bizler gibi çatır çatır primini ödeyen sigortalıların doğal hakkıdır.
  ve bu başlık hep üstte kalmalıdır.
 • devlete maliyeti ne olursa olsun sgk tarafından karşılanmalı. o ilaçların çoğunun fiyatı herkesin mâlumu. böyle yüksek fiyatlara ilaçları sgk karşılamazsa, kaç kişi alabilir ki zaten.
308 entry daha