şükela:  tümü | bugün
  • 30 kasım 1943 doğumlu japonya'da yaşayan, ilk kuyrukluyıldızını 1963'te bulmuş bir astronom.

    ilk kuyruklu yıldızına kendi adını vermiştir. 6 yaşından itibaren taşındıkları evin düz damında araştırmalar yapmıştır. ne yazık ki ilk araştırmalarında teleskobu yoktur. okulunun kütüphanesinden kitaplar okuyarak pazarlardan teleskop parçaları bularak kendi teleskobunu yapmıştır. 19 yaşında yani 1963 yılında ilk kuyruklu yıldızını bulmuştur. 6 tane kuyruklu yıldız bulmuştur. kaoru ikeya daha küçük bir çocukken gözü göklerde idi. babası balıkçıydı. babası da onun kendisi gibi balıkçı olmasını isterdi.

    fakat kaoru bir gökbilimci olmak istiyordu. babası kısa bir süre sonra öldü. o da ailesine bakmak için bir işe girdi. bir fabrikada piyano tuşları parlatıyordu. kendi teleskopunu yaparken annesi onun kütüphaneye ders çalışmak için gittiğini sanırdı. kaoru bir gece gene gökleri tararken birden bir şey gördü. bu bir kuyruklu yıldız olmalıydı. hemen o sabah telgrafla bunu gözlem evine bildirdi. kaoru birden şöhrete kavuşacağını bilmiyordu.
  • 90'lardaki ilkokul meb türkçe kitaplarından birinde, adını göklere yazdıran çocuk isimli bir okuma parçasında anlatılmış kişi.