şükela:  tümü | bugün
 • ek; dava istanbul adliyesi 2. asliye ceza mahkemesi'nde görülmüş, davaya bakan hakime nursel bedir. bunu da not düşelim.
  (bkz: bülent şık)

  gıda mühendisi ve yazar bülent şık, sağlık bakanlığının yaptırdığı kanserojenlerle ilgili araştırma sonuçlarını halkla paylaştığı için, 1 yıl 3 ay hapis cezası almış. halka söylemek mi suç? halktan gizlemek mi?

  2011-2016 yılları arasında sağlık bakanlığı'nca türkiye'de kanser vakalarının en fazla görüldüğü bölgeler olan kocaeli (dilovası) ile ergene nehri havzasında yer alan edirne, kırklareli ve tekirdağ illerinde çevresel ortamlarda bulunan kanserojen (kanser yapıcı) kimyasalları tespit edilmesi için araştırma yaptırılıyor. fakat, araştırma sonuçları kamuoyuyla paylaşılmak yerine gizleniyor.

  22 kasım 2016'de yayınlanan 677 sayılı khk ile akdeniz üniversitesindeki görevinden ihraç edilen bülent şık, bu projede gıda ve su ile ilgili araştırma projelerinin organizasyonu, analizlerin yapılması ve sonuç raporlarının yazımında görev almıştı.

  araştırma yapılan bölgelerdeki binlerce gıda ve su örneği bülent şık'ın 2010 - 2015 yılları arasında teknik müdür yardımcısı olarak görev aldığı akdeniz üniversitesi gıda güvenliği ve tarımsal araştırmalar merkezi'nde analiz edildi.

  araştırmanın sonuçlarını anlatan cumhuriyet gazetesi'ndeki yazı dizisi "türkiye'yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! işte zehir listesi" başlığıyla 15 nisan 2018 günü başladı dört gün sürdü.

  sağlık bakanlığı yazı dizisinin ardından “halkta infiale neden olduğu”, “dış alımları etkilediği” gerekçeleriyle şık hakkında suç duyurusunda bulundu. şık'ın 5 yıldan 12 yıla kadar hapsinin istendiği iddianameyi ilk olarak istanbul cumhuriyet başsavcılığı basın suçları soruşturma bürosu hazırladı.

  ancak bu iddianame mahkemeden savcılığa geri gönderildi ve üzerinde değişiklik yapılmadan terör suçları bürosunca hazırlanarak mahkemeye tekrar iletildi.

  haber
 • korkunç bir olay. eğer iktidar değiştiğinde ki az kaldı değişecek. bu davayı kim açtıysa ömür boyu hapis cezası ile yargılanmalı. hatta olayın faillerinden bu kişiler ibretlik cezalar almalı. öyle bir hata ettik vs ile bu işin içinden çıkamazlar. üstelik bu kişilerin tüm ailelerine ve akrabalarına ait son 10 yılda edinilen tüm malvarlıklarına el konulmalı.
 • bu karar vatana vatandaşa ihanettir. devlet halkı için vardır halk devlet için değil; tüm millet bunu anladığında, müreffeh ülkeler seviyesine ulaşacağız umarım.
 • yeni türkiye gerçeğidir
  bu ülke artık 1984 'ün yaşama uyarlaması olmuştur ne eksik ne fazla
  belli bir zümre her şeyi yapabilir, sorun yok
  ama diğerleri bunları ya da bunların 10 da 1 ini açıklarsa kodesi boylar .
 • bu tip insanlar bu ülkeye fazladır. boş versene hocam akademidesin zaten akşama kadar gazeteni oku çayını iç maaşını al. kim kanser oluyormuş sana ne. bu meseleyi halkın kendisi bile önemsemiyor senin neyine.
 • türkiye bir guguk devleti olduğu için normal olan şeydir. bu tabii lan manyak mısın cumhuriyeti'nde yasalardaki açıklar siyasilerin lehine, siyasilerin işine gelmeyen işler yapanların aleyhine kullanılır. nedeni ise kuvvetler birliğidir. bir ülkede hukuk, kuvvetler ayrılığı ilkesi yoksa güç sahipleri tarafından manipüle edilir. çünkü insanoğlu bir orospu çocuğudur özünde, engel olamaz buna. o yüzden güçler ayrılığı çok önemlidir.

  burada bize düşen şu olayın infial yaratması için elimizden geleni yapmaktır; çünkü muasır medeniyetler seviyesindeki toplumlarda bu tip bir olay yüzünden infial çıkar.

  bizde halkını düşünenler içeri atılıyor, halkını sikenler ülke yönetiyor. tıpkı sik beni aşkım diyen porno yıldızları gibisiniz. bilin istedim.
 • namuslu gazetecilik nedir nasıl yapılır uygulamalı örneğidir. sağlık bakanlığı özür dileyeceği, bu işten sorumluları dava edeceği yerde haberi yapanları dava ediyor. hükümetin bu davranış şekli normal algılanabilir fakat ne kadar dibe battığımızın göstergesi.
 • terör suçlusu muamelesi görmüş bir de. adam tamamen vicdanıyla hareket etmiş. insanların göz göre göre hasta olmasına göz yummak istememiş. önlem almak yerine duyumunu engellemek daha kolaydır. her şey seçim her şey oy için.
116 entry daha