*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kızıl kantarongillerden, hekimlikte kullanılan, sarı çiçekli, acı köklü, küçük bir bitki
  birleşikgillerden, sarı, mavi, kırmızı çiçekli türleri bulunan otsu bir bitki
  bu cinsin tahıl tarlalarinda sık rastlanan mavi çiçekli bir türü, peygamber çiçeği
 • ayrica ulser illetinde ve depresyon hallerinde kullanilan,sinirsel bozukluklar ve uykusuzluk sorununa iyi geldigi de soylenen cali gibi bitki
 • trakya ve anadoluda yetisir.
 • kantaron otu: kantaron otunun içeriğinde , a vitamini , c vitamini ve çeşitli mineraller bulunur.

  kırmızı kantaron ve sarı kantaron olarak iki çeşidi vardır. kırmızı kantaron otu mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında,sarı kantaron otu ise daha çok sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

  kantaron otunun yararları: hastalıkların iyileşme süresini kısaltır. yaraların iyileşmesini hızlandırır. iştah açıcıdır, sindirimi kolaylaştırır ve mide ağrılarını azaltır. ateş düşürücü özelliği vardır.kantaron otu ile yapılan çay vücuda kuvvet verir.

  astıma karşı yararlı bir ottur. midedeki asit fazlalığını azaltarak mide ülserine karşı yararlı olur.ishal kesici özelliği vardır. damar sertliğine karşı faydalıdır .

  balgam söktürücü özelliği vardır.akciğer hastalıkları için de faydalı bir bitkidir. kantaron otu, depresyonu azaltmak için kullanılır. psikolojik olan altını ıslatmalara karşı kullanılabilir. uykusuzluğa, korku ve gerginliğe karşı da yararlı olduğu bilinir. adet sancılarını ve menopoz şikâyetlerini hafifletici özelliği vardır.

  kırmızı kantaron:
  latince adı : centaurium erythraea
  iki yıllık bazende tek yıllık otsu bitkidir. meyvesi kapsül şeklindedir. güneşli yamaçlarda orman açıklıklarında ve çayırlarda yetişir. ot ince bir tabaka şeklinde gölgede veya kurutma sisteminde yayılarak iki taraflı 40ºc dereceye kadar kurutulur. kapalı kutularda kuru ve karanlık yerlerde muhafaza edilir. çok iyi şifalı bir bitkidir.
  glikozit, acı maddeleri içerir (eterik yağı, sepi maddesi ve diğer maddeler) acı madde dil üzerindeki tad dokusu ile ilgili sinir uçlarını uyarır.böylece mide suyu oluşumunu refleksif olarak destekler.
  ilaç sarı enzian gibi bilinen ve etkili mide ve salgı bezi uyarıcısıdır. çeşitli şekillerde acı damlalar ve çaylar halinde kullanıma sunulmaktadır.
  halk sağlığı bilgilerine göre bir çay kaşığı ilaç olarak 1/4lt.su karışımı hazılanır, akşam ve sabah aç karnına içilir. ateş düşürücü olarak çok kuvvetli bir iyileştirme gücüne sahiptir.
  çay şeklinde alındığında böbrek, karaciğer ve diğer mide şikayetlerine yarar sağlamaktadır. çay; hazımsızlığa ve idrar zorluğuna iyi gelir.tansiyon ve ateş düşürücüdür.
  kuzey almanyanın bazı bölgelerinde sabahları çay şeklinde hazırlanarak boğaz şikayetlerine karşı içilir. bu ot mideyi uyarmaktadır.
  kansızlığa karşı kan yapıcı ve iyileştirici olarak kullanılır.

