şükela:  tümü | bugün
 • (alm.: birbirine yaslanmis iki yuzeyin meydana getirdigi cizgi, kenar.)
  (bkz: cantare)? (bkz: chant)? (bkz: kantele)?

  alman muzik grubu. hamburglu. leedsli hood kardeslere akraba. akrep akrebe etmez sikayet, ah bu sarkilarin gozu kor olsun. birkac 'ep', kirkbeslik ve pek guzel bir adet (!) ilk-albumden ("zwischen den orten") sonra, 2001 senesinde, nihayet kendilerini buldular: "zweilicht". 2004'te muhtesem "zombi" ile miraca cikildi. yolun sonuna gelinir gibi oldugunda, hophophula, tekrar basa donuldu; 2006'da "die tiere sind unruhig" -bunu "pocket revolution"a benzetmek mumkun. yuruye yuruye yol bitti. gecti gitti.

  sarki sozlerine iki ornek; nasil bir hava uyandiriyorsa, aynen oyle:

  "im ersten licht"
  ("gun dogarken" - albumun video klipli tek sarkisi: )
  uykunda sayikliyorsun bazen, / cumle bile degil cogu zaman / birkac kelime, boluk porcuk / hic anlayamadigim. // gozlerin fir donuyor bazen, / gozlerin kapali. / elini kolunu salliyorsun ara sira, / karsilik veremiyorum. // duslerinden / ertesi gune tasan, her neyse iste, / yeri yok bellegimizde, / sadece hafif bir sanci, / kalbinde kalan, / gun dogarken. // uykunda sayikliyorsun bazen, / gidilmedik yerlerden soz aciyorsun, / bilinmedik kelimelerle / duyulmadik lisanlarda. // sabah, uyandigimizda / daha ayaga kalkmamisken, / oyle seyler soyluyorsun ki bazen, / kafam almiyor bir turlu, / sadece hafif bir sanci, / kalbimde kalan. // sayiklar gibi konusuyoruz bazen, / gidilmedik yerlerden soz aciyoruz; / uzak gelecekte bir zaman, / hâlâ ogrenemedigimiz bir lisanda. / gozu kapali guveniyoruz o gelecege; / akil, mantik... hak getire, / ruya gorur gibi konusuyoruz bazen. // ruyalarimizdan / ertesi gune tasan, her neyse iste, / yeri yok bellegimizde; / sadece hafif bir sanci, / kalbimizde kalan, / gun dogarken. // uyurken sayikliyorsun bazen, / gidilmedik yerlerden soz aciyorsun, / bilinmedik kelimelerle, / duyulmadik lisanlarda. // sabah, uyandigimizda, / daha ayaga kalkmamisken, / oyle seyler soyluyorsun ki bazen, / kafam almiyor bir turlu.

  "zweilicht"
  ("alacakaranlik")
  gunun son isiklari. / karanlik bastiriyor. / ev sessiz, / yalniziz. / gece / cokmus ustumuze. / hafif bir sanci, / uyanik tutuyor bizi. / hicbir gun, / yaralari saracak gibi degil; / soz veriyoruz, fazlasi gelmiyor elden: / birbirimizi kaybetmeyecegiz. / sabah, gun dogarken, / zamanin yuku / tepemize bindi binecek, / er - gec. / ay yukselmis, / bu gece. / alacakaranlik vuruyor / yuzune. / seni seyrediyorum, / ve diyorum ki icimden, / ne guzel.

  sarki numuneleri, fotograf vs: http://www.kantemusik.de/
  kante'nin bir de kardesi var; muzisyenler karsilikli gelir gider, ayni telden calarlar: (bkz: blumfeld)
 • maya dilinde "mercan ağacı" olarak da bilinen sarı bir ağaç türü. köklerinden sarı renkli boya elde edilen bu ağaç, mayalar döneminde deliliğe karşı kullanılan büyülü bir şifalı bitki niteliğindeydi. kadınlar tanelerinden güçlü bir aşk iksiri yaparlardı. etkisi oldukça güçlü olan bu iksirden fazla içildiği vakit, sarhoş kişi bilincini yitirir, hatta uyanamazdı.
  bugün lakadonlar hala bu ağacın turuncu renkli tanelerinden afrodizyak etkisi olan kolyeler dizmektedir.
 • (bkz: n'golo kante)
 • (bkz: n'golo kante)
 • bir ekşi sözlük mühendisi.
 • muhalif kılığında fetö sempatizanlığı yapan y-chp'nin şakşakçısı.
  samanyolu tv'de fetö kumpasını savunmuş bir siyasetçiye toz kondurmamak için yapmadığı yağcılık kalmaz ve hatta kendisine rakip gördüğü için akp'yi başkentte bozguna uğratmış bşb başkanı aleyhinde propaganda yapmaktan dahi çekinmez. muhalif cenah içindeki bu tip ne idüğü belirsiz yalakalara dikkat edilmeli ve prim verilmemelidir. bugün nazlı ılıcak'a, ahmet altan'a atatürk'ün kurduğu partinin mitinglerinde yoklama çeken tipler de bunlardır.

hesabın var mı? giriş yap