• her polis devleti'nin en önemli ve en etkili sloganlarından biri. bu önemini de, kitleler üzerinde sağladığı baskıya ve korkuya borçludur. şimdi bu sloganın gücünün üç temel unsurunu inceleyelim:

- çok haklı bir ideal durumdan yola çıkar. gerçekten bunu duyan kişi önce bir düşünür: "doğru ya, polis suçluları yakalar. o zaman, polisten kaçan veya korkan herkesin de suçlu olması gerekir". böylece sloganı fazla yargılamadan kabul eden kitleler üzerinde çok hızlı bir yayılma etkisi gösterir.

- fakat özellikle şeffaflığın bulunmadığı veya sadece görüntüde bulunduğu düzenlerde, polisin hareketlerini denetleyecek bir üst kurum olmadığından veya varsa da kerameti kendinden menkul dinamiklere tabi bulunduğundan, slogan tersine dönüverir: "benim yaptığım her şey doğrudur, aksini iddia eden suçludur" haline geliverir.

- üçüncüsü, slogan gerçekten de kanuna aykırı hiçbir şey yapmamış kişilerin sayısının çok az olduğunu bilenler tarafından üretilmiştir. bu yüzden, sloganı duyan herkes önce kendi vicdan muhasebesini yapacak, "benim korkacak bir şeyim var mı acaba?" diye sorduğu anda da zaten korkmaya başlamış olacaktır.

böylece üç koldan kitleyi saran bu slogan sayesinde polis devleti, bireyler üzerindeki gücünü hem otonom hem de heteronom yönden pekiştirmiş olur...
  • 3-4 sene önce sıradan bir göztepe-istanbulspor lig maçında kızlı erkekli bir grup tribünde oturmaktadır. o gün dersane kırılmıştır ve kız arkadaşlarda belkide hayatlarında ilk kez maça gitmenin heyecanı vardır. derken göztepenin her maçında görmeye alıştığımız olaylar çıkmıştır. yakınlarda bir grup taraftar polise saldırır. cevval türk polisi de bu kendini bilmezleri dağıtmak için ellerindeki coplarla allah ne verdiyse girişirler. tribün bir anda karışır. gençler olanlarla hiç ilgilenmeden maçı izlemeye devam ederler. çünkü polisin onlara bişey yapmayacagından eminlerdir. bi suçları ve polisten korkmalarını gerektirecek bir durum yoktur. taraftarı dagıta dagıta gençlerin yanına kadar gelen polis orada sadece maç izlemeye gelen ellerinde kitap sırtında çanta olan yaşları daha 18 bile olmamış kızlı erkekli öğrenci grubuna girişir. erkekleri coplayarak kızları itekleyerek çıkış kapısına doğru yaka paça sürüklerler. sonuç kol ve bacaklarda üç ay boyunca geçmeyecek cop izleri ve futboldan ve polisten tiksindirilmiş gençler.
    orada tek suçumuz kimseye karışmadan adam gibi maç seyretmeye çalışmak ve türk polisinin sagduyusuna güvenmekti.
    kanuna karsi gelmediysen polisten neden korkasin demesin kimse biz polisten korkmadığımız için polis tarafından cezalandırıldık.
  • ülkemizde sıkıyönetim ve olağanüstü hal uygulamalarında yaygın olarak söylenirdi.

bir tarihte memura menfi mukavemet ( memura olumsuz direnme tck 261) suçundan yapılan yargılama sırasında sanık kendini şöyle savunmuştu :

yönettiğim araç ile (...........) yönüne doğru gidiyordum.ilerde bir yerde yolun sağ tarafında iki- üç polis memuru duruyordu.ellerinde uzun namlulu silahlar vardı.yani tam teçhizatlı idiler.önümdeki iki araç ,onların yanına gelince hızlarını azaltıp duraladılar.polislerden bir işaret gelmemiş olacak ki yollarına devam ettiler.bu durumu görünce ben de normal hızımı kesmeden yoluma devam ettim.arkamdan havaya mı ,bana mı bilmiyorum bir el silah sesi duydum dikiz aynasından ateş eden memuru gördüm ve kaçtım.
    o polisler yolda servis araçlarını bekliyorlarmış,görevli değilmişler...
    niçin " duraklıyarak saygılarını göstermiyorlar " diye vatandaşa ateş etme yanında bir de pasif (olumsuz) direnme suçundan tutanak düzenleyip adliyeye sevketmişler.
    sanık beraet etti...
  • kızılay'da yürürken durduk yere polisten cop yememiş insanın sorusudur.
  • tarihte polisin kanuna ilk defa karşı gelmesiyle cevabını bulmuş sorudur.
  • daha acı olan su sorunun öncesidir -kanuna karsı gelmediysem polisten niye korkuyorum- (bkz: turk polisi)
  • "trafik kurallarına uyuyorsan neden kaza yapasın?" benzeri bir soru.. (bkz: kazın ayağı öyle değil)
  • masis kurkcugil 'e sorulabilecek bir soru.

(bkz: cafede yemek yerken polisten tokat yiyen vatandaş)

edit:imla
  • sözlükte safdil kelimesinin karşısında örnek olarak yer alan slogan.
hesabın var mı? giriş yap