  sarı kantaron
  latince adı : hypericum perforatum

  sarı kantaron otu yol kenarlarında,ormanlık alanlarda,tarlalarda yetişir.boyu 60 cm kadardır,altın sarısı çiçekleri vardır.çiçekleri sıkıldığı zaman kırmızı bir sıvı salgılar.çay ve banyo yapımı için çiçeklenmiş bitki toplanır,yağı için yeni açmış çiçekleri toplanır.eski hristiyan inanışları çiçeğin kokulu ve kırmızı suyunu hz.isa'nın kanı ve yaraları ile ilişkilendirmişlerdir.gerçek şu ki sarı kantaron yağı yaralar için en iyisidir.,ağrıyı azaltır,iltihapları kurutur,iyileştirir.
  sarı kantaronda etken madde olarak hiperforin,hiperisin,flavonoidler ve tanenler bulunur.
  yukarı avusturya'da çiftçiler hayvanlarını,hastalıklardan korumak için,ekmek arasına koydukları sarı kantaron otuyla besliyorlardı.bu günlerde çok nadir uygulanıyor.
  sarı kantaron çayı sinir rahatsızlıklarında ve hasar görmüş sinirlerin tedavisinde kullanılmaktadır.
  yüz sinirleri hasarlarında 2-3 bardak sarı kantaron çayı gün boyunca yudumlanmalı ve hasta bölgeye sarı kantaron yağı sürülmelidir.
  sarı kantaron tentürü kolayca hazırlanabilir ve sinir şikayetleri,sinir iltihabı,nevroz,uykusuzluk,için kullanılabilir.
  konuşma bozuklukları,uyku bozuklukları,histeri,uyurgezerlik,yatak ıslatma,depresyon için de iyi bir ilaçtır.
  tecrübelerim göstermiştir ki çayının kullanıldğı hastalıklarda bitkinin banyosu da faydalı olmaktadır.
  1 haftada,1 oturma banyosunu takiben 6 ayak banyosu .bu kür bütün sinir şikayetlerinde tavsiye edilir.kızlar ergenlik süresince günde 2 bardak sarı kantaron çayı içmelidir.dişi üreme organlarını geliştirir ve adet düzenler.
  sarı kantaron yağı çok değerli bir ilaçtır.hiçbir ev sarı kantaron yağsız olmamalıdır.kolayca hazırlanabilir ve iyileştirici özelliklerini 2 yıl boyunca korur.
  sarı kantaron yağı sadece açık yaralar için değil yeni yaralar,çürükler,beze ve çıbanlar için de kullanılır.,etkili bir masaj yağıdır,bel ağrısı,siyatik ve romatizma için faydalıdır.
  yanık ve haşlanmalarda etkili bir ilaç elde etmek için çiçekler keten tohumu yağına yatırılır.
  bu yağ güneş yanıkları için de kullanılır.
  karın ağrısı çeken bebekler sarı kantaron yağının göbeklerine yumuşak bir şekilde masaj yapılarak sürülmesiyle rahatlatılr.

  kullanimi

  çayı:tepeleme 1 çay kaşığı bitki 1/4 litre kaynar suyla kısa bir süre demlenir.

  yağı: güneşte toplanan çiçekler bir şişeye konur ve üstüne iyi kalite zeytin yağı konur.yağ çiçekleri kaplamalıdır.şişenin ağzı iyice tıpanır ve birkaç hafta güneşte ya da sobanın yanında bekletilir.bir süre sonra yağ kırmızı olur.bu karışım bir tülbent yardımıyla iyice sıkılarak süzülür ve koyu renk şişelerde saklanır.yanık ve haşlanmalar için zeytin yağı yerine keten tohumu yağı kullanılır.

  tentür:güneşte toplanmış 2 avuç dolusu çiçek 3 hafta boyunce 1 lt elma sirkesine yatırılıp güneşe ya da sıcakbir yere konur.

  oturma banyosu: bir buket sarı kantaron (saplar,yapraklar,çiçekler)geceden soğuk suya bırakılır.ertesi sabah kaynama noktasına kadar ıstılır.bu su banyo suyuna ilave edilir.banyo süresi 20 dakika olmalıdır.

  (edit: sarı kantaron)
 • yüksek rakımlı yerlerde çiçekleri daha küçük olan türleri bulunan bitki. cüneyt arkın'ın köroğlu adlı filminde kazanda kaynatıp kırmızı renkli suyunu uyuz bir atın üzerine sürdükleri ottur. köroğlu destanında da ruşen ali'nin kıratı bu uyuz taydır, tabi kantaron ile yıkanınca uyuzluğundan cılızlığından eser kalmaz.
 • halk arasinda mide otu olarak da bilinen bu otun, sindirim ve mide hastaliklarindaki faydalarindan bu ada layik görülmüstür. kanser hastalarina da tavsiye edildigi görülmüstür
 • her halta yarayan mucizevi bitki.
 • bir tutam kantaron otunu bi bardak zeytinyağına atıp, yağın rengi kırmızıya dönene kadar bi kaç gün güneşte beklettikten sonra mükemmel bir yanık ilacı olarak kullanabilirsiniz. hem şişmeyi önler, hem iz kalmaz, hem de acıyı alır, öyle de muhteşem bir ottur.
 • ecza sanayii tarafından baştacı edilen bitkilerdendir.
  bu her derde deva bitkinin kökü ise zehirlidir.