şükela:  tümü | bugün
 • deney sırasında çalışma ekibi olarak dinlediğimiz müzik, size bu kısa yazıya göz atarken eşlik edebilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=duam7rmojnu

  "kanser kök hücresi pd-1 ve ctla-4 inhibitör reseptörleri üzerindeki komünist yazısı" evet gerçek başlık bu.

  şu an bu yazıyı ağlayarak yazıyorum biliyormusunuz?

  sizi burada bazı karışık terimler ile boğmadan bu yaşadığım acı gerçeği anlatmaya çalışacağım.

  kanser kök hücrelerine yönelik immün yanıtı aktive eden, immün gözetim mekanizması üzerinden sadece edinsel immün sistem üzerinden değil ayrıca doğal immün sistemin sürücü mutasyonlara ve onkogenlere yönelik aktivasyonu için uğraştığımız bir çalışmanın sonucunda ulaştığımız bu sonuç ile tüm çalışma ekibi şaşkınlık içindeyiz.

  tümöre özgül cd8 t hücrelerinin farklılaşması ve sitotoksik t lenfositler üzerinden kök hücrenin üzerindeki spesifik reseptörlere affinite gösteren bir kanser aşısı üstüne çalışırken derdimiz klasik pasif immünizasyon değil aktif immünizasyon sağlayan bir koruma modeli idi.

  cerrahi, kemoterapi, hormonoterapi veya radyoterapiye dirençli olabilen ve kanser nüksleri ve progresyonun ve metastazlarının en önemli sebebi olan ve kanser araştırmalarında hedef olarak görülen kök hücreye yönelik bizim çalışmamız kanser kök hücresi niş (niche) hedef alan bir ajana dayanıyordu. kök hücrenin dinamik ve tedaviye dirençli yapısı benzeri tedavi için kullandığımız ajan da dinamik bir yapı göstermek amaçlı nanoteknoloji kullanılarak hazırlanmış immünite sağlayacak bir ajan idi.

  wnt ligandı ile değişime mi uğruyor ajanımız buna gsk-3beta fosforilaz ile beta katenin üzerinden bağlanıyordu.

  kök hücre epigenetik olarak genetik değişiklik gösterdiğinde ajanımız bu yeni heterojen tümör dokusuna dna metilasyonunu engelleyerek dna metil transferaz üzerinden müdahale ediyordu.

  prc1/2 kompleks ve sw1/snf kompleks üzerinden susturma mekanizmalarını aktive etme denemelerimiz bile bize yeterli gelmiyor, ajanımız cd44(+) işaretli o kök hücrelere niş(niche) mikroçevresine epitelyal mezenkimal geçişe hücre-hücre adezyonunu ve polaritesini bozarak ve apoptozise sürükleyerek ulaşıyordu.

  emt yolağı invazyon, motilite ve apoptozise dirençte rol oynadığı için ve bu yolak hipoksi ile aktiflenebileceği için c-myc, oct4 ve nanog gibi kök hücre olmayan hücre popülasyonlarınında aktivasyonunu artırarak kök hücre popülasyonun azınlık olma avantajını, rejenerasyon ve progresyonunu dna tamirinde kullanılan transkripsiyon genlerinin ilaç direncini darmadağın ederek etkileyen bir ilacımız/antikorumuz oldu.

  bu çalışmalarımıza dair aldığımız sonuçların heyecanı ile çalışmalarımıza devam ederken bugün pcr analizlerimiz, gen sonuçlarımız, kök hücre sonuçlarımız ve ne yazık ki kompleman aracılı yanıtlar ve genel olarak lenfosit olgunlaşmasındaki pre-t ve pro-b basamakları (ada, pnp ve jak3 ve diğerleri) bize bir süpriz hazırladığını fark ettik.

  ajanımız organizmayı komünistleştiriyordu.

  piyasa anarşisine karşı çıkmak gibi kanser kök hücresine saldırırken eşitlikçi yaklaşıyordu.

  diğer öz antijenlere karşı öz tolerans ve kardeşlik gösterirken,

  yapının homeostazını bozacak tüm uyaranlara araşidonik asit lipid mediatörleri ve vazoaktif aminler ile aşırı duyarlık reaksiyonu benzeri bir saldırı düzenliyor ve immün kompleks aracılı aşırı duyarlılık ile organizmanın özgürlük kavramına sahip çıkıyordu.

  bu sonuçlar ile karşılaşan liberal bir ateist olan proje yöneticimiz diz üstü çökerek, ellerini havaya kaldırarak ve ağlayarak işçi sınıfı diye bağırdı,

  sosyal demokrat olan ve ordu darbe yaparsa türkiye düzene kavuşur diye düşünen çalışma arkadaşımız komünist manifesto siparişi verdi.

  tıbbın doğal seleksiyonu engelleyerek insan evrimine ket vurduğunu düşünen ben, asgari ücretlilerin, ıq'su düşük olanların ve genetik olarak hasarlıların ölümünü düşleyen ben, evet ben parti afişi asan öğrencilere yardım etmeye koştum.

  evet kaçınılmaz değişimize yol açan bu ajanımızın yok edilmesi için laboratuvarımız mühürlendi, hepimizi karantina altına almaya çalıştılar. ama ajanımızı asgari ücretli temizlik personelimize gizlice enjekte ederek dışarı çıkarmayı başardık. evet aranızda komünist olmayanları öldüren kök hücre ajanı dolaşıyor. kanserinizi yok ediyor ama komünist değilseniz sizde o kaçınılmaz sondan kurtulamıyorsunuz.

  (bkz: komünist olmayanları öldüren antikor)

  http://www.kp.org.tr/en
 • tamam! nereye gidiyoruz?
 • "uygulanan teknikte, hastalardan alınan bağışıklık hücrelerindeki bir gen, crıspr-cas9 denen yöntemle etkisiz hale getiriliyor. crıspr-cas9 sistemi, dna’yı kesen bir enzimin keseceği bölgeyi bir moleküler rehber ile yönlendirerek arzu edilen genin genomdan kesilip etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. bu tedavide etkisiz hale getirilen genomik bölge ise pd-1 denilen proteini sentezleyen ve bağışıklık hücrelerinde bulunan bir gen. pd-1’in bağışıklık sistemi hücrelerini zayıflatarak kanser hücrelerinin daha kolay çoğalmasına neden olduğu biliniyor.

  lu’nu ekibi, küçük hücreli tabir edilen tipte akciğer kanseri olan bir hastadan alınan hücrelerin genetiklerini değiştirip, bunları çoğaltıp, hastaya tekrar enjekte ederek kanseri tedavi etmeyi planlıyor. eğer varsayımlar doğruysa, pd-1 proteini olmayan bağışıklık hücreleri kanser hücrelerine saldırarak onları etkisiz hale getirebilir."

  http://haber.sol.org.tr/…eneyleri-baslatildi-177769

  http://www.nature.com/…n-for-the-first-time-1.20988
 • (bkz: başlangıç)