şükela:  tümü | bugün
  • 9 temmuz 2018 itibariyle gün gibi ortada duran yalandır.

google amcaya “kanser tedavisi” yazınca her gazete sitesinden ayrı ayrı haber linki diziliveriyor önümüze “kanser hastaları için tedavi tamamen ücretsiz” diye.

4 temmuz 2018’de ablam, canım, ciğerim, 2 numaralı baba yadigarım başkent üniversitesi hastanesinde ameliyat oldu ve o günden beri de hastanede yatıyor. iki gün önce taburcu işlemleri(bir tür muhasebe birimi) bölümünden aradılar 20-30 bin lira arası bir bedel oluşacağını, kendimizi hazırlamamızı istediler durumla ilgili. “kanser tedavisi devlet ve üniversite hastanelerinde tamamen ücretsiz, özel hastanelerde anlaşmaya göre değişiyor diye tüm gazetelerde haberi var.” dedim. “bize böyle bir yazı, bilgi gelmediği için prosedürü uygulamak durumundayız” dediler.

bendeniz: tamam o halde bana neye istinaden ne ücret yansıdığını gösteren bir pusula verin, ben de sağlık bakanlığı’na gideyim.

görevli: böyle bir belge veremiyoruz ancak doktoruyla görüşebilirsiniz işlemlerin detaylarını öğrenmek için.

doktorumuzla da görüştük “mali işlere ben bakmam” dedi, “mart 2018’deki ameliyat eksik mi yapıldı ben bilmem.” dedi. “hastaya iyi bakılmalı” dedi. “doktorum civanım” dedim, “canım, ciğerim o yatakta yatarken ayakucundan öpücük atıyoruz birbirimize enfeksiyon ihtimaline karşın” dedim, “iyi iyi” dedi.

sağlık bakanlığını aradım, “ödeme işlerine sgk bakar.” dedi, kendi kendime “doğru” dedim. onu da aradım “sağlık bakanımız geçen hafta böyle bir açıklama yaptı ama henüz resmiyet kazanmadı” dediler.

oysa bizleri kanser eden gıdaların ithalatı ve kullanımıyla ilgili düzenlemeler çok çabuk kazanıveriyor bu resmiyeti, ne garip ki.

şimdi hastaneye sağ böbreğimi teklif etmeye gidiyorum, sağlık o kadar ilerledi ki yakında hepimiz tek böbrekle sıfır sorunla yaşayacak biyonik insanlara dönüşmüş olacağız.
  • gene şaşırtmadı. haberler yapıldığında bir bit yeniği vardor gene uydururlar birşeyler diye düşünmüştüm.

ablanıza allah şifa versin.
  • yakın zamanda yaptığımız seçimler sırasında dile getirilen söylemlerden anladığım kadarıyla, iktidarın kendisini en iyi gördüğü iki alandan birisi sağlıktır.
    sıra beklemeler, bıçak paraları vs vs hepsinin son bulduğu söyleniyordu.
    bunların doğru olmadığını anlamamıza vesile olmuş başlıktır.

kanaatimce; iktidarın kendisini en iyi gördüğü diğer alan ise ulaştırma ama onun bu başlıkla bir ilgisi yok. onun için;
    (bkz: 8 temmuz 2018 çorlu tren kazası)
  • bende annemi lösemiden kaybettim. o kadar masraflı oluyordu ki. hastaların ve yakınlarının umuduyla böyle oynayamazsınız. ayıp ya.
  • kanser tedavisi ciddi bir maliyet demektir.
    allah parası olmayanı sakınsın.
  • öncelikle geçmiş olsun. ancak hakkınızı arayın. yapılan tedavinin ayrıntılarını isteyin. mevcut hükümlere göre özel hastane ancak sgk'nın ödediği bedelin iki katı kadar fark alabilir. sgk'nın takdir ettiği ödemeler ise 2006 yılından beridir artmadığı için çok ciddi bir rakam çıkması mümkün değil. genelde ameliyatlar paket ücret olduğundan standart bir fiyatı vardır. tek tek bile girilmiş işlemler olsa bile 30 bin tl'yi bulmaları zor. tek ihtimal malzeme fiyatı olabilir ki o da işlem paket ise zaten işleme dahildir. başkent özel bir üniversite olduğu için fark alabilir. yoğun bakımdan da ücret alamazlar. aldığınız belgeyle hakkınızı aramanız daha kolay olabilir.

elinzideki belgeyle sgk'ya baş vurun. hastane için ceza tahakkuk ettiriyorlar. ama şöyle bir garabet durum var. ceza kesiliyor ama sigortalıya ödeme yapmıyorlar. aynı mahkemelerin sizin dayak yediğiniz adli olayda sanığın cezasını paraya çevirmesi ama sizin ayrıca bir tazminat davası açmanız halinde ancak tazminat alabiliyor olmanız gibi. paranızı geri alabilmeniz için ya tüketici hakem heyetine ya da mahkemeye ki sizinki gibi bir tutarda mahkemeden başka bir çıkar yol yok, zira tutar tüketici hakem heyetlerinin yetkisi dışında.
  • bakanın müjde olarak açıkladığı başta yandaş medya tüm kanalların pompaladığı haberden hastaneleri geç sgk' nın haberi yok.

ah pardon. onlar da duymuşlar ama resmi yazı yok.

memur artık haberlerde müjdeyi duyduk tahsilatı yapmadık yazar muhasebe fişinin üstüne.

ama şimdi sorsanız ak troll ere ne ücreti kander tedavisi bedava ülkede.

bu ülke çok acaip bi hal aldı ya. 80 milyonluk dev bi kamera şakası .
  • sgk anlaşması olmayan özel hastaneler dışındaki tüm hastanelerde zaten kemoterapi-radyoterapi tedavisi ücretsiz alınıyordu.haberlerde bahsedilen ''tüm özel hastaneler' in içerisinde acıbadem,fng,amerikan,memorial gibi hastaneler de eklenecek mi? sgk'nın kapsamadığı kan ilaçları da artık karşılanacak mı? bu soruların cevapları hiçbir haberde yok.
  • her hastanın eline 100 lira tutuşturmayı kastetmiş olabilirler.
  • acıbadem'de doktora yüzümü bile görmeden sırf orderı yazacak diye para bayıldığım için doğruluğuna şahit olduğum yalandır. ortamlarda tedavi ücretsiz dersiniz kim bilecek?