şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha önce bu hastalığa yakalanmış fakat üstesinden gelmiş olan insanların kullandığı yöntemler
  http://www.ntv.com.tr/news/203153.asp?cp1=1
 • var olan kanser hastalığının ne olduğuna göre sonucu değişebilen eylem.
 • iyileştiniz sözünü duyduktan sonra ancak 5 yıl sonra inanmanız gereken eğlem..
 • bir parcaniz ne olursa olsun yenemez.
 • yenseniz bile sizin icin artik bir yasam bicimi haline gelen, kanserin mutemmim cuz olan 3 aylik kontrolleri her yaklastiginda midenizde sancilarin olmasidir. cunku metastaz hic de nadir gorunen bir hadise degildir, tamam kurtuldum derken sekil degistirerek karsiniza cikabilir bu illet.

  (bkz: bir gun olecegini bilerek yasamak/@ride)
 • ekşi sözlüğe müstehcen kelime kondurmamış biri olarak bana her duyduğumda "siktir git" dedirten kavram..
 • imkansız değildir. ama bu işe baş koyduysanız öncelikle düşmanınızı çok iyi tanımalısınız. (bkz: kanser/@agustos13)
  yasın beş evresini çok hızlı geçmelisiniz. hemen olaya en az doktorunuz kadar hakim olup uygulancak tedavinin bir parçası olmalısınız. ölümden değil yaşayamamaktan korkun. depresyona mümkün olduğu kadar girmeyin ve yaşadığınız günlere anlam katın.
 • insanın en iyi ilacı kendisidir cümlesinden yola çıkarak olasılık dahilinde olduğu bilinmektedir. zira aslında bilmiyorsunuz ama neredeyse her gün bir kanser olma tehlikesini kendi vücudunuzun savunma sistemiyle bertaraf ediyorsunuz. yani bir hücre bölünürken genetik yapıda muhakkak hatalar olur. işte bu hataları eşsiz bünyenin (proof reading) nadide enzimleri geri döner onarır, onaramazsa hücre kendi kendini yok ettirir. işte bu mekanizmalardan birinde de bozukluk oldu diyelim (sigara içtik bozduk) o zaman kanserden önce çeşitli değişimler olur, herhangi bir tarama sisteminin bulamayacağı ufaklıkta kansere yatkın hücreler oluşur. bu acaip hücreler de eşsiz vücut tarafından öldürülmeye çalışılır. daha sonra engellenemedi diyelim ki, işte o zaman kanser dokusu büyük bir doku haline gelir ve görüntülenebilir boyutlara ulaşır. o zaman doktorlar müdahale ederek dokuyu küçültmeye çalışır çeşitli zehirlerle (kemoterapi, radyoterapi) küçülünce gene vücut savunması girer işin içine ve kalanı temizler ya da temizleyemez- tekrar eder kanser. ama diyelim ki demir gibi bir bağışıklık sistemi ve acaip mutlu ve inançlı bir yapısı var kişinin, işte onun kanseri yenme ihtimali diğerlerine göre çok daha yüksektir. yenilebilir efendim, inanınca oluyor.
  metastaz kavramına değinmek gerekirse, şöyledir. metastaz demek kişinin savunma sistem layıkıyla çalışmamış, kanserin önüne geçemiyor demektir. yayılımına da engel olamıyor demektir. ancak yine de iş işten geçmiş demek değildir, tıbbi yardımla üstesinden gelenler olmuştur, olmaya da devam edecektir. kanserden görülen ölümlerin büyük nedeni de yaşam süresinin uzamış olması ve dünya' nın kirlenmiş olmasıdır. yaşam süresi uzamamış olsa, insanlar kalp krizinden kırkında, ellisinde ölüyor olsa kanserden olan ölümleri görme oranımız da o derece azalacaktı. kamu oyuna saygıyla duyurulur.
 • pekala mümkün olan şeydir. zira metastaz kanserlerin genelde son (4.) evresidir. modern tıp çoğu kanserin olmasa da önemli oranda kanserin erken teşhis ve tedavisini sağlamaktadır. mesela kadınlarda en sık görülen ürogenital kanser serviks kanseriyken, bu kanser modern tarama yöntemleri ve erken tedavi ile neredeyse gelişmiş ülkelerde ortadan kaldırılmış, gelişmkete olan ve geri kalmış ülkelerin sorunu olmuştur.

  ayrıca kanser hakkındaki en önemli yanılgılardan biri de kanseri tek bir hastalık zannetmektir. çoğu zaman şahit olmuşuzdur, ana haber bültenlerinde "bilim adamları kansere çare buldu" tarzında haberlere. zaten tedavisi mümkün olan kanser türleri hakkında gelişmeler ısıtılıp ısıtılıp sanki bütün kanser türlerine çareymiş gibi önümüze sürülür.

  ayrıca kanser hakkındaki kötümser önyargılarda yeşilçam ın da katkısı olmadığını söylemek haksızlık olur. kulağındaki steteskopu hastanın sırtına koyup öksür dedikten sonra ortalama 6 ay ile 1 yıl kadar ömür biçen doktor profili bir neslin kansere bakışını şekillendirmekte fazlaca etkili olmuştur.
 • bu kanser denen şeylerin hakkındaki bilgi ile bu yeni ve komplike kanserlere yakalanan insanların sayısı 50 yılda baya arttı, iyileşenlerin sayısı da arttı (hem de bu artışlar aşırı bir korelasyon gösteriyor) ilaç piyasası da abarttı olayı, yani eğer x 1 artarken y de bir artıyorsa o iş yalandır gibi gelir bana. değişen ne oldu peki? hiç, ecelin gelince ölüyosun sadece başında doktorlar oluyor, günlerini sayıyorsun, eskiden bunak denilenlere şimdi alzaymırlı demeye benzemiş bu iş. kanseri harbi harbi yenmek mümkündür, yalan kanseri değil harbi kanseri yenmek mümkündür ama henüz değil. harbici kanserler bu gün durduğu yerde durduğu sürece tedavi hastanın gücüne bakacak bi ton para dönecek falan.

  not: hepimizin vücudunda harbi veya enti püften bir kanserin ilk aşaması çoğu zaman bulunur, bu şeyin bir kansere dönüşmesi bazı çocukluk kanseri vakaları dışında yaşla ve yaşlanmayla alakalıdır.