şükela:  tümü | bugün
 • ben bulunduğum yerde sinirden kudurdum, o adamın ruh halini tahmin edemiyorum. birisi de demez mi biz ne yapıyoruz? aynı fikre sahip bir kalabalığın nasıl kolayca akıl tutulmasına yakalanabildiğini örnekleyen bir video bu.
  biz fikir özgürlüğü için buradayız diyoruz, şu olana bak.

  (bkz: taksim eylemcilerinin yaptığı hatalar)

  https://www.youtube.com/watch?v=e5bcfuofa7w

  edit: anlayamayanlar olmuş düzgün açıklama koymadığım için özür dilerim. taksim direnişi ile alakalı olarak 5 haziran 2013'te kanyon avm'de diğer avm'lerde eşzamanlı yapılan boykotu desteklemeyen bir adama karşı uygulanan baskıyı sergileyen bir video.
 • sürü psikolojisinin en güzel örneklerinden bir tanesi. bir kişinin de "bi dakika, adam bir şey yapmıyor ki lan" diyememesi çok tuhaf.

  vay ak.
 • dün kendine yapılanı, bugün kendisi gibi düşünmeyene yapanların baskısıdır. buradan da net bir şekilde anlayabileceğimiz gibi dün zulüm gören, yarın başa geçtiğinde zulüm eder.
 • kanyon civarı anneler örgütlenmesi:
  "o tabaktaki bitecek"
 • sorsan hepsi ilerici, özgürlükçü, beyaz türk diyecek insanların yaptıkları hatadır. tayyip'in politikalarından hiç bir farkı yoktur. zaten eylemin dönüştüğü olay da budur son 1 haftadır.
 • bu tarz olaylar bizim kendimizi anlatabilmemizi engelliyor işte. zaten anlamamak için direnen büyük bir kitle var bir de böyle kozlar veriliyor ellerine. verdiğimiz emeğe yazık yaa.
 • her iki tarafın içinde de her şeyi götünden anlayanların olduğunu göstermiştir.

  haklı olduğu bir davayı savunurken haksız duruma düşmenin en güzel en basit örneğidir.

  senin ne farkın var sana karışan özgürlüğünü kısıtlayan adamlardan? sen bir masada oturan adamın etrafını sarıp onu sıkıştırma, taciz etme hakkını kendinde buluyorsan neyi savunuyorsun? neye karşı çıkıyorsun?
 • eylem için direnişe katılıp taksime gitmek ve haklı talepleri orada dile getirmek yerine avm'ye gidip apirik sapirik bir sebeple bir insanı taciz etmektir. o adam direnişe destek olabilir de olmayabilir de ama hiçbir sebep onu böyle taciz etmeyi meşru göstermez. o adamın yerinde olsam aynı şekilde otururdum hatta bir de kahve isterdim.

  hayatımıza karışılması ve despotik tavırlar değil miydi bu direişin bir yan sebebi de? niçin şimdi bunu başkalarına yapıp da direnişi baltalayalım..?
 • asla doğru olmayan baskıdır. azınlıklar gücü ele geçirdiğinde bu güç -yani oradaki kolektif slogan atma, protesto etme birliği- hiçbir şekilde insanların kendi hür istekleriyle gerçekleştirdikleri faaliyetleri sonlandırma talebi üzerine kurulu olmamalıdır.

  bunun aynısı korna çalma eyleminde de oluyor. birkaç defa tartışmışımdır, bu da yanlış. biz kimseyi zorla korna çal şeklinde bir baskıya maruz bırakamayız. kimsenin öyle bir zorunluluğu yok. bunun sonucunda o arabayı sallamak içeridekilerin huzurunu kaçırmak çok saygısızca. evrensel doğru yoktur. insanların hür iradeleriyle bazı karar alma mekanizmaları vardır. biz sadece bunu harekete geçirmek için bir takım "tavsiyelerde" bulunabiliriz. "yeşili çalma, korna çal" bunun en güzel örneklerinden biridir. o insan bir şeyi kendinin farkına varması lazım. "farkına var lan! dünya kötü!" demek zaten bir süre sonra senin zorunla dünya kötü dediğinde hadi oradan dünya iyi demesine yine ve yine yol açacaktır. bu kesin.
hesabın var mı? giriş yap