şükela:  tümü | bugün
 • gerek kağıt, gerekse madeni para olsun, her ikisiyle de yapılan ödemeleri kabul etmemek mümkün değildir. buna kanuni tedavül mecburiyeti denilir ki, kağıt paralarda bu mecburiyet sınırsızdır. ödenen miktar ne kadar büyük olursa olsun, bunu karşı taraf kabul etmek mecburiyetindedir.

  madeni paraların ise mecburiyeti sınırlıdır. en çok üzerlerinde yazan değerin 50 katını tamamen bozuk para ile ödeyebilirsiniz. örneğin 50 bin liralıklarla, 2,5 milyona kadar ödemelerinizi yapabilirsiniz ama daha fazlasını da bozuk para ile ödeme isteğinizi karşı taraf kabul etmeyebilir.
 • geçen günlerde eve sipariş ettiğim yemeğin ücretinin 1 lirasını, 10 kuruşlarla ödemek istediğimde (10*10=1tl), getiren elemanın patron bunları kabul etmiyor demek gibi bir gaflet içine düşmesi sonucu şahsımın başvurduğu mecburiyettir.

  bunun bir suç oduğunu ve patronuna selamlarımla birlikte on kuruşlarımı da iletmesini söylediğimde ters ters baktı ve siktir olup gitti.

  sonuç olarak bozuk para ne kadar küçük olursa olsun belli sınırlamalar içinde kabul etmemek durumu söz konusu değildir. hukuki olarak, devletin parasını red etmekten öteye gitmeyen dangalakça bir ticaret mantığıdır.
 • bir madeni paranın kanuni tedavül mecburiyetinin kendinin 50 misli ile sınırlı olduğu iddiasının yasal dayanağını bulabilmiş değilim. ulusal mevzuatta böyle bir ifadeye rastlamadım. çevrimiçi sayfalarda ise birbirini tekrar eden dayanaksız bilgiler haricinde bir şey yok. şehir efsanesi olabilir.
 • madeni paranın sınırının yazılmadığı kanuni mecburiyettir.
  tcmb kanunu

  kısım ıv;

  --- spoiler ---

  banknot ihracı ve tedavül mecburiyeti
  madde 36. — a) bankanın ihrac etmiş olduğu ve ihrac edeceği banknotların tedavülü mecburi olup, bunlar hudutsuz ödeme kudretini haizdir.

  madeni para
  madde 38-hükümetçe, hazine hesabına çıkarılacak madeni paranın birim değeri ile en yüksek haddi özel kanunla tayin edilir.

  --- spoiler ---
 • vaktinde 6796 sayılı kanunda bulunan
  ancak ilgili kanunun yürürlükten kalkması ve yerine 1264 sayılı kanunun gelmesiyle daha üstü kapalı hale gelendir ( kaç katı olacağına dair net bir bilgi yok)

  edit:
  1264 numaralı kanunda ancak şu bilgi var:
  "madeni paraların kabul hadleri başbakanlık hazine ve dış ticaret müsteşarlığınca ilan olunur."
 • misli uygulaması ödeme yapılan esnafın tipine göre değişmektedir.