şükela:  tümü | bugün
  • kanzuk'un konuk olduğu programın adı. röportajı yapan zeki enes akkan'mış.

http://goster.co/…dirmesi-zeki-enes-akkan-roportaji
  • zeki enes akkan'ın kanalında bugün paylaşılmıştır. genel olarak satırbaşlarında, ekşi sözlükçülerin ağlaklığı, adblock'un önemi, sedat'ın çok müthiş bir insan olması, sözlük ceo'su olmanın öyle buradakilerin yapabileceği bir şey olmaması, eski sözlük yazarlarının çoktan unutulduğu ve zamanında sedat ile birlikte yediklerinin dürüm değil, ciğer olduğu gibi çok önemli ve değerli hususlar bulunmakta.
  • tam anlamıyla samimi bir röportaj olarak gelmedi. katıldığım bir youtube kullanıcısı yorumu şuydu:

"sözlüğün sorunu yazar sayısının çokluğu değil, yazarların bokluğu. kötü niyetli troller 20 hesap sahibi olabilirken, çaylaklar 4 yıl bekliyor."

bu konuda yapılmayan her müdahale ile insanların haklarının yenildiği inancındayım. bu durum ise algoritmanın pek önemi olmadığını gösteriyor. moderasyon konusunda moderatörler birimler halinde çalışırsa bu sorun aşılabilir. benim en çok merak ettiğim moderatörlerin yaptığı müdahaleleri başka bir moderatör kontrol ediyor mu* sorusudur fakat bunun olmadığı inancındayım. yetişemiyoruz diyorlar, aslında her şeyin bir çözümü var ama sözlüğün tam anlamıyla nasıl işlediğini bilmiyorum, bu sebeple fazla yorum da yapamıyorum.

ayrıca profilimde hakkımda ileri derecede insana rahatsızlık verecek türden iftiraya rastlıyorum. bu konuda birkaç kez bildirimde bulundum fakat çözüm sağlayamadım. buradan çıkardığım şey ise entry/bildirim oranlaması. herkes bildirimde bulunmuyor, o zaman bildirim konusunu takip eden moderasyon biriminin* düzgün çalışmadığını gösterir.

mesela şu #103286089 entryi özellikle bildirmeme rağmen profilime ait başlıktan kaldırılmadı. eğer kanzuk bu iftira konusundan bir miktar muzdarip ise bu konuda bir şey yapması gerekir, doğal olarak.
  • sözlüğün ceo’su başak purut * zeki enes akkan ile yaklaşık 1 saatlik samimi bulmadığım bir söylesi yapmış

dürüm geyiğini de yine bu söyleşi ile bitirdiğini düşünüyor.
    aynı zamanda hukukçu (!) olan bu arkadaşımız umarım sözlüğün en yeni haline de hakimdir.
  • açılın, söyleşiyi ben yaptım.

kanzuk bu söyleşide - benim bir ceo'dan beklediğimin çok ötesinde - bir politik-olmaya-çalışmama örneği sergiledi. doğrusu, ben sorularımın çoğunun yuvarlak cevaplarla geçiştirilmesine hazırlamıştım kendimi. o ise, mecrasını yönettiği komüniteyi çok iyi tanıyan birine göre, bence fazlasıyla açık sözlü cevaplar verdi. you can't get much more samimi than that.

bu arada aşk olsun, programın adını kimse yazmamış.
    (bkz: aşırı sohbet)
  • hakikaten çok dingin kanzuk, sakin
    'şu an kazandığımı 20 yaşımda kazanmak istemezdim' sözü doğru, insan gelişirken değişiyor.
    adam iftiradan, kötü eleştiriden hem bıkmış hem artık umursamıyor, derisi kalınlaşmış.
    güzel bir söyleşi olmuş,

https://youtu.be/dqlq_zajfhg

edit,
  • gündemi sansürlediklerini itiraf etmiş. üzücü. ekşi sözlük sansüre karşı değil miydi?
  • sıkıcı olmayan yer yer iyi olan bir söyleşi. kimileri ölümlerinden sonra bile hırsız olarak hatırlanacakken dürüm meselesine takılmaması gerekli bence.
    değerlendirmenin içeriğindeki en iyi şey şu anlattığı mevzu olsa gerek;
    https://youtu.be/dqlq_zajfhg?t=1816
    sanırım cs go'daki overwatch sistemi gibi çaylaklar, sayısının bir hayli fazla olacağını düşündüğüm yazarların ekranına onay için düşecek gibi bir şey ki bu sözlüğe yazar alımı açısından algoritmadan daha faydalı olacaktır. güç tek kişide toplanmadığı için sistemin yozlaşması da mümkün olmayacaktır. bilen bilir, zamanında götü başı ayrı oynayan moderatör ve kondüktörler vardı.
  • mizah şelalesi.

(bkz: kahkaha tufanı)
  • (bkz: aramaya inanmak) saçmalığını ne zaman çözeceğini de söylemiş mi? zira böyle boktan bir arama sistemi olamaz. ekşideki birşeyi önce googlede bulup sonra ekşide okuyorum. ayrıca (bkz: elasticsearch) falan.