şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kanser ilaçları ve yeni tedavi yöntemlerinin tanıtıldığı/tartışıldığı bir 'doktor' toplantısında 'doktor'lardan bir kaçı ilaçların çok etkili ve yararlı olması üzerine "bu ilaçlar yüzünden yakında para kazanamayacağız artık" demişlerdi. yani bir sebebi de hem doktorların hem de ilaç firmaların bu şekilde düşünmeleri olabilir.
 • o da bir şey mi? sıtmanın dahi çaresini bulmadılar.

  ironi bir yana sebebi evrimdir.
  kanser evrimimizin bir sonucudur. kanser ile mücadele genetik yapımızın daha bilinmeyen kısımlarına gider. bu yüzden yakın bir gelecekte dahi kanserin çözülebileceğini zannetmiyorum.
  fakat bu süre içerisinde bir çok kanser türüyle mücadelede çok gelişme yaşandır. mesela deri kanseri.
 • kanserin kesin tedavisi çoktan bulundu fakat hali hazırdaki tedavi yöntemleri ve ilaçlarının şirketlere çok para kazandırması ve hâlâ çok fazla stok olmasından dolayı bu tedavi gizli tutulmakta. ilaç firmaları mafyası ne zaman isterse o zaman piyasaya çıkar emin olun. kanserin kesin tedavisi şu anda firmalar tarafından bulunduğuna olan inancım çok fazla hâttâ emin gibiyim.
 • alttaki adres evrenin çıplak gözle görünen kısmı

  https://encrypted-tbn3.gstatic.com/…nffkya1xv2fhjjg
 • kanser diye 1 tane hastalik oldugunu sanan cesitli kanser turlerinin cesitli evreleri ve turleri oldugunu bilmeyen ve simdiye kadar bunlarin her biri icin farkli pek cok tedavi bulundugundan ve hala da pek cok bilim insaninin bu konuda calistigindan haberdar olmayan insanlarin kendilerince gelistirdigi sebepler toplulugu.
 • eger sebebi komplo teorilerindeki gibi maddi kayip yasamamaksa , batsin boyle insanlik.

  anneler, babalar, cocuklar, sevgililer oluyor. hangi para daha kiymetli ya?
 • kanserin bir mikrobial etken tarafından ortaya çıkan tek bir hastalık olduğunu sananları "tedavi var ama açıklamıyorlar." şeklinde komplo teorilerine götüren olay.
  kanser, hepatit b ya da verem gibi bir hastalık değil. kanserin etkeni insan hücrelerinin kendisi. hücre düzeyindeki işleyiş öyle basit bir iş değil.
  http://www.abcam.com/…layimage.cfm?intimageid=31428
  bu hastalık her çeşidinde, her seviyesinde ve her insanda farklı ilerliyor.
  kanserde kullanılan ilaçlar bakteri enfeksiyonlarındaki gibi bakterileri hedef alan ilaçlar değil, kanser hücresini yani insanın kendi hücresini hedef alan ilaçlar. uygulandığında da "ah vuruldum öldüm" diye bi anda yok olmuyor bu hücreler, bazen daha da güçlenerek bölünmeye devam ediyorlar, insanlar ne kadar akıllıysa inanın hücreleri de en az o kadar akıllı.
 • bazı kanser türlerinin henüz araştırma aşamasında olmasındandır.

  kanser dediğin malesef tek tip bir bela değil, bir sürü türü var ve bu türlerin tedavisi her insanda farklı şekilde.

  kanserin tedavi edilebilen bir çok türü olduğu gibi henüz tedavi edilemeyen agresif türleri de var. bunlar da araştırma aşamasında ve umuyoruz ki gelecekte kanser ölümcül bir hastalık olmaktan çıkacak.

  yalnız bu noktada çok ciddi bir uyarıda bulunmak istiyorum: sakın ama sakın boş keseden sallayıp, ya da rastgele bir kaynağı referans alıp da "yea aslında israil/amerika bunun çaresini bulmuş ama kimseye söylemiyor, bak bilmem kimi hemen ayağa kaldırdılar, ilaç firmaları mevcut ilaçlardan para kazanmak için tedavi edici ilaçları bilerek piyasaya sürmüyorlar" gibi şeyleri sağda solda söylemeyin. çünkü kanser çok yaygın bir hastalık ve kanser yüzünden bir yakınını kaybedenler sandığınızdan daha kalabalık bir grup. işte siz böyle desteksiz sallayınca bu tür insanları çok kırmış oluyorsunuz. bu insanlar sonra "benim kardeşimin/çocuğumun/babamın/annemin ne günahı vardı da öldü, nerdeyse devası niye biz ulaşamadık" diye üzülüyorlar. sakın boş boş sallamayın, dikkatli konuşun.
 • kanserin kesin tedavisinin bulunduğuna inancı çok fazlaymış...
  ilaç firmaları saklıyormuş...

  he amk!

  kanser dediğin şey hücrelerin anarşizim yönündeki evrimidir.

  vücuttaki hücreler tıpkı toplumun bireyleri gibidir. hepsi bir amaç uğruna yaşayıp ölen bireyler/hücreler.

  her toplumda, en düzenli olanlarinda bile, düzen karşıtı anarşist kişiler /kitlerler vardır. milyonlarca insandan elbette bir kısmı olağan toplum normlarindan sapacaktir. kolluk kuvvetleri bu kişileri ve yapılanmaları bir şekilde bastırır.

  her 100 anarsistten 99'u yakalanır, hapsedilir ve hatta idam edilir ama; diğer 99'undan daha zeki daha yetenekli birisi doğal secilime uğrar. polisten nasıl kacacagini, nerede saklanması gerektiğini öğrenir, fikirleri için finansal kaynak yaratmaya çalışır, çalar ve gerekirse öldürür.

  tabii polis de boş durmaz. eğitimli polis köpekleri, sivil polisler, istihparat birimleri; kitleler için gaz bombaları, tomalar...

  ama yine de bir anarşist kaçmayı başarır ve o bir orgutlenir, fikirlerini yayar ve devrim yapar ve mevcut sistemi yıkar veya büyük bir kaos ve sikiyonetimle yok olur.

  kanser hücreleri de anarşist gibidir. hücreler de insanlar gibi çok karmaşık yapılardır ve elbette bir kısmı olağan dönüsünden sapacaktir. immun sistem her ne kadar bu hücreleri avlamaya çalışsa da bir kaç tanesi bir şekilde kaçmayı başarır, çoğalır, vaskularizasyon ile kendine kaynak sağlar ve yayılır.

  nasıl ki bir toplumdaki anarşist oluşumlari tamamen yok edemezsin aynı şekilde kanseri de yok edemezsin. ne gaz bombası ne toma ne jop...

  bu toplumsal olduğu kadar biyolojik sistemlerin de karmaşıklığınin yarattığı doğal bir sonuç ve ne yazık ki her toplumsal yapınin yıkılmaya mahkum olduğu gibi bizler de eskimeye ve ölmeye mahkumuz.

  tanım: kanserleşen hücrelerin karmaşık yapısı, kanser çeşitlerinin fazlalığı, kanserleşme ve immun escape mekanizmalarının karmaşıklığındandir.

  edit: cümlenin başını çeken lider ruhlu harflerimizi yuceltip onlara büyük harf unvanlarını iade ettik.