şükela:  tümü | bugün
 • 1. cumhuriyetten önce sahnede kanto icra edip raks eden genelde gayrı müslim olan bayanlara verilen ad. cumhuriyetin ilanından sonra mustafa kemal'in önayak olmasıyla müslüman kadınlar da sahneye çıkmaya başlamıştır.

  2. haldun dormen'in yazıp yönettiği şehir tiyatrolarının müzikli oyunu. oyun bittikten sonra "bir müzikli oyunda oyuncuların az da olsa müzik eğitimi almış olmaları gerekmez miydi acaba?" diye düşündüren oyun. zira kadroda yalnızca bir adet detone olmayan vokal duyuyorsunuz. (bkz: selen uçer)
 • 44 uncu uluslararasi bursa festivalinde ilk gosterimi yapilmis haldun dormenin yazıp yönettigi muzikal.haldun dormen oyunu ilk olarak hulya avsar icin yazmis fakat hulya hanimin isleri cok yogun oldugundan dolayi baska bir hanim kizimiz oynamis.

  1923 yılında saltanatın son günlerinde verjin(gercek ismi bihter) kizimiz* bursada bir çadır tiyatrosunda calisan musluman asilli fakat sahneye cikmak icin ermeni taklidi yapmak zorunda kalan bir kantocudur. bi gun istanbullu unlu bir tiyatro sahibi kenan efendi’den öneri alır...

  ilk dusuncem haldun dormenden daha profesyonelce bir oyun beklerdim olmasina ragmen oldukca eglenceli bir oyundu.
 • türk filmlerini aratmayan konusu ile sahneye konmuş haldun dormen müzikali. tiyatrocuların herşeyi mustafa kemale borçlu olduklarını defalarca vurgulayan, seyirciden bol alkışı hakeden oyun. lakin artık verilmek istenen mesajlar için daha farklı bir yol bulunmalı. açık hava da izlemek oldukça keyfiyliydi. çığırtkan rolu ile mert turak ve mari rolu ile selen uçer oyunu izlenmeye değer. her ikisi de muhteşemdiler.
 • 31 agustos 2005 gecesi, acikhava tiyatrosu yari yariya doludur ve gorunen odur ki gelenlerin yarisi da davetlidir. oyuncularin (birkac kisi haric) ozellikle detone olanlardan secildigini dusunmek icin her turlu sebep mevcuttur. muzikalin metni gereginden fazla didaktikdir. ama yine de kantocu iyidir, hostur. mari rolundeki genc hanim goze carpmaktadir ve neredeyse basrol oyuncularindan rol calmaktadir. muzikale ozel bir hava katan yasli oyuncularin performansi da takdire sayandir.
 • selen uçer ve mert turak gibi parlayan yıldızların yanı sıra bilge zobu gibi sürprizlerle de dolu olan şehir tiyatroları prodüksiyonu. selen uçer'in ıhlaaaamur deyişini duymak için bile gitmeye değer. ama şehir tiyatrolarından beklentilerinizi netleştirip öyle gidin.
 • haldun dormen'in son oyunu(mu) .. ölüm hissettirdimi kendini yoksa.. eski tüfek tiyatroculara oyunun belirli bölümlerinde saygı ile selamlatma çabası içerisinde.. son tango..
 • ancak ve ancak haldun dormen'in oyunculuğunu beğenen bir tiyatro izleyicisi bu oyunu beğenir. bu da bize bu oyunun uzun soluklu olma ihtimalinin ne kadar az olduğunu gösteriyor. bunu söylediğime üzgünüm ama bu oyun kötü. yine de oyunun kötülüğünün dikkatleri oyunculara yöneltmesi sonucu kendi yıldızlarını parlatabilecek genç yeteneklere sahip olduğunu da belitmek lazım.
 • şu ana kadar izlemiş olduğum en iyi müzikal tiyatro. haldun dormen'in yönetmenliğini yapmış olduğu oyuncuların mükemmel performans çıkardığı ve müziklerinin mükemmel başarılı olduğu bir müzikal herkes izlemeli,görmeli.