şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: anemi)
  • torpora girmiş vampir hastalığı.
  • yuzsuzluk ve midesizlik gibi iki kavramin karisimi mecazi bir anlamda da kullanilir. örnek vermek gerekirse( ki aciklayamadigim icin gerekiyor sanirim): sevgilinin yaninda resmen baska bir kizla ilgilenmek, eski sevgilinin yaninda yeni sevgiliyle sarmas dolas ayni mekanda takilmak gibi..
  • sürekli düşük tansiyon, halsizliğin başlıca nedenlerinden biri.
  • osmanlı türkçesinde "fakrü'd-dem"dir.
  • çok keyifsiz birşeydir. üstüne üstlük bende kansızlık bile yok. keyifsizliğinin hikayesi şöyledir. mdocy alakasız bir sebepten doktora gider. diyelim kulağı ağrıyor ya da parmağını kesmiş ve hatta ayağını incitmiş filan. istisnasız her sefer:

mdocy: iyi günler efendim
    doktor: iyi günler. (kafa kaldırılmamıştır henüz)
    m: benim kulağım ağrıyordu
    d: a bakalım, aaaa sende kansızlık mı var?
    m: (ay yine mi ya ve ne alaka) hayır
    d: emin misin?
    m: oldukça
    d: bence sende kansızlık var, kulağına bakarız da sen bi kan testi yaptır
    m: yaptırdım efendim, yok bende kansızlık
    d: gel bakiiiiiiiim şu gözaltına filan bi bakiim
    m: bende kansızlık yok
    d: gel geeeeel
    m: ....
    d: aaa gözaltında da epey kırmızılık var enteresan. senin kulağına bakalım da ben yine de bi kan tahlili isteyeceğim
    m: (pes etmiştir) gerek yok, yaptırdım ben yakın zamanda, bileğimi incittiğimi zaman
    d: hahaha bileğini incitince kan tahlili mi istediler, alem ayol bu doktorlar. sen şimdi git kanı ver, kulağına da bakalım bu arada gel.
    m: ..... (off ya)

sonuçlar alınır
    d: aaaa sende kan fazlası var ayol
    m: evet biliyorum
    d: acaba sonuçlar mı yanlış, bu beyazlık hayra alamet değil
    m: ben ömrümce böyleydim
    d: enteresan, sen şu antibiyotikleri al o zaman, kan eksiğin filan yok senin, gerek yok onunla ilgili bişi yapmaya
    m: !?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
  • en yaygın hastalıkmış. her manada.
  • dalgınlığa sebep olan hastalık. ilaç kullanmaya başlandıktan bir kaç gün sonra ciddi manada olumlu etki gösteriyor ve tedavi bitmedikçe de net bir sonuç alınamıyor. ilaçlarının tadı çok çok kötü olduğundan içilebilir gibi olmuyor genelde. özellikle de ferplex fol. kadınlarda daha sık görüldüğünü gözlemlemekteyim. dengeli beslenmeyle de atlatılabilir bu hastalık ayrıca.
  • elin, ayağın ısınmaması, halsizlik, çabuk yorulma gibi durumların yanında yüze nur inmesi de belirtisiymiş bunun.

yaklaşık üç dört aydır görmediğim ev arkadaşım "senin yüzüne bir nur gelmiş, kansız mısın nesin?" diyerek tıpta çığır açan bir tespitte bulundu az önce. kansızlık gibi bir şikayetim yokken (şu an var) nursuz olduğuma mı yanayım, yoksa böyle bir deha ile laylaylom yaparak geçirdiğim iki yıla mı yanayım? *
  • prof. dr. osman müftüoğlu'nun ntv'deki yaşam reçetesi adlı programında açıkladığı, türkiye'de 70 bin kadının yakalandığını söylediği rahatsızlık. kötü.