şükela:  tümü | bugün soru sor
  • prof. dr. celal şengör, dünyanın ilk atlası olarak bilinen el yazması kitabın tanıtım toplantısında “piri reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği kanuni sultan süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” dedi.

haber kaynağı
  • (bkz: he öyleydi tarram nolacak)

cevabının suratına doğru patlatılması gereken adamın açıklaması.

gene böyle karşısındaki tarihçiden ya da kendisi hangi alana daldıysa o alanın gerçek uzmanından tatlı tatlı, uzun ve kendisinin hiç sallamayacağı bir açıklama beklerken bu cevabı böyle birden kırbaç gibi vuracaksın suratına.
    bardakaltı gözlüklerinin arkasından rakun gibi bakakalacak.

dinci yobaz gene çekiliyor hadi cahil diyorsun da bunun gibi bilim adamı takılan yobazları görünce sinirden beherglas sikesim geliyor.

not: osmanlıyı da padişahlarını da sevmiyorum.
  • sonunda bunlara da saydıracak biri çıktı.
  • sabah kuşağında teve2'de muhteşem yüzyıl var. acaba araştırma yaparken gürültü olsun diye o kanalı açıp öyle mi araştırma yapıyor merak ediyorum. bir yerden etkileniyor olması lazım.

tarihçiler ne yorum yapacak merak ediyorum. zira bizde hep bir şeyin ya savunucusu vardır ya kötüleyicisi. bir kişi çıkıp da: "ya şöyle işler yapmıştır iyidir ve şöyle işler yapmıştır onlar da yanlıştır" demez. ya iyidir ya kötü.
  • bir gün herbokolog olmam halinde gururla söyleyeceğim cümledir.
  • tarih tekerrürden ibarettir değil mi celal şengör hocam. şimdikinden daha salak değildir her halde.
  • katıldığım tespittir..

ilaveten her beynin bu tespiti anlamasını da beklemiyorum. hocanın derdi şu; piri reis o kadar büyük bir düşünürdü ki kendisini anlayabilecek bir padişah zamanında doğmuş olsaydı osmanlı adına her şey çok farklı olabilirdi diyor. bu noktada da tarihten öç almak istercesine kanuni’ye küfrediyor. olabilir böyle şeyler büyütmeyin..

ek not: favlar için teşekkür ediyorum meseleyi sadece basit görmeye çalıştım. yeşillendirip soru soran arkadaşlar için yazdım bu notu. çok ayrıntı ve daha özel bir sorunuz yoksa lütfen boş yere yeşillendirmeyin..
  • bir padişaha bu tarz benzetmeler yapmak en hafif tabiriyle "ayıp" olsa da, kanuni'nin fatih'in yanından bile geçemeyecek kalibrede bir padişah olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz diye düşünüyorum.