• (bkz: celal şengör'ün monarşiyi desteklemesi)
    bunu duyduğumdan beri celal şengör'ün açıklamalarını genellikle pek ciddiye almıyorum.
    fakat celal şengör'ün bu lafı neden ettiğini bir düşünmek lazım.
    sebebi şu olaydır:
    kanuni'nin piri reis'i haksız yere idam ettirmesi
    eski 10 milyon lira'lık banknotlarımızın arka yüzünde gemisi'nin ve haritası'nın çizimleri bulunanpiri reis'in naaşı'nın, idamı'ndan sonra isimsiz bir çukura atılmış olduğu, bir mezarı'nın bile olmayışı yürek burkan hakikatlerdir.
    tabi, muhteşem yüzyıl'da yoktu bu, o yüzden bilmememiz normaldir.
  • prof. dr. celal şengör, dünyanın ilk atlası olarak bilinen el yazması kitabın tanıtım toplantısında “piri reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği kanuni sultan süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” dedi.

haber kaynağı
  • elindeki o güce rağmen viyana'dan dönmesi bu iddianın esas kanıtıdır da; kanuni'nin piri reis'i astırması osmanlı'yı coğrafi keşiflerden etmiştir. osmanlı yıkılışına giden yolu en güçlü olduğu zamanda çizmiştir.
  • doğru önermedir

yavuz mısırı zevkine fethetmedi kızıl denize adam akıllı donanma indirip hint okyanusundaki portekiz hakimiyetini kırmak istiyordu. zira devletin gelirleri azalmaya başlamıştı coğrafi keşiflerden ötürü. bunu anlayabilmesi için bir insanın bir sürü kitap okuması gerekiyor böyle özet geçince kulağa saçma geliyor ama doğru.

kanuni bunu akıl etmedi kafası basmadı fatihin ve selimin bıraktığı mirası mohaç ta ve rodos ta harcadı viyana yı da yerim dedi avcunu yalayıp geri döndü ve devlet duraklamaya deniyor ama bence bariz çöküşe geçti. kaldı ki viyanayı alsa noolurdu? kaç sene elinde tutabilirdi? viyanayı alsaydı osmanlı daha hızlı çökerdi bence. çünkü viyananın osmanlıya iktisadi açıdan hiç bir katkısı olamazdı. 3 kuruş vergi alsa ordan ne almasa ne?

ama ben salak demezdim

(bkz: kanuni kötü bir mirasyedidir) derdim.
  • kendisini sevmesem de katıldığım önerme. (bkz: celal şengör/@fenasi kerim)

babasının hayvani parasını har vurup harman savurdu o sayede büyüdü tıpkı (bkz: ekonomideki iyi gidişatı kemal derviş'e atfetmek)* gibi.
    ve iyi yetişen oğlunu öldürüp kötü oğlunu geçirtip ülkenin içine etti.
  • daha ortaokulda okurken farkettiğim bir gerçek.

ders kitabında okuyoruz. kanuni, batılılar muhteşem süleyman demiş, topraklar en büyük sınıra ulaşmış, sonra bir de icraatlara baktığımda...

fransaya başımızın belası batana kadar kapitülasyonların verilmesi, 3 kıtaya hükmeden koca cihan imparatoru ama viyana'da bozguna uğraması, giritde bozgun, hint okyanusunda seydi ali reisin sefil olması, tek doğru düzgün haritacı piri reisin bir ayağı çukurdayken idamı, ukraynalı hürreme zaafı, en aklı başında oğlunu öldürtmesi, en işe yaramaz oğlunun başa geçecek yolu açması.
  • pi...
    ri...
    rei....
    sin.....

ekşi sözlük senin video oynatıcını sikeyim. kaç terabit internet hızımız olması lazım şunu izlemek için ya?
  • bu konuda tabi ki eğitim öğretim almış biri değilim ama tarih merakım sonucu okuduğum kitaplardan çıkarımlar var. kanuni iyi bi padişah mıydı ? bu sorunun cevabını ilk başta evet denebilir ama etraflıca düşünüldüğünde buna direkt evet demek güç. kanuni geldiği dönemde o dönemin osmanlısı inanılmaz bir güçtü. her imkanı vardı açıkçası. kanuni dönemi ise yükseliş içindeki bir duraklama gibi. yani depodan yenen bir dönem. biraz da osmanlının şanssızlığı olabilir bu duraklama döneminde belki idare edilinebilirdi ama batı bu dönemde ilerleyince fark çabuk kapandı denebilir. şöyle bir kıyaslama yapılırsa, kanuni kendi liginde yani padişahlar arasında orta/iyi denirse piri reis kendi liginin divası prima donnası. üslup yanlış ama mesaj doğru fikrimce
  • osmanlı tarihinde görülmüş, en büyük coğrafyacı piri reisdir ve böyle bir adamın kafasını vurduracak bilgisizlikte bir padişah için celal şengör gibi bir adamın farklı düşünmesi abes olur.

kısacası piri reis üzerine yazılan bir kitap tanıtımında, piri reisin kafasını vurduran padişaha "salak" denmesi hadisedir.
  • elalem yeni kıtalar keşfedip oralarda kocaman kocaman imparatorluklar kurup altın zengini olup hatta fazla altın yüzünden enflasyondan batarken* karda kışta yüz bin askeri viyana'ya sürükleyip kış geldi diye gerisingeri döndürmesinden dolayı kısmen katıldığım tespit.
hesabın var mı? giriş yap