şükela:  tümü | bugün
 • kahramanmaras'in elbistan ilcesine bagli, meshur bir alevi koyu. halki sinemilli asiretinden olan koy, anadoludaki onemli alevi kulturu merkezlerinden biridir. halk muziginde, bir "kantarma" ekolu vardir mesela, arif sag, asik mahzuni serif vs. bu ekolden beslenmistir. seher yeli turkusuyle taninan kul ahmet bu koyden cikmistir. [wolfmoon duzeltmesi: pazarcik bozlar koyundenmis aslinda]marastan bir haber geldi turkusunde konu edilen verem kurbani gelin merik de buralidir..
 • azgın atları zapt edebilmek amacıyla yapılmış ağız aparatı.
  ağzın içine yerleştirilen silindirik demir bir parçası bulunan kantarmanın ağzın dışında kalan kısmı, dizgine tutturulur. bir yandan dile bastırırken, çekildiği zaman ağzın yan açılarına* baskı uygulayarak atın söz dinlemesini sağlar.
  saldırgan atların diğer canlıları ısırmasını da bir ölçüde engeller.
 • iki ayrı vinçin kaldırma kapasitelerinin birleştirilerek ağır yüklerin kaldırmasında kullanılan metal kontrüksiyonlara travers denir. bunları bazı yerlerde kantarma olarak isimlendirirler. örneği 50 ton + 40 ton aynı holde çalışan iki vinciniz vardır. 70 tonluk yükü kaldırmak için iki vince bağladığınız travers, kantarma ile bu yükü kaldırabilirsiniz.
 • maraş'ın elbistanında sinemilli bir kızılbaş kürt köyü. tacim dedeler bu köylüdür, alevi kültüründe önemli bir yere sahiptir.

  http://www.youtube.com/watch?v=prl88h1sbwi
 • köydeki herkesin dede olduğu dedeler köyü olarak bilinen köy. sinemilli aşiretinin gelip kurduğu bir köy.

  "bir gün köyde bir yabancının arabası bozulmuş adam arabayı tek başına itemeyeceğini anlayınca ilerde kendi başına oynayan çocuğa şu meydanda ki adamları çağırda bana yardım etsin demiş çocuk olmaz çağıramam demiş adam neden çağıramazsın demiş çocuk çünkü onlar adam değil dede demiş.. "

  tv 10 kapatılmadan önce köy hakkında yapılan bir anlatı..
 • atın direksiyon kutusu ve fren sistemi denilebilir.
 • keçi veya koyun anasını unutmayan yavrusuna da vurulurdu, memeyi emmesin diye. bir sopadan yapılırdı.

  bite kantara vurmak kürtler için kullanılmış osmanlı şeyinde.
hesabın var mı? giriş yap